Ustawienia i wyszukiwarka
Tarnogórskie Centrum Kultury
W ramach projektu „Realizacja tarnogórskich inicjatyw lokalnych” zrealizowano cztery inicjatywy lokalne dla mieszkańców miasta Tarnowskie Góry.
Inicjatywa nr 1: Pnioki, Krzoki i Ptoki na Bobrach - zachować dziedzictwo Bobrownik Śląskich i Piekar Rudnych
Inicjatywa obejmowała spotkania z mieszkańcami dzielnicy Bobrowniki Śląskie w funkcjonujących tam podmiotach takich jak m.in. Katolickie Centrum Kultury "Opoka", Koło Seniorów, Parafia Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich. Na spotkaniach autorzy inicjatywy zachęcali do uczestnictwa w projekcie, do poszukiwań we własnych domach starych fotografii i pamiątek. Zorganizowano konkurs na najciekawsze bądź najstarsze rodzinne zdjęcia oraz konkurs z wykorzystaniem starych fotografii podczas finału projektu. Podsumowaniem była zorganizowana w TCK wystawa składająca się z wydruków zdjęć złożonych przez uczestników spotkań, połączona z warsztatami z digitalizacji zdjęć prowadzonymi przez Żywe Archiwa i autorów inicjatywy. W ramach projektu powstały również wydruki, autorzy inicjatywy przygotowali specjalną mapkę, udostępnioną m.in. mediach społecznościowych z oznaczeniem tych budynków, na których widnieją fotografie.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy dzielnicy Bobrowniki Śląskie, głównie dorośli i seniorzy
Inicjatywa nr 2: Historia Miasta z rockowym tłem
Inicjator: Michał Starzyński, Krzysztof Białasik
Inicjatywa zakładała przekazanie historii lokalnej „w pigułce”, poprzez zaproszenie młodzieży ze szkół tarnogórskich oraz wszystkich zainteresowanych na spacer po Tarnowskich Górach, śladami pierwszych burmistrzów miasta. Podczas spaceru towarzyszył im zespół Hard Rockets, którego pianista jest wnukiem pierwszego polskiego burmistrza Tarnowskich Gór. Zwieńczeniem spaceru było wykonanie przez zespół paru piosenek akustycznie. W tym samym dniu zorganizowano w siedzibie Tarnogórskiego Centrum Kultury warsztaty z tworzenia tekstów prowadzonych przez Łukasza Sojkę, warsztaty gry na harmonijce, warsztaty fotografii koncertowej, Zwieńczeniem całodniowego projektu był koncert zespołu Hard Rockets.
Odbiorcy inicjatywy: młodzież ze szkół tarnogórskich
Inicjatywa nr 3: Sztuka Wrażliwości
Projekt składał się z zajęć dotyczących różnych dziedzin sztuki, które poprzedzały zajęcia integracyjne, mające na celu budowanie więzi między uczestnikami. W ramach inicjatywy zrealizowano m.in. warsztaty: szkicowania, których celem było odkrywanie osobistych inspiracji przez ćwiczenia i warsztaty, malowania własnych pomysłów, malowania pejzaży, portretów, warsztaty fotograficzne czy teatralne. Warsztaty teatralne pozwoliły rozwinąć umiejętności wyrażania siebie i swoich emocji. Całość projektu zakończyła była wystawa w całości przygotowana przez uczestników. Na finał projektu zostali zaproszeni przede wszystkim rodziny uczestników oraz przyjaciele i społeczność lokalna.
Odbiorcy inicjatywy: młodzież, dorośli i seniorzy miasta
Inicjatywa nr 4: Sztuka Wyciszenia: Abstrakcja, Akwarela i Kolaż
Inicjatywa była realizowana w dwóch blokach tematycznych – abstrakcja oraz kolaż. Celem pierwszego bloku pod nazwą „Sztuka bez lęku” było zrozumienie podstaw abstrakcyjnego malarstwa i wpływu emocji na twórczość, przekazana została także wiedza na temat kolorów, roli linii i kształtów, komponowania i równowagi w malarstwie abstrakcyjnym.
Drugi blok – kolaż, był pracą z przestrzenią (krajobrazem), światłem (obserwacja światła naturalnego i nieba), detalem (świat roślinności i kwiatów).
Odbiorcy inicjatywy: młodzież, dorośli i seniorzy zainteresowani sztuką