Ustawienia i wyszukiwarka
Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Realizacja II części zadania w polegała na realizacji siedmiu inicjatyw lokalnych wyłonionych w konkursie ogłoszonym w I części zadania na „Najlepszą Inicjatywę Lokalną 2015”. Działania projektowe rozpoczęły się od podpisania umów partnerskich. Wszystkie Inicjatywy realizowane były przy dużym zaangażowaniu lokalnej społeczności z pomocą kadry Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Realizatorzy poszczególnych inicjatyw wywiązali się ze wszystkich zobowiązań wynikających z umów partnerskich.
Inicjatywa nr 1. Nordic walking łączy pokolenia miasta i wsi
Inicjator: Ewa Rulewska, Bożena Mielińska (grupa nieformalna)
Działania obejmowały 6 marszów tematycznych z instruktorem szlakiem legend kociewskich i ważnych miejsc w gminie Pelplin (Diabelski kamień, Góra Jana Pawła II, Wąwóz Maternów, Zaklęta Góra, Ogród Biskupi, Rożental). W każdym marszu wzięło udział kilkanaście dorosłych mieszkańców gminy. Uczestnicy marszów mogli poznać legendy kociewskie związane z daną miejscowością, spotkali się z artystą przy rzeźbie kowala w Rożentalu, poznali piękne zakątki ogrodów biskupich. W plenerze, na targowisku miejskim odbył się trening fitness otwarty dla wszystkich mieszkańców. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie zorganizowano 2 spotkania z dietetykiem.
Inicjatywa nr 2. Przeszłość dzisiaj – tuż obok nas
Inicjator: Jan Krajnik, Danuta Szramka (grupa nieformalna)
Inicjatywa obejmowała rajd rowerowy w okresie wakacji szlakiem legend kociewskich. W miejscach związanych z legendami, historie w ciekawy sposób opowiadał Wiesław Świtała, mieszkaniec wioski Rajkowy. W rajdzie wzięły udział całe rodziny. We wrześniu i październiku pan Wiesław przychodził na wybrane zajęcia do miejscowej szkoły w Rajkowach i opowiadał dzieciom historie i legendy związane z ich miejscowością. W konkursie plastycznym dzieci próbowały opowiedzieć i wyrazić swoje przeżycia związane z legendami. Wybrane ilustracje trafiły do książki „Na nic piekieł moc” autorstwa Wiesława Świtały i jego córki Anny Czwojdy. Książka to zbiór legend związanych z Rajkowami i Kociewiem oraz wspomnienie o ks. Wieczorku, proboszczu parafii w Rajkowach w okresie II wojny światowej. Uroczyste podsumowanie inicjatywy odbyło się w świetlicy wiejskiej w Rajkowach, gdzie został wystawiony spektakl teatralny, została zorganizowana wystawa prac plastycznych, które napłynęły na konkurs. Zaprezentowano również publikację, która powstała, dzięki projektowi.
Inicjatywa nr 3. Zaproś kuzyna na wspólne wakacje w sołectwie Janiszewko
Inicjator: Paweł Szafraniec, Emilia Szafraniec (grupa nieformalna)
Głównym celem projektu była integracja mieszkańców sołectwa. Działania projektowe obejmowały wspólne zabawy w okresie wakacji z udziałem dzieci i dorosłych mieszkańców wioski. Odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci. Zorganizowano wycieczkę na zamek pokrzyżacki w Gniewie oraz do katedry w Pelplinie, gdzie obyły się też warsztaty skryptorium średniowiecznego dla dzieci z wioski. Dzieci odwiedziły też Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Cykl zajęć zakończono igrzyskami sołeckimi połączonymi z zabawami i konkursami.
Inicjatywa nr 4. Miód – natury cud, promocja lokalnego dziedzictwa pszczelarskiego
Inicjator: Piotr Szwałek, Tomasz Jurek (grupa nieformalna)
Celem inicjatywy była promocja lokalnego pszczelarstwa, upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie i tradycjach pszczelarskich na Pomorzu (związanych z Cystersami) oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej na potrzebę ochrony środowiska. Podczas pikniku w Dzień św. Bernarda w Pelplinie prezentowano dawne sposoby pozyskiwania miodu: pracę bartnika, rękodzielniczy wyrób świec, elementy apiterapii oraz różnorodnego wykorzystania wosku, miodów, propolisu i pochodnych. Przygotowane zostały stoiska, gdzie każdy z uczestników mógł podejść, zobaczyć, popytać i spróbować drobnych prac. Prezentacje i pokazy miały charakter interaktywnych warsztatów.
Inicjatywa nr 5. Integracja to nasza inspiracja
Inicjator: Joanna Żuraw, Tomasz Żuraw (grupa nieformalna)
Celem inicjatywy była integracja międzypokoleniowa mieszkańców wsi oraz sołectwa, upamiętnienie miejsca pochówku żołnierzy pochowanych w Pomyjach oraz rozwój artystyczny dzieci i młodzieży. Działania obejmowały cykl warsztatów teatralnych pod kierunkiem instruktora, imprezę na zakończenie wakacji, podczas której został zaprezentowany spektakl teatralny w wykonaniu uczestników powyższych warsztatów, czyszczenie miejsca pochówku nieznanych żołnierzy, konkurs i wystawę plastyczno-fotograficzną, wieczornicę – zaduszki poetycko-muzyczne.
Inicjatywa nr 6. Osobliwości haftu kociewskiego
Inicjator: Zofia Bielecka, Krystyna Pustkowska (grupa nieformalna)
Inicjatywa miała na celu zachowanie tradycyjnego haftu kociewskiego, a także jego popularyzację w Gminie Pelplin. Od sierpnia do końca października 2015 r. pod kierunkiem pani Marii Leszan odbył się cykl spotkań-warsztatów, na których uczestnicy uczyli się wzornictwa, kolorystyki haftu kociewskiego, a także tworzyli własne wzory. Zajęcia odbyły się w świetlicach wiejskich w Lignowach Szlacheckich, Janiszewie, Rudnie i Ośrodku Kultury w Pelplinie. Na początku listopada odbyła się wystawa wyhaftowanych prac (serwety, obrusy, zakładki do książek, igielniki i krawaty), które powstały podczas kilkumiesięcznych działań.
Inicjatywa nr 7. Gzuby z Janiszewa pichcą i śpiewają po kociewsku
Inicjator: Tadeusz Laskowski, Barbara Jasińska (grupa nieformalna)
Celem inicjatywy była promocja kultury kociewskiej (kulinaria i muzyka) oraz integracja lokalnej społeczności. Odbyły się kilkudniowe warsztaty muzyczno-wokalne dla dzieci i młodzieży z wioski pod kierunkiem instruktora, w oparciu o muzykę kociewską. Zwieńczeniem projektu był festyn kociewski w Janiszewie. Podczas imprezy odbył się pokaz kuchni regionalnej na podstawie książki „Karolinka i kociewska grapa” pod redakcją Krystyny Gierszewskiej oraz występy kociewskich zespołów regionalnych.