Ustawienia i wyszukiwarka
Stypendyści „Gaude Polonia” z dyplomami
„Wasze doświadczenie wzbogaciło się o nasze” – powiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska, wręczając dyplomy stypendystom „Gaude Polonia” podczas uroczystego zakończenia XIV edycji programu stypendialnego. Z półrocznego stypendium skorzystało 50 osób z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Libanu.
„Te kontakty zaowocują”
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dziękując stypendystom za udział w programie, podkreśliła, że ich obecność w naszym kraju „uczy nas (Polaków – red.) otwarcia na inne punkty widzenia”. Wskazała też – powołując się na własne doświadczenie – na możliwość nawiązania kontaktów z pracownikami naukowymi podczas przebywania na stypendium w zagranicznym ośrodku.
„Ten projekt (stypendium „Gaude Polonia”- red.) to wasz uzysk, ale przekonacie się po latach, że te kontakty, które zostawiacie w Polsce, zaowocują” – mówiła minister.
Najpopularniejsze - sztuki wizualne
Najwięcej stypendystów realizowało swoje projekty w dziedzinie sztuk wizualnych, dużym zainteresowaniem cieszyła się też konserwacja dzieł sztuki, film oraz muzyka. Pozostali uczestnicy programu realizowali projekty z zakresu: teatru, literatury, historii sztuki, muzealnictwa, muzykologii, fotografii, a także krytyki fotografii i krytyki filmu.
Stypendyści realizowali swoje projekty pod indywidualną opieką tutorską m.in. w Akademiach Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu; w Akademiach Muzycznych w Krakowie, Katowicach, Łodzi i Gdańsku, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Wajda School czy w Studiu Filmowym TOR.
Najwięcej uczestników programu pochodzi z Ukrainy (43), pozostali to Białorusini (5) oraz po jednej osobie z Rosji i Libanu.
Program dla młodych z Europy Środkowowschodniej
Program Stypendialny Ministra Kultury "Gaude Polonia" przeznaczony jest dla młodych (do 40 roku życia, w wyjątkowych wypadkach do 45 roku życia) twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowowschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Program służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską, a jej bliskimi sąsiadami. Pobyt w Polsce ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką uznanych twórców oraz instytucji w największych i najważniejszych ośrodkach kultury polskiej.
O zakwalifikowaniu do programu decydują: dotychczasowe osiągnięcia artystyczne lub zawodowe kandydata, jakość jego prac oraz projekt zaproponowany do realizacji w Polsce. Pobyt stypendystów w Polsce trwa od 1 lutego do 31 lipca.
Program jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.