Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach
W wyniku realizacji I cz. zadania Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach dokonał oceny działalności instytucji oraz zbadał potrzeby
kulturotwórcze Gminy Kaliska – powstała diagnoza zawierająca wnioski i rekomendacje. W wyniku konkursu wyłoniono siedem inicjatyw, które zostały zrealizowane wspólnie z autorami.1) Warsztaty ceramiczne – biżuteria i naczynia z gliny, jak za wieków średnich
Inicjatywa nr 1. Warsztaty ceramiczne – biżuteria i naczynia z gliny, jak za wieków średnich
Inicjator: miłośnicy sztuki ludowej
Projekt polegał na przeprowadzeniu 11 spotkań warsztatowych pod nadzorem i opieką merytoryczną artysty ceramika. Program spotkań warsztatowych: obejmował: Prezentację pojęć związanych z ceramiką i jej technologią. Pierwszy kontakt z gliną i jej właściwościami (lepienie miski/filiżanki), Techniki wałkowe i „z plastra’’ w praktyce . Wykonywanie pierwszych własnych pomysłów uczestników. Tworzenia biżuterii ceramicznej. Warstwowe barwienie czerepów glinianych kolorowymi glinami czyli angobami. Obróbka ręczna materiałami ściernymi pierwszy raz wypalonych naczyń/dzieł uczestników. Warsztat szkliwierski, czyli pokrywanie barwnymi mieszankami tlenków metali(szkliwami) obrobionych naczyń. Warsztat rekonstruktora, czyli co zrobić z popękanym garem. Techniki rekonstrukcyjne i naprawcze w ceramice oraz podsumowanie i aranżacja wystawy prac/dzieł uczestników warsztatów.
Inicjatywa była realizowana w miejscowości Kaliska w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach.
Inicjatywa nr 2. Bądź twórczy wspólnie z radosnymi
Inicjator: grupa nieformalna "Radośnie aktywni"
Projekt polegał na organizacji czterech różnych warsztatów tematycznych, prowadzonych przez terapeutów z osobami w różnych grupach wiekowych. Zajęcia zostały przeprowadzone w budynku i na placu Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach. Podsumowanie w formie przedstawienia zostało zorganizowane na placu parkingowym przy kościele w Kaliskach. W ramach warsztatów tematycznych zostały zorganizowane zajęcia z warsztatu rzeźbiarskiego w plenerze, podczas których uczestnicy wykonali kociewskie zabawki ludowe. Podczas trzech spotkań uczestnicy warsztatów poznali podstawowe narzędzia rzeźbiarskie oraz materiał do rzeźbienia - odpowiednie gatunki drewna a także rodzaje farb, używanych do malowania rzeźb. W ramach warsztatów kulinarnych odbyły się dwa spotkania. Podczas warsztatów kartek ręcznie robionych uczestnicy nauczyli się wykonywania kartki okolicznościowe ręcznie robione przy pomocy specjalnej maszyny oraz kolorowych papierów ozdobnych i innych elementów ozdobnych (klejów, kryształków samoprzylepnych, wstążek, naklejek piankowych, nożyczek ozdobnych itp.). W ramach inicjatywy odbyły się także trzy spotkania teatralne podczas, których przygotowana została krótka forma teatralna zaprezentowana na końcowe przedstawienie zaprezentowane w plenerze na placu przy kościele.
Inicjatywa nr 3. Hip-hopowe zakończenie wakacji
Inicjator: grupa nieformalna mieszkańców gminy Kaliska
Projekt polegał na organizacji jednodniowego wydarzenia plenerowego, podczas którego zostały przeprowadzone warsztaty sztuki graffiti – malowanie farbami w sprayu, na płytach osb przez artystów, jak również dzieci, które pod okiem doświadczonych malarz spróbowały swoich sił. Podczas prowadzonych warsztatów na scenie występowali artyści muzycy DJ. Na podsumowanie i zakończenie odbył się koncert hiphopowy gwiady wieczoru „ ChudiniSoker”. Miejsce imprezy –stadion gminny Zespół Szkół Publicznych w Kaliskach.
