Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu
Zadanie „Aktywni dla Kultury”, koordynowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu, polegało na realizacji siedmiu różnorodnych inicjatyw kulturalnych. Inicjatywy zostały zgłoszone przez grupy nieformalne i stanowiły odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w przeprowadzonej diagnozie. Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się do wzrostu zaangażowania mieszkańców w działania kulturalne, co zostało podkreślone podczas spotkania ewaluacyjnego.
Inicjatywa nr 1. Kultura naszym żywiołem
Inicjatorzy: Angelika Kosicka-Skoczylas, Marcin Skoczylas, Lidia Albin – grupa nieformalna „Żywioły”
Na interdyscyplinarny projekt złożył się kilkudniowy piknik kulturalny „Kultura Naszym Żywiołem” oraz cykl spotkań w ramach „Strefy Żywiołów”. W trakcie pikniku odbyły się rozmaite atrakcje, między innymi prezentacja umiejętności Skate Group Lubasz, plenerowy seans filmowy wraz z dyskusją, pokaz slajdów podróżniczych, koncerty oraz spotkanie rodzinne we wsi Nowina wypełnione rozmaitymi atrakcjami, takimi jak wspólne gotowanie czy nauka strzelania z łuku. Z kolei na cykl „Strefa Żywiołów” złożyły się cztery spotkania: warsztat „Autorytet dorosłego – jak mądrze być z dziećmi” na podstawie książek duńskiego pedagoga Jespera Juula, spotkanie dla dzieci poświęcone pozycjom literatury dziecięcej wydanej przez wydawnictwo Zakamarki, warsztat dla młodzieży i dorosłych „Znajdź flow, czyli o tym jak płynie rzeka kreatywności” na podstawie literatury Kena Robinsona, projekcja filmu dokumentalnego „Alfabet” w reżyserii Erwina Wagenhofera. Program projektu został skonstruowany w ten sposób, by dotrzeć do różnych grup wiekowych i pobudzić jej przedstawicieli do działania na różnych polach.
Inicjatywa nr 2. Okiem reportera
Inicjatorzy: Monika Kawka, Jakub Janas, Sylwia Skałecka – grupa „AMO TV”
Projekt dotyczył zwiększania wiedzy i umiejętności młodzieży z terenu gminy Lubasz w zakresie kultury medialnej. W ramach działania zorganizowano kilka warsztatów. W ramach zajęć „Źródła informacji dziennikarskiej w teorii i praktyce” uczestnicy poznali podstawy prawa prasowego, zaznajomilii się ze slangiem dziennikarskim oraz zredagowali materiał telewizyjny. Ponadto grupa zaprojektowała plakat AMO TV, który był jednym ze środków promocji przedsięwzięcia. W trakcie kolejnego spotkania młodzież pracowała nad przygotowaniem sondy ulicznej oraz poznała zasady operowania kamerą i kadrowania. Następne warsztaty dotyczyły kulisów zawodu dziennikarza. Uczestnicy pracowali w zespołach nad technikami montażu oraz spisaniem podstawowych źródeł pozyskiwania informacji w gminie. Następnie odwiedzili wójta gminy Lubasz, z którymi przeprowadzili wywiad. Zainteresowani poznali również tajniki pracy lektora i montażysty. Warsztaty „Jarmark kulturalny – jak dobrze i mądrze wybierać?” zaczęły się od omówienia faz budowania zespołu. Grupa ustaliła harmonogram działań AMO TV. Ostatnie spotkanie z cyklu, zatytułowane „Co czytamy, czego słuchamy”, stanowiło kontynuację rozpoczętych dyskusji. Prowadząca przybliżyła zainteresowanym zasady debaty oksfordzkiej. Młodzież współtworzyła listę nowości wydawniczych, które zostaną zakupione w ramach Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa.
