Ustawienia i wyszukiwarka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu
Zadanie "Kultura gminy Wieleń silna aktywnością swoich mieszkańców" polegało na rozwoju kapitału społecznego i kulturowego oraz poznaniu nowych możliwości współpracy z mieszkańcami obszarów wiejskich w gminie Wieleń poprzez realizację siedmiu inicjatyw
kulturalnych wybranych w I części zadania.
Inicjatywa nr 1. Skosztuj kultury w swojej gminie
Inicjator: rada sołecka wsi Zielonowo i Stowarzyszenie "Zielono Mi"
Inicjatywa polegała na zapoznaniu się mieszkańców Zielonowa z ofertą kulturalną. W tym celu zorganizowano festyn, na który zostały zaproszone organizacje z gminy Wieleń (NGO, grupy nieformalne i pracowników domu kultury), które opowiedziały o swojej działalności. Była to okazja do tego, aby mieszkańcy w następnej fazie projektu mogli wziąć udział w wyjazdach do wybranych przez nich organizacji, które przygotowały dla nich warsztaty, spotkania. Uczestnicząc w licznych przedsięwzięciach rozwijali swoje zainteresowania. Rezultatem wyjazdów była organizacja "Biesiady z Kulturą", na której uczestnicy zaprezentowali to, czego nauczyli się.
Inicjatywa nr 2. Ocalić od zapomnienia: Wrastanie w Dzierżążno Wielkie
Inicjator: Grupa Odnowy Wsi Dzierżążno Wielkie
Inicjatywa zakładała odtworzenie historii wsi, do której przesiedlili się po zakończeniu drugiej wojny światowej mieszkańcy Kresów Wschodnich I Rzeczypospolitej. Większość została tutaj i założyła swoje rodziny. Nikt tej historii nie spisał. Inicjatywa "Ocalić od zapomnienia..." rozpoczęła ten proces. Zajęli się tym głównie młodzi mieszkańcy Dzierżążna Wielkiego, którzy zbierali zdjęcia, pamiątki, nagrywali wywiady z mieszkańcami. Wszystkie materiały zamieszczali na stronie internetowej i zorganizowali wystawę pamiątek i materiałów filmowych. Cześć zebranych zdjęć zeskanowano i w formie powiększonych fotokopii na stelażach wystawiono w miejscowej szkole podstawowej.
Inicjatywa nr 3. Tańczyć każdy może...trochę lepiej lub trochę gorzej
Inicjator: grupa nieformalna "Kajotka" z liderem młodzieżowym Krystianem Matuszem
Inicjatywa grupy młodzieżowej z Roska zakładała organizację warsztatów z nauki tańca towarzyskiego dla 30 młodych osób. Grupa inicjatywna zajęła się promocją zadania (plakaty, profil na Facebooku), znalezieniem sponsora, który ufundował im wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wyjazd do teatru wpłynął inspirująco na grupę 30 osób, ponieważ po powrocie przygotowali własny układ choreograficzny tańca towarzyskiego, który zaprezentowali mieszkańcom Roska.
Inicjatywa nr 4. Było we Wrzeszczynie, ocalić wspomnienia – historia wsi naszą siłą
Inicjator: Koło Gospodyń Wiejskich we Wrzeszczynie
Skierowana do wszystkich mieszkańców inicjatywa miała na celu przybliżyć historię wsi. Zorganizowano więc cykl spotkań i wykładów poświęconych historii Wrzeszczyny. Jednym z wykładowców był miejscowy historyk. Ciekawie przedstawiał się panel dyskusyjny z udziałem starszych i młodszych mieszkańców. Na koniec odbył się "Piknik Historyczny", a podczas niego gotowanie potraw charakterystycznych dla regionu. Efektem inicjatywy była czasowa wystawa "Nasze małe muzeum pod strzechą" składająca się z eksponatów i pamiątek zgromadzonych przez mieszkańców.
Inicjatywa nr 5. Dębogórskie rodziny
Inicjator: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębogóra i okolic
Inicjatywę rozpoczęła zbiórka starych zdjęć. Dzieci malowały portrety swoich rodzin, młodzież zaś wykonała przy wykorzystaniu swoich telefonów komórkowych "selfie". Następnie odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa wszystkich rodów dębogórskich. Ostatnim elementem inicjatywy była wystawa, na której zostanie zaprezentowano zgromadzony materiał. Była to nietypowa wystawa, ponieważ zdjęcia umieszczono na bannerach, które rozwieszono pomiędzy drzewami. Podczas wernisażu wszystkim mieszkańcom Dębogóry rozdawano kalendarze na przyszły rok ze zdjęciami rodzin.
Inicjatywa nr 6. Kuźniczka Kuźnią Talentów – warsztaty z makramy, szałowe inspiracje ze sznurka artyści mieszkańcom gminy
Inicjator: grupa nieformalna Koło Niezależnych Twórców Ziemi Wieleńskiej
Inicjatorzy zorganizowali dla mieszkańców trzech wsi warsztat z makramy: Folsztyn, Kuźniczka i Zielonowo. Efektem była wystawa prac uczestników warsztatów, która została zainstalowana w Ośrodku Kultury "Strzelnica" w Wieleniu.
Inicjatywa nr 7. Marianowo i Herburtowo w przyjaźni z kulturą
Inicjator: Grupa Odnowy Wsi Herburtowo i Marianowo
Inicjatywa polegała na zorganizowaniu wydarzenia kulturalnego, którego głównym elementem była prezentacja kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy Wieleń. Każde z kół wzięło udział w konkurencjach kulinarnych, które wyłoniły najlepsze KGW w gminie. Impreza odbyła się na skraju dwóch sąsiadujących ze sobą wsi: Herburtowa oraz Marianowa i była okazją do zaakcentowania zeszłorocznego jubileuszu założenia tych wsi, które miało miejsce w 1614 roku. Duży wkład w organizację imprezy miały kluby sportowe działające na terenie gminy, które zadbały o organizację konkurencji mających na celu integrację wsi. Nie zabrakło też stoisk artystycznych, grup hobbystycznych. Przygotowano quest na temat obu wsi.