Settings and search
„Kultura jest wspólna” – koncert w Operze Narodowej zainaugurował prezydencję Polski w Radzie UE
W piątek, 3 stycznia widownię Teatru Wielkiego tłumnie wypełnili przedstawiciele świata polityki, w tym przedstawiciele rządu, parlamentu i korpusu dyplomatycznego, a na scenie pojawiło się ponad 150 artystów: chór i orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją kompozytora Radzimira Dębskiego „Jimka”. Jego utwory, składające się na program wieczoru, stanowiły wyraz hołdu dla wielkich rodzimych kompozytorów i tradycji muzycznych. To był dialog z piękną tradycją muzyki polskiej od Fryderyka Chopina, przez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Do koncepcji artystycznej nawiązywał tytuł koncertu inaugurującego polską prezydencję w Unii Europejskiej : Ukłony i powidoki. Ostatnia kompozycja wieczoru Ukłon została wykonana prapremierowo.
Jak wyjaśnili organizatorzy, intencją kompozytora było dotarcie do szerokiego grona odbiorców z pomocą języka muzyki popularnej. "To pretekst, aby wracać do muzyki Szymanowskiego, Bacewiczówny i innych, odnosić się do nich świadomie lub nieświadomie, przekładać na język współczesnego pokolenia tym, którzy albo z racji wieku, albo z racji przynależności do innego kręgu kulturowego się z nią nie spotkali”.
Na scenie przed koncertem oficjalne przemówienia wygłosili: Premier RP Donald Tusk i António Costa – przewodniczący Rady Europejskiej, który w odczytanym przez siebie tekście odwołał się do cytatu Stanisława Lema: Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster.
Polska po raz drugi sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i do końca czerwca będzie przewodniczyć jej pracom, koncentrując się na kwestiach bezpieczeństwa naszego kontynentu i europejskiej solidarności. Przyjmując rolę lidera w obszarze kultury zapraszamy Europę do dialogu opartego na wzajemnym szacunku, ukazując nasze dziedzictwo jako nieodłączny element wspólnoty.
Zapraszamy do wspólnego celebrowania i odkrywania polskiej kultury w ramach prezydencji w Radzie UE
Od stycznia do czerwca 2025 roku publiczność z ponad 20 państw Unii Europejskiej i krajów akcesyjnych będzie mogła uczestniczyć w wyjątkowych koncertach, wystawach, spektaklach, pokazach filmowych i spotkaniach autorskich. Każde z tych wydarzeń to okazja do spotkania i nawiązania relacji. Dzięki współpracy polskich artystów i artystek z twórcami i twórczyniami z Europy zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji, za który odpowiada Instytut Adama Mickiewicza, będzie symbolem różnorodności i szacunku.
Polska kultura inspiruje, zbliża i zachwyca. Odzwierciedla ducha współczesnej Europy. Przejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, jesteśmy świadomi wyzwań, które stoją przed sektorem kultury. Skupiamy się na tych, które będą miały największy wpływ na sektor kultury, tworząc dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
Dwa priorytety kulturalne polskiej Prezydencji stanowią młodzi twórcy – przyszłość europejskiej kultury oraz nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego. Koordynatorem krajowego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji z ramienia z MKiDN jest Narodowe Centrum Kultury (NCK), które w podejmowanych w ramach prezydencji działaniach stawia na kooperację i decentralizację - inicjatywy lokalne, angażujące społeczności z różnych części Polski. Będziemy dzielić się prezydencją, wzmacniać lokalne działania i prezentować bogactwo polskich regionów – zapewnia Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Wyrazem tego podejścia są koprodukcje, mające na celu sieciowanie i współpracę lokalną i międzynarodową, ogólnopolskie projekty specjalne, patronaty i program dotacyjny Synergie.
Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony polskiej Prezydencji 2025, a także mediów społecznościowych Polish presidency of the Council of the European Union: Facebook i Instagram, na których znajdziecie program, nasze priorytety oraz najświeższe informacje na ten temat.