Settings and search
Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego
Zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu historycznym Warszawy. Już 1 sierpnia o godzinie 16:00 na Placu Zamkowym rozpocznie się już 11. edycja Żywego Znaku dla Powstania Warszawskiego, upamiętniająca 80. rocznicę tego heroicznego zrywu Polaków wobec niemieckiego okupanta. Uczestnicy wydarzenia w „godzinę W” ustawią się w gigantyczny symbol Polski Walczącej aby upamiętnić bohaterów Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury jest współorganizatorem wydarzenia.
„Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego” to unikatowe przedsięwzięcie, które co roku gromadzi tysiące Polaków oraz turystów z całego świata i ma na celu uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Głównym elementem tego wydarzenia jest tworzenie żywej „kotwicy” symbolu Polski Walczącej, który podczas wojny był malowany na murach miasta jako znak oporu przeciwko niemieckim okupantom. W trakcie wydarzenia tysiące osób zbierają się na Placu Zamkowym, aby swoimi ciałami stworzyć ten symbol, co jest aktem zbiorowej pamięci, jednoczącym uczestników i przypominającym o niezłomnym duchu Powstańców.
„Warszawiacy w czasach okupacji i Powstania, z narażeniem życia, malowali na murach znak Polski Walczącej. Nasze wydarzenie polega na ustawieniu chętnych osób w żywy znak i jest pomyślany jako hołd dla tych wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski i Polaków. Pamiętamy o tych, którzy malowali znak Polski Walczącej na murach Warszawy, chociaż prawdopodobnie wszystkich ich imion nigdy nie poznamy. Tak samo jak nie jesteśmy w stanie podziękować wszystkim, którzy już od 10 lat przychodzą na Plac Zamkowy, aby w ten sposób oddać w godzinie W hołd Powstańcom Warszawskim” - mówi przewodniczący zgromadzenia Jacek Perłowski ze Stowarzyszenia Polonia Restituta.
Żywy Znak to wydarzenie w formie happeningu, które łączy ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia czy przekonań politycznych. Jest to moment, w którym wszyscy uczestnicy mogą wspólnie oddać hołd Powstańcom, uczcić ich pamięć i wyrazić wdzięczność za ich poświęcenie. To także okazja do budowania wspólnoty pamięci i wzmacniania tożsamości narodowej.
Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego stał się nieodłącznym elementem kulturalnego i społecznego kalendarza Warszawy. Wydarzenie to jest przykładem, jak można łączyć upamiętnienie historyczne z edukacją i budowaniem wspólnoty. Nowoczesne podejście do organizacji wydarzenia sprawia, że jest ono atrakcyjne dla młodych ludzi. Młodzi uczestnicy mogą w atrakcyjny sposób poznawać historię, co zwiększa walory edukacyjne wydarzenia i sprawia, że pamięć o Powstaniu Warszawskim staje się żywa i przystępna dla kolejnych pokoleń.
Poprzez tworzenie żywej kotwicy, uczestnicy oddają hołd Powstańcom Warszawskim, jednocześnie edukując i inspirując kolejne pokolenia. Dzięki zaangażowaniu licznych organizacji, instytucji oraz uczestników, pamięć o Powstaniu Warszawskim jest wciąż żywa i aktualna. To wydarzenie pokazuje, że wartości takie jak wolność, honor i odwaga są wciąż ważne w dzisiejszym świecie, a historia Powstańców Warszawskich pozostaje inspiracją dla wszystkich, którzy dążą do lepszego jutra.
Współorganizatorami wydarzenia są: Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta, Fundacja Instytut Haliny Konopackiej, Fundacja Służba Niepodległej, Stowarzyszenie Koliber Oddział Warszawski.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oficjalny program obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego