Ustawienia i wyszukiwarka
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku
W ramach realizacji drugiej części zadania zrealizowano siedem inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców, które komisja rekomendowała do realizacji w ramach przeprowadzonego konkursu. Realizacja inicjatyw przyczyniła się do integracji społecznej różnych środowisk w Chełmku, współpracy międzypokoleniowej, pozwoliła na ujawnienie zdolności artystycznych uczestników, wzmocniła ich poczucie wartości, uwypukliła znaczenie podejmowanych wspólnych działań w budowaniu więzi społecznych oraz określania lokalnej tożsamości. Zrealizowane inicjatywy przyczyniły się m.in. do wzrostu kompetencji społecznych , integracji mieszkańców gminy i większego ich zaangażowanie w działania wspierające lokalny rozwój.
Inicjatywa nr 1. „Echa obuwniczej przeszłości” – warsztaty plastyczne i street artu
Inicjator: Agnieszka Mucha
"Echa obuwniczej przeszłości" było próbą aktywizacji i uwrażliwienia młodych osób oraz szerokich rzesz mieszkańców na obuwnicze tradycje oraz kulturowy dorobek związany z naszą miejscowością. Warsztaty plastyczne trwały od 15 września do 10 listopada. Chełmek XX wieku był znany z potężnej firmy "Bata" produkującej buty. Szeroko rozumiany motyw buta stał się przewodnim elementem w stworzonej identyfikacji wizualnej wybranych miejsc związanych z historią. Chełmek był miejscem modernistycznej rewolucji, to tutaj rozpoczęto pierwszą mechaniczną, masową produkcję obuwia. Chcieliśmy po przez projekt przypomnieć o dawnej świetności i obuwniczej potędze naszego miasta, a gościom zaś pozwolić przejść szlakiem, rodzajem ścieżki edukacyjnej po miejscach związanych z tym co kiedyś budowało potęgę Chełmka. Tytuł projektu nie jest przypadkowy, tak jak echo gdzieś pobrzmiewa i potem znika, powtarza sylaby, pewne dźwięki tak i obuwnicza przeszłość Chełmka jest obecna, można ją spotkać, ale też tylko w pewnych fragmentach, pozostałościach. Pojawia się i znika jak echo. Na pierwszych zajęciach nawiązywaliśmy do historii Chełmka. Dzięki krótkiej prelekcji na temat naszego dorobku kulturalnego mogliśmy wspólnie stworzyć mapkę z najważniejszymi miejscami. Jako że Chełmek kojarzono z butami, to one stały się naszym pretekstem do szeroko rozumianych działań plastycznych. Obuwie pozbawione swojej dosłowności, ograniczeń jakie budzą jego skojarzenia z funkcją użytkową, stało się swoistym tworzywem plastycznym, pobudzającym wyobraźnię i nieograniczone wręcz możliwości jego wykorzystania. Każdy z uczestników zaprojektował na kartce papieru własne modele butów, które później zostały wykonane w glinie. „Ceramiczne obuwie” posłużyły nam jako drogowskazy, które niczym wrocławskie krasnale są niewielkich rozmiarów i dyskretnie wpisywały się w otoczenie. W między czasie razem z dziećmi zbieraliśmy stare buty, z których miał powstać przestrzenny obraz. Zwieńczeniem zajęć było stworzenie ogromnej instalacji z butów, gdzie żadne ograniczenia już nie istniały. Uczestnicy dali się ponieść kolorom, formom i ekspresji w przemalowywaniu starych i zużytych butów. Dzieło naszych warsztatów zostało zainstalowane na elewacji budynku Domu Kultury. Równolegle na wschodniej ścianie budynku obecnego Ośrodka Kultury, a dawnego Batowskiego kasyna powstał mural, do którego tworzenia włączyli się również mieszkańcy. Potem przyszedł czas na działania w przestrzeni miejskiej. Z przygotowaną wcześniej mapką i materiałami plastycznymi wybraliśmy się w miasto. Za pomocą szablonów i sprejów wytyczaliśmy ścieżkę w najważniejsze miejsca Chełmka. Przy ceramicznych wlepkach pojawiły się również kody QR, które dopełniły cały projekt. Dzięki nim posiadacze smartfonów mogą trafić do internetowych zasobów zawierających historyczne opracowania i archiwalne zdjęcia. Projekt podsumowany wystawą fotografii uczestników.
