Ustawienia i wyszukiwarka
Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli
Głównym celem zadania „Tkalni Inicjatyw” realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2015 było zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności lokalnej. W II części zadania wspólnie z inicjatorami zorganizowaliśmy sześć wydarzenia. Wszystkie inicjatywy były odzwierciedleniem potrzeb wyrażonych przez mieszkańców w diagnozie przeprowadzonej w I części zadania.
Inicjatywa nr 1. Warsztaty hand made
Inicjator: Paulina Zagner
Inicjatywa zintegrowała osoby w różnym wieku. Na zajęcia uczęszczało 15 osób zarówno kobiety, jak i mężczyźni, dzieci, dorośli oraz seniorzy. Podczas zajęć uczestnicy poznali narzędzia i półfabrykaty, tworzyli proste formy biżuteryjne (kolczyki, naszyjniki lub bransoletki), wyplatali bransoletkę w technice shamballi, poznali haft sutaszowy i wykonali tą techniką kolczyki lub broszkę.
Inicjatywa nr 2. Warsztaty teatralne dla dorosłych
Inicjator: Żanetta Marzuchowska
Projekt zakładał realizację spektaklu teatralnego opartego na własnym pomyśle i wspólnym scenariuszu. Uczestnicy nie tyle uczyli się warsztatu aktorskiego, lecz od razu wcieli się w konkretne role. Podczas spotkań odgrywali postaci i tylko szlifowali role. Bazę warsztatów stanowiła prezentacja mulitmedialna stworzona na potrzeby tych konkretnych warsztatów i scenariusza z nimi związanego. Warsztaty miały na celu pobudzenie wyobraźni, integrację i pomóc w przełamywaniu własnych barier.
Inicjatywa nr 3. LeżaKOVE kino
Inicjator: Mateusz Głuszczyński
"LeżaKOVE kino", czyli kino plenerowe, odbyło się na koniec wakacji i udział w nim brali wszyscy, którzy mieli ochotę. Wstęp był bezpłatny, oprócz filmu ("Tajemnica Filomeny") zapewniliśmy 100 leżaków, ale można było również przynieść swój. Poprzez tą inicjatywę wyszliśmy do mieszkańców, ponieważ nie odbyła się ona w naszym budynku ani na naszym terenie. Projekcja poprzedziła "regionalna kronika filmowa", czyli krótkie pokazy stworzone we współpracy z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i osobami posiadającymi różnego rodzaju materiały archiwalne, filmy i zdjęcia ze Zduńskiej Woli. Miłośnicy kina mieli doskonałą okazję do spotkania i wymienienia się poglądami.
Inicjatywa nr 4. Uśmiech się
Inicjator: Kalina Gibert, Krystian Stępień
Inicjatywa "Uśmiech się”, była szczególnym dla nas projektem, ponieważ angażowała i integrowała osoby niepełnosprawne z osobami pełnosprawnymi. Happening odbył się 1 września, czyli w dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Miejscem inicjatywy było centrum miasta. Wydarzenie miało na celu w spontaniczny sposób zmusić zwykłych przechodniów do szczerego i niewymuszonego uśmiechu. W tym celu ustawiona została budka fotograficzna, w której każdy przechodzień mógł zrobić sobie bezpłatnie kilka zdjęć i chwilę później odebrać je wydrukowane na pamiątkowym pasku, łącznie wykonano prawie 900 zdjęć! Do tego zadania zaangażowano wolontariuszy z ZHP oraz osoby niepełnosprawne. Mieszane grupy chodziły po całym mieście, po najczęściej uczęszczanych ulicach i wręczali kolorowe kartki z napisem: UŚMIECHNIJ SIĘ i...podaj dalej. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ zwykli przechodnie sami dopytywali czy mogą zaangżować się, rozdawać karteczki i zarażać uśmiechem.
Inicjatywa nr 5. Wyjdź z domu
Inicjator: Krystian Stępień
Do Zduńskiej Woli przyjechali instruktorzy z Łodzi, Radomia, a nawet z Krakowa. Impreza w rytmie hip-hopu rozpoczęła się od warsztatów tanecznych, które poprowadzili ZENYA, CHOJAS oraz RATAJSON. Monika uczyła jak zrobić własne łapacze snów, a AMON, URWIS oraz SAINTIST na żywo tworzyli graffiti, ich dzieła można do tej pory podziwiać na murze przy ulicy. Ponad to przez cały dzień grali dla uczestników dj’e: Święty, Jotka, Yogoorth, Mixair oraz Jerem. Inicjatywa była skierowana do środowiska mało aktywnego, wręcz wycofanego z życia kulturalnego.
Inicjatywa nr 6. Zduńska Wola 5.0. plus
Inicjator: Joanna Sawicz, Żanetta Marzuchowska
Projekt składał się z kilku etapów. Pierwszym były warsztaty, które poświęcone były zdrowiu, urodzie i rozwojowi osobistemu. Następnie uczestniczy przeszli metamorfozy wizerunkowe. Sesja fotograficzna to kolejna część projektu. Podczas niej ujawniliśmy talenty, które drzemały w naszych uczestnikach. Ostatnim etapem była prezentacja na scenie podczas finału wyników metamorfoz. Zwieńczyła ją rozmowa z najbardziej doświadczoną dj'ką – 74 letnią Wirginią Szmyt. Po wielkim finale odbyła się potańcówka poprowadzona przez dj Wikę.