Ustawienia i wyszukiwarka
Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie
Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie w 2015 roku wziął udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano pięć inicjatyw wspierających zaangażowanie wspólnoty lokalnej. Projekty obejmowały: Dni Kultury Japonii, Festyn Integracyjny, Święto Stracha Pola, Dzień Uchodźcy, piknik integracyjny.
Inicjatywa nr 1. Dni Kultury Japonii
Inicjator: Anna Kaczyńska-Youssfi
Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczęto od pokazu kendo (sztuk walki wywodzących się z szermierki japońskich samurajów) – członkowie białostockiego klubu Kendo Shiroyama zaprezentowali elementy zbroi ćwiczebnych oraz podstawowe cięcia i techniki wykorzystywane podczas walk/sparingów. Kolejnym elementem były warsztaty z kaligrafii, origaty i orgiami. Ciekawym punktem pierwszego dnia był także konkurs karaoke po japońsku oraz pokaz sushi połączony z degustacją, który jak się okazało przyciągnął najwięcej mieszkańców. Drugi dzień rozpoczęto od prezentacji kimona dziecięcego oraz pokazu sztuki dobywania miecza iaido i kendo. Następnie odbyła się ceremonia parzenia herbaty z degustacją i pokaz kimona kobiecego. Dni Kultury Japonii zakończył pokaz Zambrowskiego Klubu Karate Kyokushin.
Inicjatywa nr 2. Święto Stracha Pola
Inicjator: Bogusława Wiśniewska, prezes Stowarzyszenia „Silni Razem”
Organizatorzy konkursu Stowarzyszenie „Silni Razem” wraz ze współorganizatorem, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zambrowie po raz pierwszy w naszym mieście zorganizowali tego typu konkurs, który miał na celu promocję regionu, aktywizację lokalnej społeczności poprzez zabawę, kształtowanie wyobraźni poprzez prace techniczne oraz kultywowanie polskiej tradycji. Z pewnością wyobraźni nie brakowało.
Finezyjne rozwiązania w użyciu materiałów do wykonania „stracha pola” można pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu. Nie zabrakło tradycyjnych kukieł z wykorzystaniem słomy, kolorowych folii, koszul w kratę czy kapeluszy. Pojawiały się również i nowoczesne rozwiązania np. płyty CD, puszki, styropianowe głowy itp. Łącznie aż 22 strachy wykonane przez dzieci i osoby dorosłe zostały zgłoszone do konkursu.
Inicjatywa nr 3. Dzień uchodźcy w Zambrowie
Inicjator: Ewa Kowalczuk
Fundacja „Ocalenie” w porozumieniu z Ośrodkiem dla Uchodźców w Czerwonym Borze oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zambrowie zorganizowała obchody tego dnia. W programie znalazły się wystawa, degustacja potraw oraz występ zespołu Lovzar. Uczestnicy wydarzenia mogli też porozmawiać z przedstawicielem innej kultury, tj. uchodźcą z Czeczeni.
Na wystawie zostały zaprezentowane sylwetki polskich uchodźców. Młodzież odwiedzająca wystawę mogła się też dowiedzieć, że polska diaspora jest najbardziej liczna na świecie. Jej wielkość oceniana jest na 20 mln ludzi. Kolejna diaspora to społeczność żydowska, której wielkość jest oceniana na 16 mln.
Inicjatywa nr 4. Rodzinny piknik integracyjny „Dobrze nam razem”
Inicjator: Teresa Szumowska, prezes Stowarzyszenia „Szansa”
W miłej i przyjemnej atmosferze, pod okiem animatorów stowarzyszenia „Szansa” i wolontariuszy ze szkolnego klubu wolontariatu „Serce na dłoni” z Miejskiego Gimnazjum nr 1, zrealizowano różne konkursy dla dzieci, koncerty piosenki w wykonaniu muzyków kapeli ludowej „Szansa”. Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek – grochówkę z kiełbasą oraz pieczone kurczaki. Uczestnicy pikniku mieli również okazję porozmawiać na temat swoich doświadczeń i zmagań z niepełnosprawnością, a także poznać formy wsparcia dla tej grupy osób.
Inicjatywa nr 5. Ogólnopolski Festiwal Barwy Folkloru
Inicjator: Stowarzyszenie "Szansa" i Fundacja Szansa dla Ciebie
Zaproszenie na wydarzenie przyjęło 9 kapel ludowych: grupa młodsza Ludowego Zespołu Śpiewaczy „Laskowianki” oraz grupa starsza tego zespołu (Stary Laskowiec), Mała Kapela „Szansa”, „Kurpiowski Zespół Śpiewaczy , Chór Dębowy Liść, Kapela „Emilia”, zespoły: „Rzeczańska”, „Żurawiacy” oraz Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa”. Dzięki wsparciu osób działających wokół Stowarzyszenia Integracyjnego „Szansa” oraz Fundacji „Szansa dla Ciebie” najpierw zorganizowany został przemarsz korowodu z parku na placu Sikorskiego do Centrum Kultury – na jego czele jechała bryczka i dwa wozy zaprzężone w konie, które zdecydowanie ubarwiły pochód. Następnie w Małej Galerii Sztuki Centrum Kultury miała miejsce wystawa prac artystycznych twórców ludowych z powiatu zambrowskiego, którą podziwiała zarówno lokalna społeczność, jak również przedstawiciele goszczących zespołów. Kulminacyjnym punktem inicjatywy był koncert muzyki ludowej, podczas którego kolejno prezentowały się poszczególne zespoły – imprezę w Centrum Kultury prowadziła w gwarze ludowej Teresa Bardo.