Ustawienia i wyszukiwarka
Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu
Zadanie będzie polegało na przeprowadzeniu sześciu zwycięskich Inicjatyw, zgłoszonych do konkursu w I części zadania. Realizowane Inicjatywy w pełni odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy, są też okazją na zacieśnienie współpracy między mieszkańcami a instytucją kultury.
Inicjatywa nr 1. Galopem po Indianina!
Inicjator: Martyna Czerwińska – sołectwo Białki
Projekt miał na celu zorganizowanie czasu wolnego o charakterze kulturalnym, w czasie wakacji i po nich, żeby zaktywizować i zintegrować społeczność wsi Białki. Warsztaty plastyczne, konkurs plastyczny, warsztaty kulinarne, warsztaty kulturoznawcze Ameryka Północna i jej rdzenni mieszkańcy (Indianie) kształtowały pozytywne postawy, propagowały aktywny tryb życia, jednocześnie promowały obszary wiejskie i pobudzały do kreatywności i innowacyjności działań, które mogą służyć rozwojowi społecznemu mieszkańców gminy.
Inicjatywa nr 2. Szyję – Projektuję
Inicjator: Katarzyna Dorota Sadurska, sołtysi sołectw: Brzezinów, Waganka, Wagan, Mokra Wieś, Szymanówek, Zalesie
Inicjatywa polegała na przeprowadzeniu cyklu warsztatów. Były to: Ptasie wiersze Juliana Tuwima – tworzenie ptaków, Warsztaty zdobienie chlebów dożynkowych, weselnych i nie tylko, Warsztat nr 3 – od listka figowego do sukni ślubnej historia kostiumu, Warsztat nr 4 – Krajka ludowa oraz patchwork(od szycia ręcznego do maszynowego), Warsztat nr 5 – Broszki-kwiaty, Warsztat nr 6 – Wisiory (filcowe wisiory) oraz spotkania z osobami, które tkają, dziergają, szyją, haftują, cerują. Na koniec warsztatów zostanie zorganizowano pokaz wykonanych dzieł oraz wystawę fotograficzną.
Inicjatywa nr 3. Kurs tańca dla grupy mieszanej wraz z pokazem tanecznym
Inicjator: Adam Kisiel, sołectwo Jasienica
Realizacja projektu warsztatów tanecznych była odpowiedzią na zapotrzebowania mieszkańców wsi Jasienica. Pragnęli oni spędzać czas wolny aktywnie i twórczo. Projekt przewidywał naukę i doskonalenie tańca nowoczesnego z instruktorem tańca. Finałem projektu był pokaz taneczny adresowany do szerokiego grona lokalnej społeczności.
Inicjatywa nr 4. Cel na Kulturę
Inicjator: Adrian Piętka, Zespół MAK
Projekt składał się z dwóch etapów: plenerowego i halowego. Etap plenerowy odbył się na terenie gminy Tłuszcz i składał się z rajdu rowerowego szlakiem Rodu Kielaków, warsztatów bębniarskich i zajęć rękodzielniczych. Etap halowy odbył się w hali sportowej w Tłuszczu. Tam zorganizowane zostały zajęcia taneczne mające na celu wyłowienie talentów i zaangażowania ich do projektu muzyczno-tanecznego zespołu MAK.
Inicjatywa nr 5. Hymn i Hejnał Tłuszcza
Inicjator: Kamil Śledziewski, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Tłuszczu
Inicjatywa polegała na stworzeniu symboli kulturalnych dla mieszkańcom gminy Tłuszcz – hymnu i hejnału miasta. Utwory rozbrzmiewały na lokalnych i wyjazdowych uroczystościach oraz stały się trwałym pomnikiem kultury gminy Tłuszcz. Hymn i hejnał wykonała i nagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza.
Inicjatywa nr 6. W hołdzie Władysławowi Podkowińskiemu Mural w Mokrej Wsi i warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży
Inicjator: Marta Donoch, grupa Inicjatywna na rzecz rozwoju Zespołu Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi
Warsztaty plastyczne odbywały się na terenie ZS w Mokrej Wsi w sierpniu. Były skierowane są do dzieci i młodzieży w celu odkrywania i rozwijania talentów plastycznych przy udziale doświadczonego instruktora. Uczestnicy mogli swój wolny czas wakacyjny spędzić twórczo i inspirująco w plenerze. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy obserwowali i byli świadkami powstającego muralu na ścianie hali sportowej. Mural stworzyła grupa 12 osób z Gdańskiej Szkoły Muralu. Celem powstania muralu było złożenie hołdu artyście i malarzowi Władysławowi Podkowińskiemu związanemu z terenami Mokrej Wsi. Projekt zakończyło spotkanie integracyjne, połączone z wystawą prac plastycznych wykonanych przez dzieci i podziwianiem sztuki artystycznej – muralu ściennego na podstawie obrazu "Chłopiec w stawie – Mokra Wieś".