Inicjatywa nr 4. Warsztaty plastycznej twórczości w Piecach
Inicjator: grupa nieformalna „Lokalni artyści”
Projekt przewidywał organizację zajęć plastycznych w Sołectwie Piece. W ramach projektu odbyło się 6 warsztatów, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami wykonywali różnorodne prace plastyczne: prace plastyczne różnym technikami pn. Wspomnienia z wakacji, drzewka szczęścia za pomocą kul styropianowych oraz różnorodnych materiałów i ozdób, kartki okolicznościowe, prace przestrzenne - jeżyki w towarzystwie jesiennych liści, sówki oraz ptaszki wykonane z rolek od papieru oraz innych różnorodnych materiałów plastycznych, ramki ze zdjęciami. Na koniec zorganizowano wernisaż prac plastycznych prezentujący wszystkie działania dzieci. Podczas spotkania zaprezentowana zastała prezentacja multimedialna z działalności projektu wraz z pamiątkowymi zdjęciami. Dzieci otrzymały również dyplomy oraz słodki upominek kończący działanie projektu.
Inicjatywa nr 5. Wakacyjny miesiąc w świecie dinozaurów
Inicjator: grupa nieformalna „Aktywni animatorzy"
Projekt polegał na zorganizowaniu 5 warsztatów o tematyce najstarszych gadów świata. Zorganizowano zajęcia z zakresu historii dinozaurów pt. „Dinozaur moim przyjacielem, skąd się wziął, co się z nim stało”, zajęcia plastyczne pt: „Dinozaur w moich myślach, czyli jak sobie wyobrażam tego gada”. Wykonane prace plastyczne zostały ocenione przez jury. Najciekawsze zostały wyeksponowane w holu budynku. W ramach warsztatów plastycznych uczestnicy otrzymali figurki dinozaurów wykonane z drewna, własnoręcznie pomalowane farbami. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, podczas których wraz z opiekunami przygotowywali Dino-potrawy oraz w warsztatach teatralnych. Zwieńczeniem całego projektu był zorganizowany wyjazd - wycieczka do Dinoparku w Malborku.
Inicjatywa nr 6. Organizacja warsztatów oraz przedstawienia pt. „Bramy nieba i płomienie piekła”
Inicjator: grupa nieformalna "Miłośnicy Teatru – Vektor"
Projekt polegał na cyklicznych warsztatach teatralnych zakończonych przedstawieniem pt.„Bramy Nieba i Płomienie Piekła”. Warsztaty przeprowadziła grupa teatralna składająca się z 2 wykwalifikowanych reżyserów. Grupa poprowadziła warsztaty ucząc aktorów gry w oparciu o scenariusz. Przedstawienie składało się ze scenek, w których udział brali aktorzy wolontariusze (dzieci, młodzieży i dorośli). Dnia 25.10.2015r.(niedziela) - odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbyło się w ZSP Kaliska w świetlicy szkolnej o godz.18.00. Oprócz aktorów przybyli również rodzice z dziećmi. Liczba zgłoszonych uczestników w różnym wieku wynosiła 33-38 osób . Omówiono scenariusz spektaklu oraz wybrano aktorów do poszczególnych scenek umawiając się na odpowiednie dni i godziny warsztatów. Warsztaty zakończyło przedstawienie.
Inicjatywa nr 7. Warsztaty haftu kociewskiego i szydełkowania
Inicjator: grupa nieformalna "Bartlewianki"
Projekt polegał na cyklu 8 warsztatów z haftu kociewskiego i szydełkowania. Warsztaty poprowadziła osoba z doświadczeniem. Warsztaty odbywały się w budynku Świetlicy wiejskiej w Bartlu Wielkim.