#Zostańwdomu z kulturą!
Narodowe Centrum Kultury zachęca do pozostania w swoich domach i korzystania z kultury online! Sprawdź nasze propozycje.
Webinaria, koncerty, debaty, gry czy ciekawostki językowe... to tylko niektóre z naszych propozycji kulturalnego spędzenia czasu w domowym zaciszu. Całym sercem popieramy akcję #Zostańwdomu!
Zobacz wirtualną wystawę:
Udostępniona w internecie filmowa wystawa Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. Niepamięci, przygotowana dla upamiętnienia 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności.
Od 25 maja br. dostępna jest w internecie wirtualna wystawa „O czasie i wieczności. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”, która przedstawia ponad 40 prac medalierskich współczesnych polskich artystów, inspirowanych nauczaniem i tekstami Jana Pawła II na temat czasu, wieczności, przemijania. Filmowa prezentacja upamiętnia setną rocznicę urodzin polskiego papieża i jest efektem współpracy Kordegardy i Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.
Wystawa prac Józefa Hałasa „Chybotliwe oparte na ulotnym” to spotkanie z abstrakcyjnym, geometrycznym znakiem, który może wzruszać, podobnie jak zachód słońca w górach. Jego malarstwo jest syntezą, nie odwzorowaniem. Zmarły w 2015 roku artysta z pokolenia mistrzów: Wojciecha Fangora, Stefana Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, jeszcze za życia został obwołany klasykiem. Dzieła Józefa Hałasa to malarstwo kontemplacyjne. Podobnie jak Marc Rothko artysta kładzie nacisk na kolor, barwę, której niuansowe zestawienia podobne są kompozycji muzycznej.
Zajrzyj do śpiewnika internetowego:
www.zaspiewajmy.pl to interaktywny śpiewnik Narodowego Centrum Kultury. Piosenki, które się w nim znajdują, powstały w latach 1918-2018, a ich wybór dokonany został w oparciu o szeroko rozumiane pojęcia patriotyzmu i państwowości. Obrazują one Polskę w kontekście zmian pokoleniowych, obyczaju i życia codziennego Polaków żyjących w XX i XXI wieku.
Śpiewnik umożliwi zapoznanie się z oryginalnym wykonaniem piosenek, wysłuchanie i pobranie akompaniamentu, tekstu i nut poszczególnych utworów.
Chcemy Cię usłyszeć!
Posłuchaj Audycji Kulturalnych:
Interesują Cię nieoczywiste aspekty polskiej kultury? Masz ochotę wybrać się na ciekawą wystawę, posłuchać nowej muzyki lub przeczytać inspirującą książkę?
Audycje Kulturalne to podcast, dzięki któremu poszerzysz swoją wiedzę gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Polecamy cykle audycji:
„Kultura na 5” – videoblog, w którym prezentujemy autorskie zestawienia pięciu najważniejszych wydarzeń lub wydawnictw różnych dziedzin kultury i sztuki.
„Piosenka prawdę ci powie” to podróż przez historię polskiej piosenki. Tym razem najważniejsze utwory ostatnich 40 lat omawia dziennikarz muzyczny Bartek Koziczyński.
„Opowiastki językowe” to 10-odcinkowe słuchowisko edukacyjne, w którym obok trójki głównych bohaterów ważną rolę odgrywa język polski.
„Język giętki” to cykl krótkich odcinkowych audycji, w których prof. Katarzyna Kłosińska w przystępny sposób przybliża historię powstania polskich słów.
„Kulturalny Alfabet Niepodległości” – 26 krótkich nagrań, które zostały stworzone z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obejrzyj film:
Nieobojętni - reż. Mirosław Krzyszkowski
Fabularyzowany dokument opowiadający o działaniach oddziałów Sosienki i Garbnik, a także zwykłych mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz.
O zwierzętach i ludziach - reż. Łukasz Czajka
Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich. Historia człowieczeństwa, które nie ma ceny i nie domaga się uznania.
Ostatnia góra - reż. Darusz Załuski
Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2 - drugiego najwyższego szczytu Ziemi, który dotychczas nie został zdobyty zimą.
Sprawdzaj bazę wydarzeń online:
Na portalu www.kulturadostepna.pl codziennie umieszczamy coraz więcej informacji, o tym co kulturalnego się dzieje w internecie.
To nasze propozycje na najbliższe dni:
Poznaj ciekawostki językowe:
Czy wiecie, że kampania „Ojczysty – dodaj do ulubionych” działa już od 2012 roku? W tym czasie powstało bardzo dużo ciekawostek językowych opisujących różne zagadnienia polszczyzny. Wiemy, że lubicie je czytać, dlatego postanowiliśmy umieścić wszystkie teksty w jednym, przejrzystym miejscu.
Pobierz aplikację Czy wiesz, co wiesz? 100 lat wiedzy:
Sprawdź, czy wiesz, jak nazywa się najstarsza polska gra komputerowa, kto jest autorem hasła „Coca-cola to jest to” i które miejsce zajęła reprezentacja Polski na Mundialu w RFN w 1974 roku!
