Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Klukowie
W ramach drugiej części zadania „Kulturalne CLOU-kowo” zrealizowano sześć inicjatyw. Nastąpił wzrost zaangażowania Gminnego Ośrodka Kultury w życie kulturalne mieszkańców, wzmocnienie umiejętności organizacyjnych i „odwagi społecznej” wśród osób inicjujących projekty, a także zwiększenie liczby wydarzeń kulturalno-społecznych, możliwych do wpisania w kalendarz cyklicznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy Klukowo.
Inicjatywa nr 1. Zostań twórcą rękodzielnikiem
Inicjator: Alicja Boratyńska
Projekt umożliwił zainteresowanym udział w warsztatach, podczas których zapoznano się z różnymi formami twórczości rękodzielniczej: wykonywaniem prac z papierowej wikliny, ozdabianiem styropianowych kul metodą temari, wyrobem sztucznej biżuterii, tkaniem bransolet na krosnach, wykonywaniem ozdób świątecznych kilkoma metodami, tworzeniem ozdób z wykorzystaniem zużytych żarówek. Spotkania adresowane były do wszystkich grup wiekowych, jednak w szczególności zachęcano do uczestnictwa osoby starsze.
Inicjatywa nr 2. Strażacy malowani
Inicjator: Sławomir Dąbrowski
Mieszkańcy gminy mieli możliwość zapoznania się z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej – dowiedzieli się, jakie wymagania stawia się kandydatom, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, zwiedzili udostępnione pomieszczenia remizy, a także zapoznali się z wyposażeniem jednostki. Ponadto zainteresowanym została przybliżona historia OSP w Klukowie. Równolegle został przeprowadzony konkurs plastyczny na logo miejscowej jednostki strażackiej oraz przygotowano wystawę plastyczno-fotograficzną poświęconą tematyce strażackiej oraz lokalnym tradycjom OSP w Klukowie.
Inicjatywa nr 3. Tradycja i nowoczesność na podlaskim stole
Inicjator: Jadwiga Puchalska
Projekt opierał się na promocji regionalnych potraw wśród mieszkańców gminy oraz nauce nowoczesnych technik kulinarnych i dekoracyjnych, takich jak carving, czyli rzeźbienie w owocach i warzywach. Spotkania składały się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Zajęcia odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Klukowie oraz w świetlicy wiejskiej w Kuczynie.
Inicjatywa nr 4. Wytańczyć marzenia
Inicjator: Beata Targońska
Inicjatywa miała formułę warsztatów tanecznych dla dzieci. Podczas zajęć młodzi mieszkańcy gminy nauczyli się nowych technik tanecznych, współpracy w grupie, dyscypliny i odpowiedzialności. Realizację projektu poprzedziła akcja promocyjna, dzięki której skompletowano kilkudziesięcioosobową grupę uczestników. Warsztaty zostały przeprowadzone przez profesjonalnego instruktora tańca i zostały zakończone występem dla rodziców, opiekunów i zaproszonych gości.
Inicjatywa nr 5. Pocztówki z Kazachstanu
Inicjator: Janina Murawska
„Pocztówki z Kazachstanu” to seria spotkań, podczas których zainteresowani mieszkańcy zapoznali się z losem repatriantów z Kazachstanu. W pierwszej części przedsięwzięcia uczestnicy zaznajomili się z historiami trzech rodzin repatriantów zamieszkałych w gminie Klukowo. Rezultatem tej części była wystawa dokumentów oraz fotografii. Następnie przedstawiono życiorysy znanych Polaków, których losy połączyły się z Kazachstanem, m.in. generała Władysława Andersa i Anny German. Wyświetlono także prezentację multimedialną i film dokumentalny. W ostatniej części inicjatywy omówiono tradycje kuchenne mieszkańców Kazachstanu, przygotowano dwa popularne dania Azji Południowej i parzono herbatę zdrowotną z ziół. Opracowano również folder z przepisami kulinarnymi, który został wręczony uczestnikom.
Inicjatywa nr 6. Poznaj stolicę piernika
Inicjator: Maria Krystosiak
Realizacja projektu umożliwiła grupie mieszkańców gminy udział w dwudniowej wycieczce do Torunia, podczas której aktywnie i twórczo spędzono czas – uczestnicy zwiedzali Stare Miasto, Dom Kopernika, odwiedzili Planetarium oraz Piekarnię Królewskie Pierniki. W następstwie wyjazdu zorganizowano wystawę fotograficzną „Toruń w obiektywie gości z Podlasia” i warsztaty pieczenia tradycyjnych pierników w Gminnym Ośrodku Kultury w Klukowie. Wycieczka adresowana była przede wszystkim do seniorów, którzy nie mają możliwości swobodnego dotarcia do tak odległej destynacji, jaką jest Toruń.