Settings and search
Kopernik - Konstelacje - ekspozycja przed Kordegardą
Międzynarodowy Konkurs „Kopernik Konstelacje”, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wygrał projekt przygotowany przez Tamaga studio. Zespół zaprojektował plenerową instalację, która stanie przed warszawską Kordegardą w ramach celebracji 550-lecia urodzin słynnego astronoma.
Kopernik – Konstelacje to wystawa edukacyjna przygotowana w formie interaktywnej rzeźby miejskiej. Abstrakcyjna, wydrążona na wylot forma układu słonecznego, nawiązuje do najważniejszego odkrycia astronoma, oferuje przestrzenne doświadczenie dla zwiedzających.
Prostopadłościenna forma komunikuje się ze zwiedzającymi dwiema parami ścian, elewacji o różnych funkcjach – edukacyjnej i interaktywnej. Boczne elewacje to wystawa podzielona na osiem czytelnych rozdziałów na temat Kopernika. Każda z sekcji odpowiada jednocześnie kolejnym orbitom planet układu słonecznego, nawiązuje do przestrzeni kosmicznej. Informacje podzielone zostały na wyraźne nagłówki oraz paragrafy, których punktory nawiązują do ciał niebieskich. Jedna elewacja jest wystawą w języku polskim, a druga w języku angielskim.
Frontowe elewacje definiuje przestrzenny model układu słonecznego. Pierwsza, z otworem, orbitalną grafiką i tytułem – informuje i intryguje. Zachęca do spojrzenia przez centralny otwór i odkrycia co znajduje się w środku. Druga natomiast, oferuje immersyjne doświadczenie w formie “tunelu”, którego warstwy to kolejne orbity prowadzące do metaforycznego Słońca.
Kolory poszczególnych warstw wzmacniają poczucie wizualnej głębi. Z perspektywy wystawy, każda z orbit oznaczona jest grafiką w formie przynależnej jej planety w skali. Rodzajem gry z widzami będzie próba znalezienia wszystkich planet układu. Poza metaforycznym i edukacyjnym przesłaniem, ta część instalacji to abstrakcyjny mebel miejski oraz atrakcyjne tło do fotografii dla zwiedzających.
Całość została skonstruowana w sposób umożliwiający łatwy montaż i demontaż instalacji w innej lokalizacji. Wybrane rozwiązania materiałowe zapewniają możliwy recykling lub ponowne użycie jej poszczególnych elementów oraz niski ślad węglowy.
Poniżej do pobrania wystawa w formie elektronicznej.
O projektantach:
Tamaga studio – Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz to interdyscyplinarne studio zajmujące się projektowaniem architektury, wnętrz, krajobrazu oraz doświadczeń użytkownika. Duet zdobywał doświadczenie w pracowniach w Polsce, Francji, Hiszpanii oraz Belgii. Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonych obiektów, instalacji publicznych z pogranicza architektury, designu, ekologii i nowych technologii.