Inicjatywa nr 3. Paleta kultury
Inicjatorzy: Monika Mądrawska, Renata Wiśniewska, Barbara Wiśniewska – grupa „Coolturalny Kruteczek”
W ramach zadania odbyły się zróżnicowane tematycznie warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Na cykl zajęć złożyły się: „Dzień kwiatów”, czyli warsztaty florystyczne przeprowadzone przez doświadczonego instruktora, „Dzień sąsiada” ze wspólnym śniadaniem spożytym w plenerze, „Dzień kina” – projekcja filmu dla dzieci i młodzieży, „Dzień robomaniaka” – warsztaty robotyczne i programistyczne przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców gminy, „Dzień malarza”, w ramach których uczestnicy gminy mieli możliwość uwiecznić na płótnie plenery Kruteczka, a także „Babski wieczór” – spotkanie przy poczęstunku i muzyce połączone z seansem filmowym.
Inicjatywa nr 4. Pasje łączą pokolenia
Inicjatorzy: Kinga Kurowska, Joanna Mania, Paulina Sotek – grupa „Kulturalna Nowina”
Zainteresowani wzięli udział w cyklu warsztatów rękodzielniczych, prowadzonych również przez same mieszkanki wsi Nowina. Zróżnicowane wiekowo grupy miały możliwość zapoznania się z technikami wyrobu naczyń i innych form z ceramiki, origami, tworzenia biżuterii koralikowej, a także ze sposobami wykonywania elementów ozdobnych haftem wstążeczkowym. Warsztaty korzystnie wpłynęły na kształtowanie wyobraźni przestrzennej, rozwój myślenia abstrakcyjnego oraz zdolności manualne. Spotkanie stało się również okazją do międzypokoleniowej integracji oraz wymiany doświadczeń i pomysłów.
Inicjatywa nr 5. Taniec jako element kultury człowieka
Inicjatorzy: Monika Oleszczak, Beata Izydor-Kułaga, Grażyna Klewenhagen
Na odbywające się w kilku wsiach z terenu gminy zajęcia „Taniec jako element kultury człowieka” złożyły się dwie części – teoretyczna i praktyczna. W ramach warsztatów uczestnicy poznali podstawowe kroki wybranych tańców latynoamerykańskich i standardowych. Z kolei w trakcie wykładów zapoznano się z pojęciami z zakresu choreologii oraz z podstawowymi zagadnieniami z zakresu historii tańca od prehistorii po współczesność. Wiele uwagi poświęcono związkom tańca z innymi dziedzinami sztuki oraz historii i charakterowi polskiej kultury tanecznej, w tym tańcom regionalnym. Przedsięwzięciu towarzyszyła szeroko zakrojona akcja promocyjna.
Inicjatywa nr 6. Folklor od maluszka do staruszka i wieczór z kulturą
Inicjatorzy: Grupa „Aktywni Razem KGW Sławno i Prusinowo”
Projekt zainaugurowała biesiada przy ognisku oraz cykl wieczornych seansów filmowych w plenerze. Spotkania odbywały się wieczorem, co umożliwiło udział większej liczbie mieszkańców. Następnie w miejscowości Sławno zorganizowano warsztaty z plecenia wieńców dożynkowych i tworzenia girland, warsztaty koralikowe oraz wykonywania wyrobów z filcu. Integracja przy imprezach plenerowych i rękodziele znacznie wzmocniła więzi międzysąsiedzkie. Wśród uczestników byli zarówno seniorzy, jak i młodzież szkolna.
Inicjatywa nr 7. #Pełni dźwięku
Inicjatorzy: Marcin Korczyc, Roland Magdziarz – grupa „Strefa Talentów”
Projekt zakładał realizację cyklu zajęć wokalnych i muzycznych, przeprowadzonych przez członków Stowarzyszenia Inicjatyw Niezwykłych oraz artystów sceny. Zaproszeni goście przekazywali rady dotyczące emisji głosu, choreografii, interpretacji utworu muzycznego, doboru repertuaru do możliwości wokalnych. W ramach pracy z wokalistami odbyły się konsultacje, podczas których opracowano repertuar prezentowany później na imprezach gminnych. Starsi beneficjenci projektu zostali zaproszeni do udziału w warsztatach białego śpiewu. Dokonano także nagrań w studiu w Czarnkowie. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano również cykl zajęć tanecznych, w tym warsztaty tańca hip-hop, które okazały się odpowiedzią na potrzeby konkretnej grupy odbiorców – dzieci.