Inicjatywa nr 2. „Z Aleksandrem Głowackim w dawnej Polsce”, czyli literacki happening
Inicjator: Urszula Guja
„Z Aleksandrem Głowackim w dawnej Polsce” to inicjatywa która w swej istocie zakładała promocję czytelnictwa, w szczególności dzieł Bolesława Prusa jako pisarza niezwykle utalentowanego i wciąż aktualnego, oraz zintegrowanie różnych środowisk twórczych Chełmka. Działania realizowane we wrześniu i październiku zakładały spotkania warsztatowe, 2 happeningi, konkurs literacki oraz spektakl. Na zaproszenie do udziału w projekcie odpowiedzieli mieszkańcy Chełmka i okolic, reprezentujący różne grupy wiekowe i środowiska. Przygotowanie spektaklu, opartego na tekstach kronik pisarza oraz nowelki „Katarynka” podjęli się; podopieczni Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku, DPS w Bobrku, młodzież chełmeckich gimnazjów oraz panie, zrzeszone w Kolpingowskim Klubie Seniora. Wspólne spotkania z wartościową literaturą zainspirowały uczestników do kreowania własnych, artystycznych wizji i były też sposobem na ciekawie spędzony czas.
Inicjatywa nr 3. „Kamień, obraz i dźwięk” spotkanie z nową sztuką i geologią
Inicjator: Maciej Zamarlik
Spotkanie z nową sztuka i geologią w ramach realizacji projektu „Kamień, obraz i dźwięk” odbyło się 18 września. Wieczór rozpoczął wykład w terenie Marka Szuwarzyńskiego, geologa i popularyzatora dziejów chełmeckiej Ziemi. Później w dawnym kamieniołomie na wzgórzu Skała odbył się koncert muzyki elektronicznej Sebastiana Pypłacza, do którego wizualizacje wykonała VJ „ Malaga”. Wzgórze Skała należy do jednych z 175 obiektów na polskiej liście Geosites. Koncert ukazał jego niewykorzystany potencjał, Podjęte działania stworzyły okazję do popularyzowania trudnych i na ogół nie akceptowanych zjawisk sztuki współczesnej, a sztuka nowych mediów, muzyka elektroniczna i performance wykonywana w niezwykłej scenerii i atmosferze miejsc okazała się atrakcyjna i akceptowalna przez osoby nie mające do tej pory kontaktu z takimi mediami. To niecodzienne wydarzenie, jakim było połączenie sztuki i geologii, podkreśliło unikalność i niezwykłość Wzgórza Skała , które dzięki tej inicjatywie stało się nowo odkrytym miejscem.
Inicjatywa nr 4. „Akademia Małego Naukowca i Artysty” cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych
Inicjator: Agnieszka Kuczyńska-Gondzik
"Akademia Małego Naukowca i Artysty" to cykl zajęć warsztatowych, gdzie uczestniczy zdobywali wiedzę praktyczną poprzez proste i przystępne sposoby wykonywania doświadczeń i eksperymentów pod okiem eksperta. Warsztaty składały się z 22 spotkań, trwały od września do listopada w dwóch grupach wiekowych i zakończyły się wspólną wystawą wykonanych eksperymentów. Praktyczne doświadczenia przygotowane w oparciu o konspekty tematu, opisu i wyjaśnienia doświadczeń obejmowały m.in. takie zagadnienia jak: znikający kolor, zaczarowane mleko, niewidoczne pismo, kolory, dlaczego drożdże rosną, na tropie witaminy C, chemiczne jojo, fontanna z piany, samopompujący się balonik, lampa lawa, rozdzielanie kolorów, dlaczego świeca gaśnie, mapa smaków. Zajęcia pozwoliły dzieciom w dostępny i prosty sposób poznać i zrozumieć zachodzące matematyczno-chemiczno-przyrodnicze procesy, sprawdzić na przykład: co izoluje magnes na tyle skutecznie, aby stracił swoje właściwości; czy siła, która trzyma ping pong w eksperymencie to jedna z głównych sił umożliwiająca latanie samolotem, siła nośna lub też że do procesów spalania potrzebny jest tlen.
