Ustawienia i wyszukiwarka
Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik"
W trakcie realizacji zadania „Hutnik Plus” przeprowadzone zostały cztery inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, które zwiększyły kompetencje kulturowe i organizacyjne mieszkańców gminy Gostyń oraz świadomość mieszkańców uczestniczących w kulturze i korzystających z propozycji GOK „Hutnik”.
Inicjatywa 1. Sztuka inwestowania w siebie sztuką
Inicjator: Aleksandra Adamczak
W połowie września odbył się wykład Zrozumieć i zainteresować się sztuką współczesną, który poprowadził dr Piotr Mastalerz. Wykład ten wprowadził uczestników w temat sztuki współczesnej oraz dostarczył odpowiedzi na pytanie PO CO NAM SZTUKA?. Drugim działaniem były warsztaty malarskie Zakochaj się w sztuce ... działania w GOK „Hutnik”. Udział w warsztatach brały osoby zainteresowane rozwijaniem swojej pasji oraz dzieci i młodzież. Uczestnicy poznali nowe techniki malarskie, swoje prace wykonywali na podobraziach malarskich oraz na specjalnych kartkach, które następnie zostały oprawione w passepartout. 21 października odbył się wyjazd grupy zorganizowanej na wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawa była pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Dla uczestników była to wyjątkowa wystawa i bardzo ważne wydarzenie, które wzmocniło relacje mieszkańców z pracownikami Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. W trakcie wyjazdu trwały rozmowy na temat organizacji wyjazdów na wystawy w całej Polsce. Na początku listopada odbyła się wystawa podsumowująca warsztaty malarskie. Grupa 40 osób spotkała się w salce klubowej w GOK „Hutnik”. Gości przywitała autorka projektu wraz z Dyrektorem Domu Kultury. Wydarzenie to, było idealną okazją na podziękowanie uczestnikom, odbiorcom projektu, na poznanie się i planowanie w przyszłości kolejnych działań z dziedziny Sztuki. W listopadzie odbył się także wykład „Sztuka inwestowania w sztukę” oraz podsumowanie w formie rozmowy wszystkich działań projektowych z uczestnikami.
Inicjatywa 2. Street art – sztuka miasta
Inicjator: Marcin Krawiec, Izabela Cwojdzińska
W ramach inicjatywy odbył się wykład Co to jest Street art? Street art w Polsce. Uczestnicy wykazali ogromne zainteresowanie wykładem i zadawali wiele pytań planując działania na ulicach Gostynia. Na jednej z najdłuższych ulic w Gostyniu spotkała się grupa osób, chcących rozwinąć wiedzę z zakresu maralu i dodać koloru rodzinnemu miastu. Wykład i warsztaty Street art – sztuka miasta trwały 3 dni, prowadzącym był znany i ceniony artysta, grafficiarz, performer, animator życia kulturalnego Pan Dariusz Paczkowski. Pierwsze spotkanie wykładowe Tworzenia murali techniką szablonową odbyło się w sali Gostyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, znajdującego się obok budynku przygotowanego na mural. Uczestnicy kolejne dwa dni tworzyli mural z Panem Dariuszem w centrum Gostyniu. Przypadkowe osoby dołączały do tworzenia ulicznego dzieła. Stała, silna grupa wraz z inicjatorami rozpoczęła działania i i razem zakończyła tworzenie muralu Hypatia z Aleksandrii. Efekt warsztatów i działań uczestników widoczny jest w Gostyniu na ul. Wrocławskiej, koło ronda Solidarności znajdującego się w centrum Gostyniu, wyznaczającym kierunki najważniejszych instytucji miasta.
Inicjatywa 3. Gostyńskie klimaty – cykliczny konkurs poetycki na wiersz o tematyce regionalnej
Inicjator: Izabela Pazoła
Na początku września ogłoszony został konkurs poetycki „Gostyńskie klimaty” na wiersz o tematyce regionalnej. Pierwszym działaniem w projekcie były warsztaty poetyckie z Panią Małgorzatą Budzyńską, polską pisarką, autorką poczytnej serii dla młodzieży „Ala Makota”, poetką, graficzką i tłumaczką literatury. Grupa uczestników była niewielka, ale osoby uczestniczące w warsztatach były świadomymi odbiorcami, które swoją przyszłość wiążą z literaturą i poezją. Na zakończenie inicjatywy wydrukowany został tomik poezji „Gostyńskie klimaty” zawierający wiersze uczestników.
Inicjatywa 4. Pokolenia przy planszy
Inicjator: Mikołaj Rogala
To cykl spotkań z instruktorem gier planszowych w świetlicach wiejskich, które odbywały się w każdym tygodniu trwania projektu Hutnik Plus. Instruktor spotykał się z mieszkańcami 4 sołectw w gminie Gostyń. W każdej wsi: Gola, Kosowa, Osowo, Czachorowo odbyły się 4 dwugodzinne spotkania z uczestnikami projektu. Każde spotkanie w danej wsi cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, integrowaniem pokoleniowej społeczności wiejskiej i chęcią regularnych spotkań po zakończeniu projektu. Instruktor gier planszowych nawiązał pozytywne relacje z sołtysami wsi, mieszkańcami w każdym wieku oraz opiekunami świetlic wiejskich.