Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie im. Antoniego Szulczyńskiego
W ramach projektu „Młode Wilczki – ciągle głodni kultury” zrealizowano siedem inicjatyw lokalnych dla mieszkańców gminy Wilczyn.
Inicjatywa nr 1: Wilczyńska Jesień Muzyczna
Celem projektu było zorganizowanie koncertów muzyki klasycznej. Koncerty odbywały się w zabytkowym kościele Św. Urszuli w Wilczynie oraz sali wilczyńskiego Domu Kultury. Tematyka była różnorodna: muzyka operowa z towarzyszącym instrumentem, czy muzyka chóralna.
Inicjatywa nr 2: Escape Room – pokój zagadek
Inicjatywa polegała na zbudowaniu w przestrzeni publicznej, na terenie gminy Wilczyn przenośnego pokoju zagadek. Analogicznie do tego typu komercyjnych miejsc, zabawa skupiała się wokół próby wydostania się z zamkniętego pomieszczenia dzięki rozwiązywaniu zadań. Mieszkańcy, którzy brali udział w zabawie musieli rozwiązywać zagadki dotyczące historii oraz kultury gminy Wilczyn.
Inicjatywa nr 3: Wilczyńskie jesienne spotkania z kinem i teatrem
W ramach inicjatywy utworzony został zespól złożony z dzieci i młodzieży, który przygotował dla mieszkańców przedstawienie słowno-muzyczno-teatralne. Próby do spektaklu odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury pod okiem instruktora. Zwieńczeniem było wystawienie spektaklu dla wszystkich mieszkańców gminy. W ramach projektu zaprojektowane i uszyte były stroje dla młodzieży występującej w sztuce teatralnej. W projektowanie i szycie włączona była młodzież, dzieci wraz z rodzicami, dziadkami oraz lokalna społeczność Drugą częścią inicjatywy było zorganizowanie dla mieszkańców kina plenerowego w tym kina samochodowego. Seanse odbywały się w różnych miejscach na terenie gminy. Propozycje filmowe były z z gatunku kina familijnego, skierowane do całych rodzin.
Inicjatywa nr 4: Międzypokoleniowe warsztaty kreatywne
W trakcie działań dla mieszkańców gminy Wilczyn zorganizowano kilka nietypowych warsztatów, takich których w gminie do tej pory nie realizowano. W ramach projektu odbyły się warsztaty kreatywnego upcyklinu – czyli tworzenia niepowtarzalnych ekologicznych dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku bazujących na recyklinu, warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych. Uczestnicy nabywali wiedzę oraz umiejętności tworzenia instrumentów muzycznych, a na zakończenie wspólnie muzykowali, wykorzystując wytworzone przez siebie instrumenty. Przeprowadzono także warsztaty "Lego i lektury" , na które składało się czytanie fragmentów popularnych lektur szkolnych, a następnie budowanie makiety wzorowanej na opowieści z książek.
Inicjatywa nr 5: Spotkanie nad wodą
Inicjatywa miała na celu organizację pikniku integracyjnego, wykorzystując przy tym potencjał znajdujących się w Wilczynie jezior, który nie był dotąd obecny w kulturze. W ramach pikniku odbyło się między innymi rodzinne wędkowanie w towarzystwie rodzin z dziećmi, seniorami. W trakcie wydarzenia przekazywane były historie rodzinne, techniki wędkarskie oraz wartości, takie jak cierpliwość, współpraca i szacunek dla przyrody.
Kolejnym elementem inicjatywy były warsztaty artystyczne, których motywem przewodnim była natura wraz z jeziorami, florą i fauną. Celem warsztatów artystycznych było rozwijanie wyobraźni, wyrażanie siebie oraz poznawanie nowych form artystycznych. Piknik zakończyło wspólne wielopokoleniowe śpiewanie szant. Dla uczestników wydarzenia przygotowano nagrody oraz poczęstunek.
Inicjatywa nr 6: Kultura na zdrowie
Celem projektu było zaangażowanie mieszkańców w tworzenie kultury poprzez organizację warsztatów artystycznych i kulinarnych. W ramach zadania zrealizowano warsztaty rękodzieła - koralikowe szaleństwo - robienie biżuterii, warsztaty makramy, warsztaty zdrowego odżywiania. W drugim etapie inicjatywy odbyły się cykliczne spotkania kulinarne podczas których uczestnicy nabyli umiejętności przygotowywania potraw z różnych regionów Polski i Europy.
Inicjatywa nr 7: Bajeczna twórczość
Głównym elementem działania był konkurs fotograficzny, którego tematyka dotyczyła interpretacji dowolnego dzieła malarskiego. Uczestnicy wraz z rodzicami stworzyli ramę do wcześniej przygotowanej interpretacji obrazu. Drugi etap odbywał się na dużej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wilczynie pod opieką nauczycieli z Gminnego Przedszkola „Bajka” w Wilczynie. Trzeci etap to wycieczka dzieci do Muzeum Okręgowego w Koninie w celu zapoznania z dobrem kulturowym regionu. Czwarty, ostatni już etap inicjatywy to przedstawienie słowno-muzyczno-teatralne. Aktorzy - przedszkolaki wystawiły na deskach wilczyńskiego Domu Kultury przedstawienie, do którego młodzi artyści przygotowani zostali przez opiekunów.