Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbinku
W ramach projektu „Kulturalny koszyk pełny pomysłów” zrealizowano sześć inicjatyw lokalnych dla mieszkańców gminy Wierzbinek.
Inicjatywa nr 1: Rock z pasją – Przegląd Amatorskich Zespołów Rockowych
Inicjator: Stowarzyszenie Grupa Motocyklowa SOKÓŁ Wierzbinek
Celem działania było zaszczepienie w młodym pokoleniu pasji do muzyki rockowej, a starszemu pokoleniu umożliwienie kontaktu z idolami z lat młodości. W amfiteatrze w Wierzbinku młodsze i starsze zespoły zaprezentowały się publiczności. Realizacja tej inicjatywy przyczyniła się do stworzenia płaszczyzny kulturowej i integracji międzypokoleniowej.
W ramach wydarzenia odbyła się również prelekcja na temat zdrowia psychicznego, będąca odpowiedzią na wyzwania związane z okresem po pandemii COVID-19, którą poprowadziła Iwona Michalak-Jędrzejczak.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy Wierzbinka reprezentujący różne grupy wiekowe
Inicjatywa nr 2: Zatańcz ze mną
Inicjatywa miała za zadanie artystycznie zaktywizować mieszkańców gminy Wierzbinek poprzez organizację warsztatów rękodzielniczych, tanecznych oraz fotograficznych. Warsztaty taneczne stanowiły aktywną formę spędzania wolnego czasu, promując przy tym zdrowie, sprawność fizyczną oraz witalność do późnych lat. Warsztaty rękodzielnicze były okazją do odkrywania swoich manualnych zdolności, a zajęcia fotograficzne pozwalały uczestnikom poznać tajniki robienia zdjęć za pomocą telefonów komórkowych. Na zakończenie warsztatów fotograficznych odbyła się wystawa zdjęć w piwnicy zabytkowego pałacu w Wierzbinku, siedziby domu kultury. Inicjatorem wydarzenia był Klub Seniora JEDNOŚĆ w Wierzbinku.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy gminy Wierzbinek reprezentujący różne grupy wiekowe
Inicjatywa nr 3: Akcja KULTURA
Inicjator: była Bogumiła Sosnowska
Projekt miał zachęcić mieszkańców w różnym wieku do uczestnictwa w warsztatach artystycznych wykorzystujących różne techniki, takie jak decoupage, ceramika oraz plastyka. Odbyły się także zajęcia z robotyki dla młodzieży szkolnej o nazwie „Misja kosmos", w których udział wzięła młodzież z klas 6 i 7 Szkoły Podstawowej w Zaryniu Instruktorzy KidsLab przybliżyli uczestnikom informacje na temat robotyki i wyjaśniły, jak w łatwy sposób skonstruować roboty.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy gminy Wierzbinek, młodzież ze szkoły podstawowej w Zaryniu
Inicjatywa nr 4: Teatr na walizkach
Inicjator: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Zaryniu
Inicjatywa miała na celu uwrażliwienie artystyczne odbiorców w różnym wieku, szczególnie dzieci i młodzieży. W ramach działania grupa teatralna zaprezentowała spektakl „Smocze opowieści”, który był poprzedzony warsztatami teatralnymi, dając uczestnikom szansę na rozwój artystyczny oraz poznanie tajników teatralnych. W trakcie warsztatów aktorzy przeprowadzili zajęcia dla dzieci, które pracowały nad dykcją, uczyły się używać mimiki twarzy, poznawały sposoby wyrażania aktorskich emocji, techniki oddechowe oraz ćwiczyły wcielanie się w postać.
Warsztaty aktorskie pozwoliły dzieciom odkrywać ich talent oraz wzmacniały pozytywne zachowania. Spektakl „Smocze opowieści” oparty na książce Barbary Tylickiej „O krakowskich psach i kleparskich kotach”, przypomniał wszystkim polskie legendy. Na scenie świetlicy w Zaryniu wystąpili aktorzy z Teatru KRÓLA z Łodzi.
Odbiorcy inicjatywy: dzieci ze szkoły podstawowej w Zaryniu
Inicjatywa nr 5: Moc talentów
Inicjator: Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Sadlnie
Podczas inicjatywy mieszkańcy gminy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, muzyczne, recytatorskie, taneczne, rękodzielnicze i pisarskie, dostarczając publiczności wielu niezapomnianych wrażeń. Każdy, kto wziął udział i odważył się stanąć na pałacowej scenie w Wierzbinku został nagrodzony pucharem, okolicznościowym medalem i pamiątkowym dyplomem.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy gminy Wierzbinek reprezentujący różne grupy wiekowe
Inicjatywa nr 6: Bliżej natury
Inicjatorki: Małgorzata Bartczak i Katarzyna Wysocka
Celem inicjatywy było zorganizowanie warsztatów rękodzielniczych – z wykorzystaniem naturalnych materiałów, które pozwoliły uwrażliwić uczestników na życie w zgodzie z naturą oraz edukować na temat odpowiedzialnego korzystania z jej zasobów. W ramach wydarzenia zorganizowano warsztaty florystyczne połączone z plenerową sesją fotograficzną, ceramiczne. Ponadto w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Sadlnie odbyły się warsztaty oparte na metodzie Montessori, których celem było zapewnienie bliskiego kontaktu z naturą oraz wykorzystanie darów przyrody w twórczości artystycznej z osobami niepełnosprawnymi.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy gminy, osoby z niepełnosprawnościami z ośrodka w Sadlnie