Ustawienia i wyszukiwarka
Dzierzgoński Ośrodek Kultury
W ramach projektu „Dzierzgoń-inicjatywy lokalne” zrealizowano cztery inicjatywy w celu obudzenia chęci działań artystycznych wśród mieszkańców gminy Dzierzgoń.
Inicjatywa nr 1. Świetliki
Opis inicjatywy: Zorganizowano warsztaty florystyczne, quilingu oraz decupage’u, w których wzięli udział mieszkańcy wsi Jasna i Jasna Osiedle. Odbyła się również wystawa przygotowanych prac z poczęstunkiem. Warsztaty wyłoniły lokalnych twórców – panie po podobnych kursach chcących podzielić się swoją wiedzą – oraz wzmocniły więzi między mieszkankami obu wsi, planującymi już kolejne spotkania i chcącymi pogłębić swoją wiedzę w podobnym zakresie.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy chętni mieszkańcy gminy, szczególnie wsi Jasna i Jasna Osiedle.
Inicjatywa nr 2. Anioły sięgnęły Bruku, czyli przyleciały ze Św. Gaju przez Bągart do Bruku
Opis inicjatywy: Odbyły się warsztaty muzyczne, aktorskie oraz relaksacja dźwiękiem. Warsztaty bębniarskie, w których udział wzięli mieszkańcy w różnym wieku odbyły się we wsi Bruk i Bągart, budząc wiele uśmiechu i wyznając mnóstwo dobrej energii. Relaksacja dźwiękiem została przeprowadzona za każdym razem na koniec warsztatów. Polegała na medytacji uczestników relaksujących się na matach/materacach, których prowadził dźwięk doświadczonego w tej dziedzinie instruktora oraz specjalne instrumenty relaksacyjne jak misy, gongi czy harfa. Warsztaty wokalne wyłoniły młode talenty. Dzieci te, w zderzeniu z intensywnym czasem edukacji muzycznej i zawodowymi muzykami, bardzo zmotywowały się do pracy i rozwijania swojego talentu. Finałem warsztatów był koncert, który ostatecznie, z powodu pandemii, odbył się tylko on-line.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy chętni – dzieci, seniorzy, matki z dziećmi, dorośli, młodzież.
Inicjatywa nr 3. Dzierzgoń czyta
Opis inicjatywy: Przeprowadzono konkurs plastyczny dla dzieci klas I-III „Moja ulubiona książka w obrazie”. Wpłynęło bardzo dużo prac, a efektem była wystawa on-line. Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone książkami. Dodatkowo Jury wyłoniło trzy wyróżnienia, dla których książki ufundowała Biblioteka Publiczna w Dzierzgoniu oraz Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu. Odbyło się także spotkanie z pisarzem dr Irenę Sumińską – znaną behawiorystkę – on-line na żywo na Facebook DOK. Odbyło się równjież spotkanie międzypokoleniowe z książką lat minionych i współczesnych w Dzierzgoniu oraz akcja bookcrossing na terenie wsi gminnych. Ostatnim wydarzeniem inicjatywy był konkurs dla młodzieży „Dziennikarski start – książka w młodym pokoleniu”. Zwycięski artykuł został opublikowany w Dzienniku Bałtyckim, a jego autor otrzymał dodatkowo voucher do Empiku ufundowany przed DOK.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci w wieku szkolnym, młodzież.
Inicjatywa nr 4. Ten malowniczy Dzierzgoń
Opis inicjatywy: Wspaniały weekend artystyczny przeprowadzony przed studentów ASP z Poznania. Uczestnicy na warsztatach zrobili wspólnie camera obscura, czyli aparat z kartonu bez prądu, i wykonali nim zdjęcia. Poznali techniki cyjanotypii, animacji graficznych i darmowych aplikacji do ich obróbek oraz instalacji przestrzennych i wykonali razem land art. W przestrzeni miejskiej. Odbyło się malowanie klasyczne oraz praca w ciemni fotograficznej i wywoływanie zdjęć tradycyjną metodą. Wszystkie zadania były podzielone na grupy, pomieszczenia i godziny, tak, aby wg obostrzeń nie skupiać się w dużych grupach. Efektem warsztatów są liczne prace malarskie, fotograficzne, graficzne, filmiki oraz land-art.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani, szczególnie młodzi ludzie.