Ustawienia i wyszukiwarka
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
Przeprowadzenie projektu „Cytryna — wyciśnij sok z kultury” pozwoliło m.in. na zintegrowanie młodego pokolenia, rozwijanie znajomości kultury słowiańskiej oraz przybliżenie mieszkańcom Trzebnicy historię regionu. W ramach projektu zrealizowano pięć inicjatyw lokalnych.
Inicjatywa 1. Mała galeria u Kasi
Inicjator: Katarzyna Belska
Inicjatywa skierowana była do mieszkańców Gminy Trzebnica, którzy mieli często w nieplanowany sposób możliwość uczestnictwa w pracy twórczej (tworzeniu obrazów). Na sztalugach ustawionych w centrum Trzebnicy na Rynku mieszkańcy mogli choć na chwilę poczuć się jak artyści, którzy tworzą swoje obrazy. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem i nadzorem artysty — plastyka, inicjatora projektu. Wernisaż prac uczestników projektu odbył się na trzebnickim Rynku oraz w holu Gminnego Centrum Kultury.
Inicjatywa 2. Trzebnicki wachlarz flamenco
Inicjator: Joanna Sztyma
Projekt ten miał na celu pokazanie piękna, różnorodności i pasji hiszpańskiego tańca flamenco. Inicjatywa umożliwiła mieszkańcom Gminy Trzebnica naukę oryginalnego tańca, poznanie tradycji, muzyki, stroju, śpiewu oraz zachowań związanych z flamenco.Uczestnicy oprócz nauki poznali także kulturę Hiszpanii. Mieszkańcy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez zawodowego instruktora, a także wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej, której efekty można podziwiać w przestrzeni GCKiS. Zwieńczeniem projektu była Fiesta Flamenca — widowisko zaprezentowane przez grupę taneczną Studio Flamenco el Sol. Piękne suknie, barwne chusty i wachlarze, przejmująca muzyka oraz stukot obcasów sprawiły, że artKawiarnia na parę chwil poczuła śródziemnomorski klimat.
Inicjatywa 3. Dron Festiwal — warsztaty
Inicjator: Tomasz Adam Radomski, opiekun Bogumiła Łukaniec
W artKawiarni odbył się kolejny projekt pod nazwą Warsztaty droniarskie o jakich marzyłeś. Spotkanie zaczęło się od pokazu możliwości dronów, który odbył się na parkingu przed artKawiarnią. Uczestnicy mieli także możliwość obejrzenia z bliska przeróżnych urządzeń i gadżetów towarzyszących pasji, jaką jest konstruowanie i latanie dronami. Bogata wiedza techniczna prowadzących i umiejętność przyciągnięcia uwagi słuchaczy sprawiły, że już w trakcie spotkania padła propozycja zawiązania grupy miłośników tych urządzeń. Wśród uczestników przeprowadzony został również konkurs, w którym do wygrania były dwa drony. Pełne emocji spotkanie zakończyło się owacjami i wyraźną chęcią kontynuacji takich wydarzeń.
Inicjatywa 4. Strzyga— słowiański festyn średniowieczny
Inicjator: Adrianna Buczek, opiekun Radosław Buczek, Klaudia Woźniak
Strzelanie z łuku, rzuty podkową, nauka tańca średniowiecznego i pokaz walki halabardników. Do tego występy na scenie i prawdziwa średniowieczna biesiada. Tak wyglądał Festyn Średniowieczny „Strzyga”, jaki odbył się na scenie pomiędzy trzebnickimi stawami. Wśród licznych atrakcji, jakie tego dnia przygotowano dla mieszkańców, znalazła się gawęda o strojach średniowiecznych i ich prezentacja, pokaz walki halabardników, wykład na temat heraldyki średniowiecznej, a także inscenizacja średniowiecznego tekstu „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Jak na prawdziwe średniowiecze przystało, nie mogło zabraknąć pokazu i nauki tańca. Rzuty podkową, strzelanie z łuku i jak najdłuższe trzymanie w ręce miecza, to konkurencje przeprowadzane w miasteczku rycerskim. Cieszyły się one równie dużym zainteresowaniem, co szukanie ukrytej chusteczki czy wianków, za co przewidziano atrakcyjne nagrody. Na scenie odbył się również koncert zespołów „Dziwoludy” i „Potem”. Wieczorem, tuż po „tańcu z ogniem” w wykonaniu teatru „Westa”, na uczestników czekała prawdziwa średniowieczna biesiada z prosiakiem z rożna i kaszą gryczaną z grzybami.
Inicjatywa 5. HISTORYzuj się
Inicjator: Agnieszka Wrzesińska, Olga Kaczmarczyk
Zakładanym celem było przybliżenie mieszkańcom Trzebnicy, a także okolicznych miejscowości, historii regionu oraz osób, które zamieszkały tu po 1945 r. i jednocześnie umożliwienie żywego kontaktu między osobami z różnych pokoleń. Sposobem na uzyskanie tego celu miało być poznanie naszych przodków, ich mądrości życiowej i doświadczeń m.in. poprzez utrwalenie wspomnień seniorów i zachęcenie młodego pokolenia, by „historyzując się”, poszerzały swoje własne horyzonty myślowe. Przeprowadzone zostały wywiady z seniorami dotyczące czasów ich młodości, nawiązujące do terenów, z których przybyli, przygotowane i przeprowadzone warsztaty „Posłuchaj mnie! Czyli tajemnica międzypokoleniowego zrozumienia”. Dodatkowo odbyły się warsztaty przygotowane przez wykonawcę scenariusza oraz programu nt. folkloru w postaci opisów strojów ludowych regionu oraz autorskiego wykonania dzieła ludowego „Wiedza ludu odtworzona w rękodziele. Poznaj, wytnij, narysuj, wyraź folklor z miejsc pochodzenia pionierów Ziemi Trzebnickiej”. Przygotowano i przeprowadzono warsztaty i grę uliczną Pionierzy dotyczącą historii i współczesności Trzebnicy oraz spotkanie integracyjne „Integracja twarzą w twarz”, z rozmowami z seniorami pod nazwą „Żywa Biblioteka” przy muzyce folklorowej. Odbył się także konkurs na opowiadanie: „Jakim doświadczeniem była rozmowa z przodkami o ich wspomnieniach?” i wykonano MURAL w oparciu o materiały wykonane podczas warsztatów „Posłuchaj mnie! Czyli tajemnica międzypokoleniowego zrozumienia”.