Inicjatywa nr 5. „Nakręceni” – czyli spotkania z ciekawymi osobowościami gminy Chełmek
Inicjator: Urszula Hagno-Cebrat
Projekt „Nakręceni” prezentuje zbiory kolekcjonerskie oraz spotkanie z twórcami i uczestnikami projektu. Działania projektowe obejmowały okres od 24 września do 13 listopada, kiedy odbyła się premiera filmu oraz wystawa kolekcji zbiorów.. Elementami składowymi inicjatywy były spotkania, rozmowy, plany i pomysły uczestników. Scenariusz i plan zdjęciowy z nagrywaniem materiału. Wykonywanie zdjęć, portretów, montaż i animacja filmu. „Nakręceni” ukazuje sylwetki osób, których życie kształtuje pasja. Autorka zaprosiła z terenu gminy Annę Syskę, Urszulę Guję, Piotra „Iwo” Cebrata, Pawła Waligórę i Rafała Matyję, by podzielili się swoimi refleksjami. Zaprosiła również do współpracy Bertę Cebrat, profesjonalistę technik teatralnych i filmowych, która dokonała filmowego i fotograficznego zapisu spotkań. W efekcie powstał oryginalny dokument z wyrazistymi akcentami plastycznymi i ekspresji. Film posiada wartość edukacyjną gdyż jest swoistą lekcją regionalizmu.
Inicjatywa nr 6. "Poprzez taniec" czyli wakacyjne warsztaty z muzyką i tańcem dla młodzieży
Inicjator: Barbara Adamczyk-Mastalerz
Warsztaty „Po przez taniec” czyli wakacje z muzyką i tańcem trwały w okresie od 3 do 29 sierpnia. W sumie bezpośrednio w warsztatach tańca Hip -Hop wzięło udział 17 osób w wieku od 8 do 15 lat. Zajęcia prowadziła profesjonalna instruktorka tańca ze szkoły tańca „Grawitacja” p. Natalia Borek. Warsztaty hip-hop zakończyły się wspólnym pokazem choreograficznym w scenerii Parku Rodzinnego na zakończenie wakacji. Nieoczekiwaną wartością dodaną jest aktualnie poza już zgłoszoną inicjatywą kontynuacja zajęć w domu kultury w myśl wakacyjnych warsztatów. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem.
Inicjatywa nr7. „Ludowa sielanka w dolinie Przemszy” – czyli rodzinny ludowy piknik
Inicjator: Robert Babiuch
"Ludowa sielanka w dolinie Przemszy", czyli rodzinny ludowy piknik oparty na tradycyjnej wiejskiej uroczystości i zabawie odbył się 22 sierpnia. Po uroczystej mszy św. orszak mieszkańców wraz z konną banderią, sprzętem rolniczym, udali się na błonia Przemszy. Panie z Kół Gospodyń wspólnie z uczestnikami przygotowywali urozmaicone regionalne potrawy, m.in. pieczone, barszcz z białym serem na kwasie żurkowym, zad świński pieczony ze swojską kapustą, swojskie wyroby wędliniarskie, chleb pieczony w piecu, wypieki cukiernicze. Był taniec, zabawy, przypowieści ludowe w obecności samego burmistrza Chełmka i mieszkańców całej gminy oraz ościennych miejscowości. Lokalni rzeźbiarze wykonywali pokazy i warsztaty rzeźby ludowej. Zaangażowane zespoły śpiewacze Kopciowiczanki, Malwy, Bobrowianki, Chełmkowianki, a także właściciele Szkółki Jeździeckiej TĘCZA, zespół góralski Odrowązianie z Odrowąża Podhalańskiego, wolontariusze oraz zespół muzyczny, a przede wszystkim społeczność lokalna, która dzięki pomysłodawcy wydarzenia zapamięta to wydarzenie na długo. Różnorodność atrakcji i pomysł przedsięwzięcia przyciągnął tłumy mieszkańców, co przerosło nasze oczekiwania.