Settings and search
Nowości Badawcze Obserwatorium Kultury (2/2015)
II numer "Nowości badawczych Obserwatorium Kultury" już do pobrania! A w nim badania, które ukazały się na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy (kwiecień-czerwiec 2015).
Poprzedni przegląd badań spotkał się z ciepłym przyjęciem - dziękujemy! Mamy nadzieję, że najnowsza publikacja również spełni Państwa oczekiwania.
Zależy nam żeby kulturą w Polsce zarządzało się coraz łatwiej i na coraz wyższym poziomie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby zawarty w Newsletterze przegląd badań obejmował praktyczne i przydatne informacje dotyczące sektora kultury.
W tym numerze opisaliśmy raporty dotyczące następujących zagadnień:
- Edukacja kulturalna
- Uczestnictwo w kulturze
- Ewaluacja Programów Ministra
- Statystyka kultury
- Prawo autorskie
- Dziedzictwo kulturowe
- Praca w kulturze/ zdrowie
Szczególnie polecamy poniższe publikacje:
(A) PricewaterhouseCoopers „Wsparcie podatkowe produkcji filmowej w Polsce”, dotyczący m.in. kwestii propozycji ulg podatkowych, które mogłyby przyczynić się do rozwoju produkcji filmowej w Polsce,
(B) Kultura Popularna „Kompetencje medialne”, z którego wynika, że powszechna wiedza na temat piractwa w sieci stoi w Polsce na dość niskim poziomie,
(C) Europa Nostra, ENCATC, MCK (Kraków) „Cultural Heritage Counts for Europe”, w którym autorzy raportu dowodzą, że dziedzictwo kulturowe to zasób rozwojowy, a nie tylko sfera wymagająca nakładów finansowych i działań ochronnych,
(D) Daniel Fujiwara, Paul Dolan, Ricky Lawton (NESTA) „Creative occupations and subjective wellbeing” poruszający kwestię jakości życia pracowników sektorów kreatywnych w Wielkiej Brytanii. Z raportu wynika, że największą satysfakcję z życia czerpią… kowale artystyczni.
W newsletterze zamieściliśmy także opisy najciekawszych artykułów naukowych dotyczące: rozwoju rynku e-booków (Francoise Benhamou Fair use and fair competition for digitized cultural goods: the case of eBooks) oraz wartych uwagi publikacji, które ostatnio ukazały się na rynku, m.in.: Creating Cultural Capital. Cultural Entrepreneurship in Theory, Pedagogy and Practice - publikacja poświęcona najnowszym trendom w kształceniu w obszarze zarządzania w kulturze i przedsiębiorczości kulturalnej.
Przegląd badań dostępny jest TUTAJ.
Jeżeli chcesz otrzymywać od nas co kwartał przegląd badań, wystarczy, że podasz nam swojego e-maila TUTAJ.
Życzymy owocnej lektury!