Ustawienia i wyszukiwarka
Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju
W ramach projektu „Stacja Kultury” zrealizowano sześć inicjatyw lokalnych, oferując mieszkańcom Świeradowa-Zdroju, zarówno młodszym i starszym, szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych. Wszystkie zrealizowane inicjatywy zostały podsumowane w fotoalbumie, który jest dostępny online na stronie internetowej Stacji Kultury.
Inicjatywa nr 1: Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży
Inicjator: Ewelina Lichman i Przemysław Kocik
Opis Inicjatywy: Cykl warsztatów prowadzący uczestników przez wszystkie etapy tworzenia filmu animowanego – od pisania scenariusza, przez tworzenie scenografii, postaci, po realizację zdjęć. Dzieci pracowały z różnymi materiałami; część animacji było rysowanych a część ułożona z klocków lego. Uczestnicy wyprodukowali aż cztery filmy animowane, o trzy więcej niż początkowo przewidywano: „Zaczarowany las”, „LEGO”, „Pan Tadeusz. Inwazja ślimaków”, oraz flagowy „Pociąg do kultury”. Filmy zostały udostępnione na kanale YouTube Stacji Kultury.
Odbiorcy Inicjatywy: Dzieci w wieku 9-12 lat.
Inicjatywa nr 2: Kulturalny Świeradów-Zdrój w wirtualnym świecie Minecrafta
Inicjator: Mariusz Wierzchoń
Opis Inicjatywy: Budowanie planszy z naniesionymi zabytkami Świeradowa-Zdroju w grze Minecraft. By zainspirować uczestników projektu, zostali oni zabrani na wspólny spacer z przewodnikiem sudeckim, Panią Magdaleną Olszewską ze Świeradowskiej Izby Pamięci, która przybliżyła im najciekawsze kulturalne i historyczne zakątki Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju. Szczególny nacisk położono na historię miasta oraz architekturę, co pomogło przy przenoszeniu obiektów do świata Minecraft pod okiem prowadzących – instruktorów z CyberJelonków. Dzieci mogły wziąć również udział w warsztatach przygotowawczych. Plansza Minecraft Zabytkowy Świeradów jest dostępna na serwerze CyberJelonków, a efekty w postaci zdjęć na stronie online Stacji Kultury.
Odbiorcy Inicjatywy: Dzieci w wieku 8-12 lat.
Inicjatywa nr 3: Pomaluj swoją eco torbę
Inicjator: Agnieszka Andrzejczak-Wiaderek
Opis Inicjatywy: Seria warsztatów kreatywnych prowadzonych przez inicjatorkę, artystkę z lubańskiej pracowni „Świece z sercem”. Zaznajomiła ona uczestników z technikami malarstwa na tkaninach, w tym malowanie akrylem i tapping. Podczas warsztatów udostępnione zostały szablony, można też było samemu projektować wzory. Popularnością cieszył się motyw żabki, która jest symbolem tego uzdrowiskowego miasteczka. Oprócz toreb, można było ozdobić przyniesione z domu t-shirty.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Świeradowa-Zdroju.
Inicjatywa nr 4: Stwórzmy razem naturalne kosmetyki
Inicjator: Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
Opis Inicjatywy: Warsztaty uczące uczestników wiedzy o ziołach i tradycjach zielarskich Gór i Pogórza Izerskiego – nie tylko w medycynie, ale też w obrzędach i rytuałach. Dzięki instrukcjom prowadzących, uczestnicy spróbowali własnoręcznego wyrabiania aromatycznych kosmetyków, amuletów i wianków. Młodzież biorąca udział w serii spotkań stworzyła także mały zielnik, który doczekał się własnej wystawy w Stacji Kultury.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Świeradowa-Zdroju, ze specjalnymi atrakcjami dla dzieci.
Inicjatywa nr 5: Teatr bliżej nas
Inicjator: Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
Opis Inicjatywy: Cykl ośmiu spotkań teatralnych w centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka”, gdzie uczestnicy pod okiem instruktorek i profesjonalnych aktorów uczyli się różnych technik aktorskich. Zwieńczeniem zajęć było stworzenie mini spektaklu pod tytułem „Lekcja teatru”.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Świeradowa-Zdroju.
Inicjatywa nr 6: Festyn „Łączy nas muzyka”
Inicjator: Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Świeradów-Czerniawa”
Opis Inicjatywy: Duży Festyn Rodzinny z atrakcjami przygotowanymi dla dzieci i dorosłych, o elementach edukacyjnych i rozrywkowych. Na stadionie LZS Fatma Pobiednia, uczestnicy mogli obejrzeć pokazy sprzętu policyjnego i strażackiego, wziąć udział w konkursach sportowych, nauczyć się tańca belgijka, a także wsłuchać się w występy muzyczne. W roli wykonawców wystąpił lokalny zespół Łużyczanki oraz rapujący ksiądz Jakub Bartczak, który zdobył szerszą popularność przez platformę TikTok. Na festynie znajdowało się również osobne stanowisko edukacyjne oraz kulinarne.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Świeradowa-Zdroju.