Ustawienia i wyszukiwarka
Gminny Ośrodek Kultury w Dubiecku
Celem drugiej części zadania „Wszyscy razem dla wspólnej sprawy”, w ramach którego zrealizowano siedem oddolnych inicjatyw, była realizacja kulturotwórczego potencjału mieszkańców gminy Dubiecko i pogłębianie współpracy między Gminnym Ośrodkiem Kultury a społecznością lokalną. Stworzona przez mieszkańców gminy oferta kulturalna, realizowana przy zaangażowaniu infrastruktury, sprzętu oraz kapitału ludzkiego Gminnego Ośrodka Kultury, została dopasowana do oczekiwań i potrzeb mieszkańców w różnym wieku.
Inicjatywa nr 1. Bawmy się jak za dawnych lat
Inicjatorzy: Barbara Krzyżanowska, grupa nieformalna z Nienadowej
Głównym celem inicjatywy było stworzenie przedstawienia teatru muzycznego. W trakcie projektu młodzież samodzielnie opracowała scenariusz oparty na kulturze lat 60. i 70, angażowała się również w przygotowanie kostiumów i scenografii. Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym na spektakl muzyczny „Pinokio” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Efektem inicjatywy było wzmocnienie potencjału indywidualnego i zespołowego, poparte nauką planowania i skutecznej realizacji założonych celów.
Inicjatywa nr 2. Już mi niosą suknię z welonem...
Inicjatorzy: Anna Chruścińska, grupa nieformalna seniorów z terenu gminy Dubiecko
Inicjatywa miała na celu nawiązanie i umocnienie więzi międzypokoleniowej (przede wszystkim seniorów z dziećmi i młodzieżą) poprzez przekazywanie lokalnych tradycji związanych z obrzędami weselnymi. W pierwszym etapie inicjatywy seniorzy podzielili się zdjęciami związanymi z uroczystościami weselnymi, wykonanymi od 1870 do 1970 roku. Następnie wraz z dziećmi i młodzieżą wybrali fotografie, które znalazły się w wydanej „Księdze ślubów” oraz na wystawie podsumowującej projekt. W trakcie jednego ze spotkań starsi mieszkańcy upiekli i udekorowali weselny „korowaj”, a następnie zaprezentowali młodszym uczestnikom tańce i przyśpiewki. W kolejnym etapie seniorzy wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Sandomierza i gminy Niwiska celem zapoznania się z tradycją obrzędu weselnego w innym regionie. Przedsięwzięcie zwieńczyło spotkanie finałowe, w trakcie którego zebrani mogli zapoznać się z wystawą uprzednio wybranych i opisanych zdjęć ślubnych.
Inicjatywa nr 3. Wioska malowana folklorem
Inicjatorzy: Anna Sopel, grupa nieformalna z Drohobyczki
W warsztatach rękodzieła ludowego, początkowo planowanych jedynie dla grupy kobiet, wzięli udział również młodsi mieszkańcy Drohobyczki – dzieci i młodzież. W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty: bibułkarstwa (uczestnicy wykonywali kwiaty z bibuły, sznurka i rajstop), szydełkowania oraz tworzenia ozdób choinkowych. W ramach podsumowania projektu odbyła się impreza finałowa, podczas której zorganizowano wystawę wykonanych prac oraz przegląd piosenki ludowej.
Inicjatywa nr 4. Roztańczona Nienadowa
Inicjatorzy: Małgorzata Bembenek, grupa nieformalna młodzieży
Inicjatywa dedykowana dzieciom i młodzieży z terenu wsi Nienadowa, chętnym do aktywnego spędzania wolnego czasu. W ramach zadania poprowadzono zajęcia taneczne dostosowane do poziomu grupy. Na zakończenie zorganizowany został turniej tańca „Roztańczona Nienadowa”. Występ par tanecznych oceniła komisja, która wyłoniła trzy najlepsze pary. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, zaś wszyscy uczestnicy – dyplomy oraz drobne upominki. Do udziału w imprezie zaproszono rodziców uczestników oraz innych mieszkańców gminy Dubiecko.
Inicjatywa nr 5. Tęczą malowane – czyli zabawy dzieci i młodzieży ze sztuką
Inicjatorzy: Ewa Lis, grupa nieformalna z Dubiecka
Działania projektu skupione były wokół walorów historycznych i krajobrazowych gminy Dubiecko. W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonano ilustracje do bajek urodzonego w Dubiecku Ignacego Krasickiego. Zgromadzeni podjęli się również zadania stworzenia wierszy poświęconych regionowi. Efektem warsztatów było wydanie książki zawierającej prace plastyczne i literackie. Kolejny punkt programu stanowiły plenerowe warsztaty plastyczne oraz piesze wycieczki po atrakcyjnych zakątkach gminy. W oparciu o zdjęcia wykonane podczas wycieczek młodzi mieszkańcy opracowali mapę najbardziej interesujących miejsc i zabytków okolic Dubiecka. W trakcie imprezy podsumowującej projekt nastąpiła prezentacja wydanej książki, mapy oraz prac plastycznych stworzonych podczas pleneru.
Inicjatywa nr 6. Ale heca - wielki teatr na prowincji
Inicjatorzy: Marta Chruścicka, grupa nieformalna przyjaciół teatru
W ramach warsztatów dorośli mieszkańcy, wspólnie z prowadzącym zajęcia, przygotowali sztukę teatralną dedykowaną dzieciom. Uczestnicy wspólnie wykonali wszystkie elementy przedstawienia. Efektem ich pracy był spektakl „Spacerując po gminie Dubiecko”. Organizatorzy ogłosili także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży oparty na inscenizacji – uczestnicy mieli za zadanie narysowanie głównych bohaterów odwiedzających region. Najciekawsze prace zostały wykorzystane w projekcie pocztówek promujących gminę.
Inicjatywa nr 7. ABC fotografii
Inicjatorzy: Karolina Daraż, grupa nieformalna młodzieży z LO w Dubiecku
Projekt wprowadził młodzież w rozmaite formy wypowiedzi fotograficznej i umożliwił zapoznanie z różnymi stylami i technikami fotograficznymi. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku uczestniczyła w plenerze fotograficznym i wykonała zdjęcia, z których przygotowała później wystawę otwartą w dniu spotkania podsumowującego projekt. Część zajęć miała charakter teoretyczny – uczestnicy dostawali skrypty z wykładów.