Ustawienia i wyszukiwarka
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
Zadanie będzie polegało na realizacji pięciu inicjatyw wyłonionych w Konkursie Kulturalnych Inicjatyw Lokalnych. Konkurs realizowany był podczas I etapu projektu "Miejski Ośrodek Kultury. Miejsce. Oddech. Kult", a wyłonione projekty odpowiadały na potrzeby mieszkańców zawarte w przeprowadzonej diagnozie.
Inicjatywa nr 1. Abc kaligrafii. Literybajery
Inicjator: Barbara Galińska
Międzypokoleniowy projekt cotygodniowych zajęć, które zakończyły się wystawą prac uczestników oraz happeningiem w postaci wykonania kompozycji z liter na ścianie Domu Nauki i Sztuki. Kaligrafia łączy pokolenia, każdy od wieków ma do czynienia z literami na co dzień. Projekt adresowany był do wszystkich grup wiekowych (od 10 roku życia). Dzieci nauczyły się jak czerpać przyjemność z ładnego pisania, młodzież wykorzystała wybrany krój pisma do realizacji własnych projektów (tatuaże, calligraffitti, plakaty), dorośli zaś przypomnieli sobie jak pisało się stalówką.
Inicjatywa nr 2. Nieznana historia znanego miasta. Sesja naukowa i warsztaty o historii miasta Józefowa z udziałem badaczy, pasjonatów i mieszkańców oraz publikacja materiałów z sesji i warsztatów
Inicjator: Łukasz Gallas
W ramach projektu zorganizowano sesję naukową i warsztaty o historii miasta Józefowa z udziałem badaczy, pasjonatów i mieszkańców oraz opublikowano materiały z sesji i warsztatów. Głównym celem projektu była popularyzacja historii miasta Józefowa oraz lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez stworzenie mieszkańcom możliwości, z jednej strony poznania nieznanych bądź mało eksponowanych wątków z historii swojej miejscowości: (m.in. występującej w przeszłości jej odrębności kulturowej: osadnictwo nadwiślańskie w regionie zwanym Urzeczem, budownictwo w stylu Świdermajer) z wiadomości pochodzących z przedstawionych w trakcie sesji referatów, z drugiej strony współtworzenia opisu historii swojej miejscowości poprzez przedstawienie wspomnień rodzinnych. Współtworzenie spotkania o historii miasta jak też publikacji materiałów miało na celu również umocnienie więzi mieszkańców ze swoją małą ojczyzną.
źródło: www.nowaczykfoto.pl
Inicjatywa nr 3. Happening "Neozalipie"
Inicjator: Maria Uryga.
Międzypokoleniowy projekt polegający na przeprowadzeniu warsztatów w szkołach oraz happeningu miejskiego. Happening „NeoZalipie” wpisywał sztukę ludową w przestrzeń miejską. Przeniósł w czasie i przestrzeni zwyczaj ozdabiania wiejskich chat z końca XIX wieku na Powiślu Dąbrowskim, (zwłaszcza we wsi Zalipie), a także w innych regionach Polski jak: Kujawy, Kurpie. Projekt pokazał bogate dziedzictwo narodowe oraz „uniwersalność” sztuki ludowej, którą językiem sztuki współczesnej można pokazać w każdym miejscu i czasie. Happening „NeoZalipie” był próbą nadania nowej jakości i estetyki zaprojektowanemu wnętrzu w przestrzeni miejskiej. Zapoznanie się z rękodziełem sztuki ludowej, z różnymi formami dekoratorskimi wiejskiego wnętrza mieszkalnego (zwłaszcza dekoracji kwiatami z bibuły i papieru) pozwoliło uczestnikowi happeningu na wejście w proces tworzenia kultury bez barier i granic.
Inicjatywa nr 4. Ścieżka przyrodniczo-kulturowa w Józefowie
Inicjator: Patrycja Matuszewska, Anna Wieczorek Niebielska
Zadanie polegało na opracowaniu, produkcji i montażu tablic edukacyjnych poświęconych przyrodzie i architekturze Józefowa w uczęszczanych, ciekawych pod względem przyrodniczym miejscach w mieście i na obrzeżach. Przybliżało mieszkańcom Józefowa i turystom szczególnie cennych elementów przyrody lokalnej oraz architektury lokalnego dziedzictwa kulturowego. Specyfiką Józefowa jest bardzo ścisły związek warunków przyrodniczych (zadrzewienie miasta, bliskość rzeki Świder, piaszczyste podłoże) oraz tradycyjnej architektury drewnianej stąd ujęcie tych dwóch tematów w jednym projekcie.
źródło: www.nowaczykfoto.pl
Inicjatywa nr 5. Warsztaty muralu dla początkujących
Inicjator: Joanna Piórkowska
Zadanie polegało na przeprowadzeniu 4 warsztatów muralu dla grupy młodzieży. Głównym celem projektu była aktywizacja młodzieży poprzez zainteresowanie ich sztuką ulicy i wykonanie murali. Prace powstały na przygotowanych płytach OSB i w miarę możliwości (po ustaleniach z Urzędem Miasta) w przestrzeni Józefowa. Każde spotkanie obejmowało grupę 10 osób i składało się z następujących elementów: wprowadzenie (prezentacja na temat sztuki ulicy), wypracowanie pomysłów oraz wykonanie 2 prac. Powstałe na płytach murale prezentowane będą w przestrzeni miasta.
źródło: www.nowaczykfoto.pl
Po zakończeniu realizacji wszystkich zadań odbyło się spotkanie podsumowujące ze wszystkimi autorami. Podczas tego spotkania wspólnie sobie dziękowaliśmy, przeanalizowaliśmy wszystkie plusy i minusy realizowanych zadań.