Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Krzykosach
Głównym celem II części projektu „Aukcja Pomysłów Kulturalnych Społeczności Krzykos” było wykorzystanie aktywności kulturalnej osób niezwiązanych formalnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Realizacja zadania złożonego z siedmiu inicjatyw w pełni umożliwiła urzeczywistnienie pomysłów skierowanych do różnych grup odbiorczych.
Inicjatywa nr 1. Świętomarcińskie smaki
Inicjator: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Krzykosy „Najlepiej Razem”
Celem inicjatywy było przeprowadzenie warsztatów kulinarnych pobudzających wielkopolskie tradycje związane z postacią świętego Marcina. Organizatorom udało się zaangażować do współpracy sołtysów wszystkich miejscowości z terenu gminy oraz przewodniczące lokalnych kół gospodyń wiejskich. Oprócz wspólnego gotowania, uczestnicy wzięli także udział w wystawie zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, w tym książek kulinarnych. Wśród eksponatów znalazła się wiekowa maszyna do szycia z 1865 roku. Zaplanowane degustacje powarsztatowe przeprowadzono również podczas dwóch kolejnych projektów realizowanych w ramach programu DK+. Zebrane przepisy wydano w formie broszury.
Inicjatywa nr 2. Festyn Historyczny 966
Inicjator: Rada sołecka wsi Sulęcinek
Celem projektu było kultywowanie pamięci o historycznych początkach Polski oraz państwotwórczych osiągnięciach przodków. Aktorzy (przede wszystkim młodzież z pobliskiej szkoły) wystąpili przed lokalną społecznością w historycznych strojach. Po udziale we mszy artyści przejechali ulicami Sulęcinka wozem konnym, zapraszając mieszkańców na wydarzenie. Festyn odbył się w sali wiejskiej w Sulęcinku oraz na terenach przed budynkiem. Aktorzy wystawili spektakl połączony z prezentacją faktów historycznych. Wokół gmachu wyrosła wzniesiona przez mieszkańców palisada z bali sosnowych. Zorganizowano kiermasz, w którym wzięli udział lokalni wytwórcy rękodzieła. Mieszkańcy Sulęcinka mieli możliwość integracji przy ognisku rozpalonym krzesiwem, wysłuchania „Bogurodzicy” w wykonaniu Koła Śpiewu „Głos znad Warty” oraz zapoznania się z pokazami grupy rekonstrukcyjnej – garncarskimi, snycerskimi, bicia monet.
Inicjatywa nr 3. Wakacyjne Kino Plenerowe w Pięczkowie
Inicjator: Grupa nieformalna „Nowa Inicjatywa”
Beneficjentami projektu stali się mieszkańcy Pięczkowa – zarówno dzieci, jak i dorośli – oraz wszyscy chętni z gminy Krzykosy. W trakcie wieczornego seansu oglądanego na leżakach pokazano dwa filmy. Jeden z nich był propozycją dla młodszych odbiorców, drugi – dla ich rodziców i innych zainteresowanych. Dodatkowo przed pokazem wyświetlono pokaz archiwalnych zdjęć miejscowości Pięczkowo. Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się do integracji rodzin oraz całej społeczności lokalnej.
Inicjatywa nr 4. Nagranie płyty i koncert Zespołu Regionalnego „Tośtoki”
Inicjator: Zespół Regionalny „Tośtoki”
Zespół „Tośtoki” to grupa założona tuż po II wojnie światowej, kultywująca tradycje okolic wsi Pięczkowo. Głównym celem inicjatywy było nagranie płyty CD w oparciu o opracowany przez członka zespołu w latach 70. śpiewnik tośtockich pieśni regionalnych. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z miejscowym studiem nagrań. Ostatecznie nagrano kilkaset egzemplarzy; płyta została zaprezentowana podczas koncertu, na który zaproszono mieszkańców gminy. Inicjatywa pozwoliła na utrwalenie lokalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, stanowiła także zachętę do krzewienia regionalnych tradycji.
Inicjatywa nr 5. Zajęcia artystyczno-sportowe dla dzieci „To Twój czas!”
Inicjator: Anna Waligóra
Na inicjatywę dedykowaną najmłodszym złożyło się kilka dni tematycznych. Podczas pierwszego dnia odbyły się zajęcia wokalne przeplatane grami zespołowymi. Następnego dnia przeprowadzono warsztaty teatralne, zakończone przedstawieniem. Dzieci miały możliwość uczestnictwa spotkaniu z muzyką, czyli koncercie oraz konkursie piosenki, a także w zajęciach plastycznych. Cykl „To Twój czas!” zakończył się wspólnym wyjazdem do kina.
Inicjatywa nr 6. Cygańska Nuta
Inicjator: Monika Bałażyk
Cykl warsztatów tanecznych dla dzieci, mający na celu zainteresowanie kulturą romską i przełamanie stereotypowego postrzegania jej przedstawicieli. Najmłodsi mieszkańcy gminy uczyli się choreografii pod okiem instruktorów ze szkoły tańca La Fitness Club ze Środy Wielkopolskiej. Uczestnicy poznawali również poezję Papuszy i wzięli udział w przygotowaniu strojów. Zwieńczeniem projektu był spektakl taneczny „Cygańska Nuta”, zrealizowany z wykorzystaniem romskiej muzyki i literatury. Młodych artystów wsparli instruktorzy, co zaowocowało widowiskowym pokazem.
Inicjatywa nr 7. Warsztaty artystyczne w stadninie koni „Fiord” w Młodzikowie
Inicjator: Andrzej Wojciechowski
Trzydniowe warsztaty były efektem współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Krzykosach i organizatorów Meskalina Festival ze Środy Wielkopolskiej. Wśród osób uczestniczących w zajęciach można było zauważyć dzieci, młodzież, a także osoby niepełnosprawne z terenu gminy Krzykosy. Pierwszy blok warsztatów, prowadzony przez absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, poświęcony był fotografii - zainteresowani mieli możliwość uczestnictwa w plenerze na terenie malowniczej stadniny w Młodzikowie. Kontynuację zajęć stanowił kurs obróbki graficznej zdjęć z wykorzystaniem specjalistycznych programów. W ramach inicjatywy odbyły się także warsztaty rysunku oraz linorytu.