Ustawienia i wyszukiwarka
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
W ramach projektu „#TWORZEKULTURE w Konstantynowie Łódzkim” zrealizowano siedem inicjatyw lokalnych o charakterze kulturalno-integracyjnym dla mieszkańców Gminy Konstantynów Łódzki.
Inicjatywa nr 1: Jam Session
Inicjator: Katarzyna Lehmann
Opis inicjatywy: Projekt polegał na możliwości wspólnego grania mieszkańców pod okiem profesjonalisty. W ramach zadania zrealizowano cztery spotkania amatorów a także pół-profesjonalistów i profesjonalistów na scenie i wymianę doświadczeń.
Odbiorcy inicjatywy: Inicjatywa skierowanabyła do wszystkich chętnych, którzy chcieli sprawdzić się i wspólnie pograć.
Inicjatywa nr 2: Wielozmysłowe warsztaty dla smyka
Inicjator: Marta Pomozow
Opis inicjatywy: Integracyjne warsztaty dla dzieci i ich opiekunów (10 warsztatów). Odbyły się: warsztaty muzyczne, sensoryczne i teatralne. Dzieci wspólnie bawiły się z rodzicami i rówieśnikami, grali i poznawali instrumenty, poznawali kolory i struktury. Aby warsztaty mogły odbywać się na ziemi/podłodze zakupione zostały puzzle piankowe do siedzenia, które były również elementem zabawy. Na zakończenie zorganizowany został spektakl teatralny dla dzieci w sali MOK.
Odbiorcy inicjatywy: Inicjatywa skierowana była do wszystkich mieszkańców z dziećmi i do ich opiekunów (rodzice, dziadkowie).
Inicjatywa nr 3: Portret miasta
Inicjator: Anna Lehmann
Opis inicjatywy: Zorganizowano plener fotograficzny, połączony z warsztatami. Uczestnicy uwiecznili na zdjęciach motyw miejsca i ludzi w mieście. Następnie na dwóch warsztatach uczestnicy pod okiem profesjonalisty omówili zdjęcia i dokonali ich korekty. Po ich wyborze i wywołaniu zorganizowano wystawę wędrujących fotografii, także w miejscach nieoczywistych wykorzystując przestrzeń miejską. Ostatnim etapem było zaprojektowanie i wydrukowanie kalendarza, z wybranymi pracami, na rok 2023.
Odbiorcy inicjatywy: Inicjatywa skierowana była do wszystkich mieszkańców.
Inicjatywa nr 4: Szydełko i czytanie to nasze rozwiązanie
Inicjator: Krystyna Fudała
Opis inicjatywy: W ramach zadania odbyły się warsztaty rękodzieła (szydełko i papieroplastyka). Przeprowadzono 20 warsztatów: otwartych dla lokalnej społeczności, klas szkół podstawowych oraz studentów UTW. Odbyło się 5 spotkań, podczas których uczestnicy wspólnie szydełkowali i rozmawiali o literaturze poznanej dzięki Dużym Literom i Wielkim Literom (zakupionej w ramach projektu)
Odbiorcy inicjatywy: Uczniowie szkół podstawowych oraz uczestnicy uniwersytety trzeciego wieku
Inicjatywa nr 5: Miłośnicy przyrody
Inicjator: Jolanta Ograbek
Opis inicjatywy: Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych i na całym świecie stanowi fundamentalne dobro kulturowe. Podczas trzech warsztatów kulinarnych z ekspertem pod tytułem „Zioła w kuchni, czyli rośliny lecznicze w potrawach i napojach” uczestnicy warsztatów poznali sposoby ziołolecznictwa, praktykowane w naszych rodzinnych domach. Uczestnicy mogli wzbogacić swoją sztukę kulinarną i zmienić nawyki żywieniowe oraz wzmocnić odporność, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Wwolontariusze zaprojektowali materiały informacyjno-promocyjne, udostępnione na stronach i Tv Konstantynów.
Odbiorcy inicjatywy: Inicjatywa była skierowana do mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego.
Inicjatywa nr 6: Warsztaty genealogiczne
Inicjator: Tomasz Frynia
Opis inicjatywy: W ramach zadania zorganizowano 3 warsztaty genealogiczne. W trakcie warsztatów prowadzący opowiadał o genealogii i sposobach w jaki należy rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną. W oparciu o przygotowaną prezentację i materiały archiwalne omówione zostało całe zagadnienie, dodatkowo uczestnicy samodzielnie rozpoczęli poszukiwania swoich korzeni. W trakcie spotkań omawiono poszczególne etapy poszukiwań przodków.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt skierowany był do wszystkich mieszkańców. Dwa spotkania miały charakter otwarty, jedno skierowane było do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Inicjatywa nr 7: Koncert kapeli podwórkowej Konstantynowiacy
Inicjator: Mariusz Augustyniak
Opis inicjatywy: Projekt polegał na organizacji koncertu, wydarzenia uświetniającego 45 rocznicę powstania Kapeli (pięciu muzyków) podczas którego uczestnicy otrzymali płytę Konstantynowiaków zawierającą śpiewniki, tak aby wspólnie śpiewać. Po zakończeniu koncertu uczestnikow wydarzenia podano urodzinowy tort.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt skierowany był do wszystkich mieszkańców.