Wystarczy, że pobierzesz bezpłatną aplikację inspirowaną grą planszową, aby przetestować swoją wiedzę na temat ostatnich stu lat polskiej historii.
Pobierz na Anroid ⇒ Pobierz na IOS ⇒
Pobierz pakiet edukacyjny #BarwyWspólne:
W pakiecie znajdziecie interaktywne narzędzia edukacyjne. Pomagają one w rozmowach z młodzieżą, zrozumieniu historii, inicjują dyskusje na pytanie czy jestem i jakim jestem patriotą?
Pobierz pakiet edukacyjny #BarwyWspólne i graj w domu! →
Pakiet kierujemy specjalnie do nauczycieli, edukatorów, animatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi. Niektóre gry znajdą zastosowanie również w rodzinach i grupach rówieśniczych.
Wschód Kultury - poczuj wakacje!
Nie wychodź z domu i wspominaj z nami Wschód Kultury!
Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Przejrzyj broszurę „Lokalne Inspiracje”
Chcecie wiedzieć, co się dzieje na polskim Dzikim Zachodzie? Kto walczył w obronie swojego lokalnego krajobrazu? Gdzie przebiega szlak trzech wyznań? Koneserzy tradycyjnych brzmień i pasjonaci metalurgii też znajdą coś dla siebie!
W broszurze „Lokalne Inspiracje” prezentujemy najlepsze inicjatywy edukacyjno-kulturalne konkursu „Odkryj swój skarb”.
Obejrzyj webinaria NCK:
Sprawdź informacje o nadchodzących webinariach NCK!
Czytaj książki!
Zachęcamy do kulturalnych zakupów w internetowej księgarni NCK:
Publikujemy książki dotyczące zjawisk kultury, promujące dziedzictwo narodowe i sztukę, mające wpływ na kształtowanie współczesnej myśli humanistycznej. Adresujemy je nie tylko do osób zajmujących się na co dzień działaniami związanymi z kulturą, ale także do wszystkich poszukujących ciekawej książki – zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.
Polecamy też BEZPŁATNE e-booki NCK!
Czytaj kwartalnik „Kultura Współczesna”:
Oferujemy dostęp do prawie 1750 artykułów naukowych!
Archiwum „Kultury Współczesnej” dostępne jest na stronie kwartalnika:
Archiwum czasopisma „Kultura Współczesna” →
Zgromadzono w nim informacje o ponad stu numerach wydanych w ciągu 26 lat. Po słowach kluczowych można wyszukać informacje na wiele interesujących tematów. Można też prześledzić poszczególne numery poświęcone bardzo różnej tematyce. Autorami artykułów są wybitni profesorowie polskiej, i nie tylko polskiej, humanistyki, a także zdolni młodzi naukowcy. W sumie oferujemy dostęp do prawie 1750 artykułów! Ostatni udostępniony numer (2/2019) poświęcony jest rozmaitym problemom edukacji kulturowej. Zachęcamy do korzystania z archiwum - bezpłatnie, bez logowania, w każdej chwili.
Przeglądaj nasze propozycje badawcze:
Wyniki prowadzonych przez nas badań publikujemy w formie raportów i infografik dostępnych online:
Wydajemy też „Nowości Badawcze NCK” i „Rocznik Kultury Polskiej”. Zapraszamy do ich bezpłatnego pobrania na stronie NCK do bezpłatnego pobrania:
Prowadzimy też ogólnodostępną bazę krajowych oraz zagranicznych raportów badawczych. Znajdziecie w niej raporty z badań związanych z sektorem kultury:
Eufonie - obejrzyj koncerty i wywiady online:
„O 11 listopada pewnego roku”. Obejrzyj nagranie debaty:
Punktem wyjścia do dyskusji w Czytelni NCK byływyniki zebrane w monografii NCK, wydanej w serii Laboratoria Kultury, pt. O 11 listopada pewnego roku. Świętowanie stulecia odzyskania niepodległości w ujęciu socjologicznym.
Do debaty zaprosiliśmy grono ekspertów z dziedziny nauk społecznych i nauk o kulturze:
- prof. Antoniego Sułka,
- dr hab. Małgorzatę Bogunię-Borowską, prof. UJ,
- prof. Wojciecha Świątkiewicza
- oraz dr Izabelę Bukalską.
Spotkanie prowadził dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW – współautor książki, socjolog kultury i dyrektor NCK.
„Ile waży słowo?”. Obejrzyj nagranie debaty:
12 grudnia odbyła się debata „Ile waży słowo? O języku bez agresji” organizowana w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
W dyskusji wzięli udział:
- dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW, przewodnicząca Rady Języka Polskiego,
- Kuba Strzyczkowski – dziennikarz,
- Jarek Jaruszewski, Radek Łukasiewicz – duet Bisz/Radex.
Rozmowę poprowadził Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury.