Settings and search
Senat RP wybrał patronów 2025 roku
29 października Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął cztery uchwały ustanawiające patronów 2025 roku. Zgodnie z decyzją Izby będą nimi: ks. prof. Józef Tischner, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Władysław Stanisław Reymont oraz Wojciech Jerzy Has.
Uchwałę o ustanowieniu roku 2025 rokiem ks. prof. Józefa Tischnera Izba podjęła doceniając wybitne osiągnięcia jednego z najważniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów, w związku z 25. rocznicą jego śmierci.
W uchwale o ustanowieniu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej patronką roku 2025 Senat wyraził przekonanie o szczególnym znaczeniu jej dorobku poetyckiego. Jak przypomniano, 9 lipca 2025 roku przypada 80. rocznica śmierci tej wybitnej polskiej poetki, wnuczki, córki i siostry wielkich Kossaków.
Uchwalając rok 2025 rokiem Władysława Stanisława Reymonta Senat podkreśla istotne znaczenie twórczości pisarza dla narodowego i światowego dziedzictwa. Senatorowie przypominają, że w 2025 roku przypada setna rocznica śmierci tego wybitnego twórcy, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1924 roku.
Inicjatorami uchwały o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa Senat byli: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Robert Piaskowski.
Jest mi niezmiernie miło, że możemy w ten sposób uczcić postać wybitnego reżysera, mistrza polskiego kina – Wojciecha Jerzego Hasa. Uchwała Senatu RP, ustanawiająca Rok Hasa, przypomina o sile jego twórczości i niepowtarzalnym języku filmowym, który trwale wpisał się w światowe dziedzictwo sztuki. Has był wizjonerem, którego filmy, takie jak „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Sanatorium pod Klepsydrą”, przenoszą nas w niezwykłe światy pełne surrealistycznych obrazów, wielowarstwowych znaczeń i pytań o ludzką egzystencję. Jego styl filmowy wyróżnia się surrealizmem i symbolizmem, dzięki którym kreował przestrzenie przypominające senne wizje, pełne zagadkowych symboli. Has umiejętnie splatał warstwy narracyjne, łącząc rzeczywistość z wyobraźnią i tworząc struktury pełne retrospekcji oraz wątków pobocznych. [..] Rok Hasa to nie tylko okazja do przypomnienia jego dorobku, ale też do głębszej refleksji nad spuścizną, jaką nam pozostawił. Dziękujemy za ten wyjątkowy wkład w kulturę i za to, że jego kino pozostaje wciąż żywe i aktualne – wywołuje emocje, zmusza do myślenia i otwiera nowe horyzonty w historii kina – podkreśla Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.