Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim
W ramach projektu „Kultura - wspólna sprawa” zrealizowano cztery inicjatywy lokalne o charakterze kulturalno-integracyjnym dla mieszkańców gminy Tarnów Opolski.
Inicjatywa nr 1: Muralowe Więzi
Inicjator: Zuzanna Sawicka
Opis inicjatywy: Była to okazją do wprowadzenia nowej sztuki ulicznej, dała młodym
ludziom możliwość wypowiedzenia się na ważne tematy w bliskim i zrozumiałym dla nich języku, ubarwiła przestrzeń, zaktywizowała.
Odbyły się 4 spotkania warsztatowe, podczas których młodzież pod kierunkiem doświadczonych artystów zapoznała się z zasadami tworzenia malarstwa w przestrzeniach miejskich, poznała tajniki kompozycji, doboru materiałów i narzędzi. Zaprojektowała i wykonała na płocie otaczającym dom kultury wspólne dzieło o tematyce ekologicznej. Na koniec nastąpiło uroczyste odsłonięcie wspólnej pracy
Odbiorcy inicjatywy: młodzież
Inicjatywa nr 2: Rękodzielniczy Bakcyl
Inicjator: Joanna Jalowska
Opis inicjatywy: – To reaktywacja dawnych i poznanie nowych form rękodzieła
artystycznego. Odbyły się 4 cykle warsztatowe:
a) makrama – znaną kiedyś, a wracającą w nowej formie technikę wykonania przestrzennych dekoracji z wykorzystaniem sznurków i przędzy. Uczestnicy poznali podstawy tworzenia kompozycji oraz podstawowe typy wiązań, które pozwolą na dalsze rozwijanie własnej twórczości.
b) unikatowa biżuteria z żywicy epoksydowej - nowatorska technika w wyniku której powstaje biżuteria przypominająca bursztyn z inkluzjami. Uczestnicy mogli nauczyć się jej wytwarzania i wykonać indywidualnie zaprojektowane ozdoby z zatopionymi dodatkami pochodzenia (rośliny, przyprawy, złom, kamyczki, brokaty itp.).
c) trawiona biżuteria miedziana – znana od starożytności technika trawienia kwasem, którą można wykorzystywać w tworzeniu ozdób i przedmiotów użytkowych. Powstały bransoletki oraz inne drobne przedmioty ozdobne.
d) wyplatana wiklina – historyczna metoda tworzenia przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Spotkanie rozpoczeło się krótką prelekcją o historii plecionkarstwa w Polsce. Uczestnicy zapoznali się z rodzajami wikliny, procesem przygotowania surowca, technikami wyplatania. Samodzielnie przy pomocy instruktora wykonali koszyczek.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani
Inicjatywa nr 3: Możliwości Naszej Społeczności – Piknik integracyjny
Inicjator: Warsztat Terapii Zajęciowej w Tarnowie Opolskim Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym
Opis inicjatywy: Po raz pierwszy spotkać się ze sobą mogli ludzie bardziej i mniej sprawni, osoby dobrze sobie radzące w każdej dziedzinie i ci, którzy wymagają szczególnej troski. Kilkugodzinne święto działań kreatywnych i dobrej zabawy dla dużych i małych dzieci - bez względu na ich możliwości i umiejętności.
Przewidziano warsztaty: ceramiczne, pracy z drewnem, decoupage, malarskie oraz wystawę prac uczestników terapii zajęciowej. Ponadto możliwość przeprowadzenia zabaw animacyjnych , manipulacje przy użyciu tablic sensorycznych, poczęstunek. Ze wszystkich działań powstał film (reportaż), dokumentujący wydarzenie
Odbiorcy inicjatywy: Rodziny z dziećmi, wszyscy zainteresowani
Inicjatywa nr 4: Muza balkonowa – koncert muzyki operetkowe
Inicjator: Stowarzyszenie FLOS
Opis inicjatywy: Mieszkańcy zostali zaproszeni na plenerowy koncert, w którym artyści zaprezentowali najsłynniejsze przeboje operetkowe i musicalowe ze światowego repertuaru. Wystąpił duet (tenor i sopran) śpiewaków z Teatru Muzycznego Castello. A wszystko to z humorem i werwą poprowadził doświadczony konferansjer. Scenerią koncertu był balkon jednego z mieszkań na tarnowskim osiedlu. Widownię stanowili mieszkańcy oglądający koncert ze swoich balkonów, a także ci, którzy zajęli miejsca na okalającym blok terenie (trawniku).
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani