Ustawienia i wyszukiwarka
Dom Kultury w Kozach
Realizacja projektu „Kultura kołem się toczy” zwiększyła zaangażowania Domu Kultury w Kozach w życie lokalnej społeczności w obszarze współpracy z „niezależnymi” kreatorami inicjatyw kulturalnych. Pojawiły się nowe poziomy współpracy, a forma zyskała walory profesjonalne. Zadanie obejmowało realizację czterech inicjatyw kulturalnych.
Inicjatywa nr 1. Dobrze rockująca sobota
Inicjator: Łukasz Żurek
Była to jednodniowa impreza plenerowa, która odbyła się na placu targowym przy ul. Szkolnej w Kozach. W miejscu imprezy rozstawiono wynajęte zadaszenie namiotowe, pod którym zainstalowano sprzęt nagłaśniający z Domu Kultury oraz przygotowano stoiska z grami planszowymi oraz stoisko z gramofonem i płytami winylowymi. W bezpośrednim sąsiedztwie urządzono teren do prowadzenia gry typu „team building”. Inicjatywa została poprzedzona akcją plakatową i informacją zamieszczoną w lokalnej gazecie oraz w internecie
Inicjatywa nr 2. Pierwszy stopień do teatru
Inicjator: Paweł Sablik
Przedsięwzięcie teatralne, aktywizujące ludzi starszych, pracowników kultury i oświaty oraz urzędników. Ponadto zadbano o współpracę wielopokoleniową oraz zaangażowanie lokalnego środowiska artystycznego. Paweł Sablik napisał na potrzeby projektu dramat, który stał się bazą do stworzenia spektaklu. Role w spektaklu zostały przydzielone ludziom, którzy nigdy nie wykonywali takich zadań: nauczycielowi lokalnej szkoły, urzędniczkom z Urzędu Gminy, członkom Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz pracownikom instytucji kultury.Projekty materiałów promocyjnych zostały przygotowane wolontaryjnie, a druk został zlecony zakładowi poligraficznemu, który zgodził się zwiększyć pierwotnie planowany nakład bez zmiany pierwotnie ustalonej ceny. Pierwsza publiczna prezentacja dramatu odbyła się w przestrzeni parku przy Pałacu Czeczów w Kozach (tzw. „Otwarty odczyt”). Prezentacji towarzyszył koncert lokalnego zespołu, zaangażowanego do oprawy muzycznej spektaklu. Po spektaklu scenografia została ustawiona w przestrzeni publicznej (ul. Kościelna w Kozach) i poddana warunkom atmosferycznym, co zostało przewidziane w projekcie i wpisuje się w ideę inicjatywy.
Inicjatywa nr 3. Drzewiej
Inicjator: Wojciech Szlagura
Projekt aktywizował dzieci i młodzież koziańską poprzez angażowanie w działania o charakterze historycznym, nawiązujące do zbliżającej się 700 rocznicy powstania wsi Kozy.Inicjator zaprosił dzieci na zajęcia warsztatowe, prezentujące dawne rzemiosła i umiejętności. Warsztaty prowadzili zaangażowani do projektu członkowie grup rekonstrukcji historycznej „Svantevit” oraz wolontariusze. W trakcie kolejnych zajęć warsztatowych dzieci wykonały stroje (tuniki), tarcze, miecze, poznały techniki i strategie walk średniowiecznych, uczyły się podstaw szermierki oraz posługiwania łukiem. Finałem działania był publiczny pokaz umiejętności zdobytych i wytworów przygotowanych podczas warsztatów. Pokazowi towarzyszyła wystawa strojów i oręża średniowiecznego, prezentacja przebiegu warsztatów, projekcja materiałów dokumentalnych pokazujących działania grupy rekonstrukcyjnej oraz ekspozycja reprodukcji obrazów Jana Matejki.
Inicjatywa nr 4. Walimy w kocioł – warsztaty perkusyjne dla dorosłych
Inicjator: Tomasz Kinecki
Projekt, który umożliwił realizację chęci grania na zestawie perkusyjnym przez osoby dorosłe.Projekt objął 80 godzin warsztatowych zajęć perkusyjnych z instruktorem. Tomasz Kinecki stworzył na potrzeby projektu skrypt, który zawiera materiał pomocniczy do realizacji ćwiczeń perkusyjnych. Skrypt został powielony przez Dom Kultury w Kozach i przekazany uczestnikom. W zajęciach wzięły udział osoby w wieku od 25 do 50 lat. Zwieńczeniem projektu był wspólny koncert w koziańskim pubie RESET. Podczas koncertu uczestnicy zaprezentowali zdobyte umiejętności z towarzyszeniem zatrudnionych, profesjonalnych muzyków. Tego wieczoru zaprezentował również swoje umiejętności (nadprogramowo) niepełnosprawny chłopiec, uczęszczający od dłuższego czasu na zajęcia do Domu Kultury.