Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie
Druga część zadania "Kulturalna pobudka" realizowanego w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne przez Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie polegała na wspólnym z inicjatorami zorganizowaniu siedmiu wydarzeń kulturalnych, które zostały wybrane w pierwszej części zadania. Celem zadania było kulturalne "pobudzenie" mieszkańców gminy Krypno i wypracowanie rozwiązań współpracy z mieszkańcami do zastosowania w przyszłości. Zadanie wzmocniło potencjał kulturotwórczy mieszkańców Krypna.
Inicjatywa nr 1. Jak to w Krypnie król konie poił
Inicjator: Aleksandra Lipińska
Spotkania dla dzieci z instruktorką plastyki, podczas których uczestnicy wspólnie opracowali legendę o powstaniu nazwy miejscowości Krypno, zilustrowali, a następnie wydali w formie książeczki. Projekt był odpowiedzią na potrzebę rozwijania zamiłowań plastycznych i literackich dzieci z gminy Krypno. Uczestnicy poznali lepiej historię najbliższej okolicy oraz posmakowali nieco świata powstawania książek.
Inicjatywa nr 2. Krypniański Festiwal Smaków
Inicjator: Beata Rogalska
Inicjatywa polegała na zachęceniu mieszkańców do odkrywania tożsamości lokalnej i kultywowania tradycji. Odbiorcami projektu były osoby w różnym wieku zainteresowane tajnikami kuchni regionalnej. Projekt obejmował wywiady z mieszkańcami, podczas których uczestnicy zbierali stare zapomniane receptury na regionalne potrawy, warsztaty kulinarne, wydanie folderu pod nazwą "Przepiśnik Krypniański – Festiwal Smaków" oraz spotkanie finałowe z degustacją i innymi atrakcjami.
Inicjatywa nr 3. Warsztaty łączące pokolenia
Inicjator: Mieszkańcy Zastocza (grupa nieformalna)
Cykl warsztatów dla mieszkańców Zastocza przybliżających decoupage i sutasz. Warsztaty wieńczyła wystawa prac uczestników oraz piknik integracyjny. Własnoręczne wykonywanie ozdób i biżuterii pod okiem doświadczonych instruktorów przyniosło mieszkańcom satysfakcję twórczą, nowe doświadczenia, pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie kreatywności. Wspólne spędzenie wolnego czasu ze znajomymi i sąsiadami pomogło też zacieśnić więzi między pokoleniami w miejscowości Zastocze.
Inicjatywa nr 4. Spotkanie z tradycją
Inicjator: Katarzyna Klaudia Polińska
Projekt miał przybliżyć młodemu pokoleniu dawne zwyczaje, tradycje, pieśni ludowe. Zorganizowano warsztaty śpiewu. Wydano śpiewnik z pieśniami ludowymi z regionu, w którym znalazły się pieśni zbierane przez 40 lat przez zespół śpiewaczy z Długołęki. Zorganizowano dla mieszkańców koncert zespołów ludowych z potańcówką i konkursem piosenki ludowej dla dzieci oraz degustacją potraw przygotowanych podczas warsztatów wyrobu tradycyjnych wędlin.
Inicjatywa nr 5. Kreatywni Bajczanie
Inicjator: Mieszkańcy Bajek-Zalesia (grupa nieformalna)
Mieszkańcy Bajek-Zalesia zorganizowali pierwszy w historii wsi kulturalny festyn rodzinny na łące za wsią z atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz koncertem życzeń dla seniorów. Całość wydarzenia utrzymana była w klimacie lat 60-tych. Festyn poprzedziły warsztaty florystyczne.
Inicjatywa nr 6. Carving rzeźbimy w owocach
Inicjator: Grupa nieformalna seniorek z Długołęki
Grupa nieformalna seniorek z Długołęki zrealizowała wymarzone warsztaty z carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w warzywach i owocach i dekorowaniu stołów. Panie zebrały 10-osobową grupę, która po realizacji inicjatywy kontynuowała działalność, organizując szkolenia dla kolejnych grup mieszkańców w sąsiednich miejscowościach. Tak seniorki zachęcały innych do twórczej aktywności i współpracy oraz do wykorzystania świetlic wiejskich jako miejsc aktywnych, integrujących lokalną społeczność.
Inicjatywa nr 7. Kółko teatralne
Inicjator: Beata Kirpsza
Inicjatywa polegała na zorganizowaniu w Krypnie dwóch grup teatru amatorskiego: młodzieżowej i dziecięcej. Uczestnicy przygotowywali spektakl i uczestniczyli w konkursie "Mały talent". Działanie miało na celu pobudzenie dzieci i młodzieży do działań twórczych, ich rozwój emocjonalny i ruchowy oraz rozbudzenie wyobraźni.