Settings and search
MKiDN dla Przemysłów Kultury i Kreatywnych
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zauważa znaczenie przemysłów kulturalnych i kreatywnych dla rozwoju gospodarczego Polski. Ekspertyza przeprowadzona na zamówienie MKiDN jest podjęciem ważnych kroków we wspieraniu rozwoju tego sektora.
Dzięki współpracy dwóch warszawskich firm konsultingowych powstał raport pod tytułem „Określenie instrumentów wsparcia MKiDN dla podmiotów działających w obszarze przemysłów kultury i kreatywnych”, który jest podsumowaniem wyczerpującej analizy dotyczącej problemów, potrzeb i możliwości rozwoju polskiego sektora kreatywnego. W tym celu przeprowadzono dogłębne badania, obejmujące zarówno analizę istniejącej literatury na temat wspierania przemysłów kreatywnych, jak i badania empiryczne, prowadzone z podmiotami działającymi w ramach tego sektora, przedsiębiorcami, jednostkami realizującymi wsparcie organizacji pozarządowych, administracją samorządową, a także uczelniami i szkołami artystycznymi. Dzięki temu zidentyfikowano wyczerpującą listę problemów i wyzwań z którymi zmaga się polski sektor kreatywny. Warto podkreślić, że w ramach analizy istniejącej literatury, ale również w badaniach empirycznych, użyto przykładów oraz konsultacji z organizacjami działającymi w Polsce jak i za granicą (Katalonia i Amsterdam).
Efektem badań jest identyfikacja problemów i barier rozwoju, z którymi zmaga się sektor kreatywny w Polsce a także potencjalnych obszarów oraz kierunku ich rozwoju. Rozwiązanie trudności mogą przynieść zasugerowane w raporcie działania MKiDN dotyczące pięciu głównych obszarów.
- Pierwszy obszar dotyczy ułatwienia mechanizmów finansowania dla twórców i przedsiębiorstw działających w sektorze kreatywnym. Jest to kluczowe do usprawnienia działania tego sektora. Autorzy podkreślają też znaczenie i proponują innowacyjne rozwiązania dotyczące promocji i kreowania popytu na usługi kulturalne i kreatywne.
- Ważnym obszarem potencjalnych zmian jest dostosowanie programów edukacyjnych szkół i uczelni artystycznych, ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie przygotowania absolwentów do radzenia sobie na rynku pracy.
- Zawarte w raporcie zmiany nie skupiają się tylko na usprawnieniu istniejących przemysłów kreatywnych, ale dbają również o przyszłość sektora.
- Zwraca się też uwagę na ułatwienie dostępności lokali użytkowych na projekty artystyczne czy kreatywne, wspieranie tworzenia tzw. inkubatorów kreatywności, które przyczyniają się również do regeneracji obszarów miejskich.
- Finałowy obszar wymagający zmian i koniecznych ujednoliceń dotyczy procesów formalnych i kanałów komunikacji, które brałyby pod uwagę specyfikę projektów kreatywnych.
Podsumowując, ekspertyza wykonana dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera wyczerpującą analizę problemów i barier rozwoju przemysłu kreatywnego. Jest ona bazą do stworzenia ambitnych i obiecujących rekomendacji działań ministerstwa, które dotyczą wsparcia merytorycznego, finansowego i promocyjnego dla przemysłów kulturalnych i kreatywnych.
Publikacja dostępna jest TUTAJ.