Ustawienia i wyszukiwarka
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowcu
W ramach projektu „Szydłów łączy pokolenia” zrealizowano siedem inicjatyw przeznaczonych dla mieszkańców gminy Szydłów.
Inicjatywa nr 1: Tańcowała igła z nitką
Inicjator: Agata Kozieł, Monika Urban – zarząd stowarzyszenia „Kraina uśmiechu”
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów krawieckich oraz przedstawienia pt. „Dary jesieni”.
Pierwszym etapem inicjatywy, były warsztaty krawieckie dla przedszkolaków i ich najbliższych. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o zawodzie krawca, zobaczyć na żywo maszynę do szycia oraz akcesoria niezbędne do szycia. W ramach warsztatów dzieci stworzyły projekty maskotek, które później wspólnie z rodzicami lub babciami udało im się uszyć. Następnie mamy oraz babcie, wspólnie z panią krawcową zaczęły projektować oraz szyć kostiumy na zbliżające się przedstawienie.
Kolejnym etapem było przygotowanie przedstawienia „Dary jesieni”. Próby do występów trwały kilka tygodni.
Zwieńczeniem projektu była wystawa powstałych podczas warsztatów prac połączona z uroczystą premierą przedstawienia.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci oraz seniorzy – ich dziadkowie.
Inicjatywa nr 2: Z przytupem hej! – folkowe smaki, tradycje i warsztaty
Inicjator: Bogusława Dybus, Sebastian Gałązka – zarząd stowarzyszenia „Lepiej dla wsi”
Opis inicjatywy: Celem inicjatywy było zorganizowanie pikniku „Folkowe tradycje” oraz warsztatów rękodzielniczych nawiązujących do folkloru ziemi świętokrzyskiej.
Podczas pilniku prezentowano tradycyjne zabawy, tańce i lokalne przyśpiewki. Imprezie towarzyszył występ świętokrzyskiej kapeli ludowej, która nie tylko poprowadziła całe kilkugodzinne spotkanie, ale też przeprowadziła warsztaty wokalne z mieszkańcami. Gospodynie ze wsi wspólnie ze strażakami ugotowały tradycyjne potrawy świętokrzyskie, którymi za darmo częstowano licznie zgromadzonych gości.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy wsi Korytnica.
Inicjatywa nr 3: Poszukujemy historii Solca
Inicjator: Renata Syguła – sołtys wsi Solec
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na poszukiwaniu materiałów związanych z przeszłością miejscowości Solec. Przez kilka tygodni wolontariusze gromadzili przedmioty, wspomnienia, stare zdjęcia związane z ich wsią. Następnie został zorganizowany festyn, na którym zaprezentowano zabytkowe przedmioty oraz zebrane zdjęcia. Podczas imprezy prezentowano również prace plastyczne powstałe w ramach konkursu „Solec moimi oczami”. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy i konkursy związane z przeszłością oraz kulturą wsi polskiej. Do działań przyłączyło się Nadleśnictwo oraz Koło Łowieckie „Lis”. Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej zaprezentowali sprzęt strażacki, zdjęcia oraz zabytkowe wyposażenie jednostki.
Ogromną wartością dodaną inicjatywy było ogromne zaangażowanie się mieszkańców do wspólnego działania i ostatecznie rejestracja Koła Gospodyń Wiejskich.
Odbiorcy inicjatywy: Około 150 mieszkańców wsi Solec.
Inicjatywa nr 4: Wehikuł czasu – wspomnień czar
Inicjator: Agnieszka Opozda – członek KGW w Brzezinach
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na zgromadzeniu wspomnień, wywiadów, starych zdjęć oraz przedmiotów sprzed kilkudziesięciu lat. Przez kilka tygodni wolontariusze zbierali te informacje od najstarszych mieszkańców.
Następnie został zorganizowany uroczysty festyn, na którym zaprezentowano zebrane wspomnienia, stare fotografie oraz stworzoną przez uczestników fotoksiążkę. Podczas wydarzenia dzieci i młodzież z Brzezin wystawiły przedstawienie nawiązujące do dawnych czasów. Odbył się także konkurs „Wiejskie życie” skierowany do dzieci, który polegał na sprawdzaniu wiedzy o dawnych sprzętach domowych i gospodarskich.
Wieczór zakończył się wiejską zabawą w stylu z poprzedniego wieku – na rozłożonej drewnianej podłodze przy miejscowej kapeli.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy wsi Brzeziny.
Inicjatywa nr 5: Historia budowy kaplicy w Solcu. Ludzie i dzieło
Inicjator: ks. Ryszard Piwowarczyk – proboszcz parafii Szydłów
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na wydaniu publikacji książkowej dotyczącej historii powstania kaplicy w miejscowości Solec. Zbieranie materiałów do publikacji było bardzo profesjonalnie prowadzone. Przeszukiwano archiwa państwowe, parafialne, szukano starych fotografii, przeprowadzano wywiady z mieszkańcami wsi pamiętającymi jeszcze czasy budowy kaplicy.
Prezentacja książki odbyła się 14 września, podczas odpustu. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wysłuchania historii związanych z budową kaplicy oraz wspomnień najstarszych mieszkańców. Otrzymali również pięknie wydany folder, zawierający informacje o przeszłości Solca, wspomnienia, noty historyczne oraz stare fotografie.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy Solca, parafianie gminy Szydłów.
Inicjatywa nr 6: Zespół, wespół, by żądz moc móc wzmóc
Inicjator: Krystyna Żmuda – dyrektor Szkoły Podstawowej w Szydłowie
Opis inicjatywy: Projekt składał się z szeregu działań łączących pokolenia.
Pierwszym z nich było zorganizowanie „Gminnego Narodowego Czytania”. Podczas wydarzenia uczniowie szkoły podstawowej, nauczyciele i zaproszeni goście czytali nowele polskie. Każdy uczestnik akcji otrzymał podziękowanie, a czytający uczniowie dodatkowo zostali obdarowani jedną z czytanych nowel.
Kolejnym wydarzeniem był zorganizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Kaczorowskiego w Szydłowie Dzień Seniora. Uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, a po występach odbyły się pokazy ratownictwa medycznego.
Następnie, z okazji 101. Rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowano uroczystości gminnego śpiewania pieśni patriotycznych. Każdy uczestnik otrzymał, przygotowany na tę okazję, śpiewnik z tekstami pieśni.
Ostatnim działaniem było zorganizowanie rodzinnych rozgrywek gier planszowych.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy gminy Szydłów.
Inicjatywa nr 7: Pożegnanie lata z kabaretem i zespołem ludowym w Kotuszowie
Inicjator: Aneta Michalska – założycielka KGW w Kotuszowie
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na zorganizowaniu spotkania dla mieszkańców wioski Kotuszów pod hasłem: „Pożegnanie lata z kabaretem w Kotuszowie”. W ramach spotkania mieszkańcy mieli okazję obejrzeć w remizie OSP występ kabaretu „Czerstwe Babki i Pierniki” ze Staszowa. Po występie odbyły się warsztaty kabaretowe, które poprowadził pan Dominik Rożek – Główny Instruktor Artystyczny w Staszowskim Domu Kultury. Wydarzenie zakończyło wspólne biesiadowanie, któremu towarzyszyły występy zespołu ludowego „Kasztalon”.
Drugim zadaniem projektu było nagranie profesjonalnego teledysku zespołu ludowego „Kasztalon”.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy wsi Kotuszów.