Ustawienia i wyszukiwarka
Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu
W ramach projektu ,, Skuteczne działanie – lokalne zaangażowanie” zrealizowano sześć inicjatyw dla mieszkańców miasta i gminy Połaniec.
W ramach projektu ,, Skuteczne działanie – lokalne zaangażowanie” zrealizowano sześć inicjatyw dla mieszkańców miasta i gminy Połaniec.
Inicjatywa nr 1. Tańcowała igła z nitką – artystyczne warsztaty krawieckie
inicjator: KRAWCOWE.PL – grupa nieformalna reprezentowana przez Ewę Kowalską i Annę Adamczak
opis inicjatywy: Zorganizowano i zrealizowano różne warsztaty krawieckie, podczas których każdy z uczestników stworzył przedmioty użytkowe w formie rękodzieła. Dwa warsztaty przeznaczone były dla młodzieży i osób dorosłych. Podczas tych warsztatów powstały poduszki-supełki i eko torby. W trzecim warsztacie wzięły udział młode mamy z dziećmi. Uczestniczki uszyły woreczki z grochem i poduszki-przytulanki. W ramach warsztatów każdy wykonał projekt, wyrysował formę, wykrój, uszył oraz wykończył i ozdobił swoje dzieło. Warsztaty prowadziła doświadczona krawcowa. Projekt był odpowiedzią na wskazane w diagnozie potrzeby rozwoju manualnego w zakresie samodzielnego tworzenia rękodzieła w połączeniu z nabyciem praktycznej wiedzy z możliwością jej zastosowania w przyszłości. Podsumowaniem inicjatywy było przygotowanie wystawy po warsztatowej.
odbiorcy inicjatywy: Projekt adresowany głównie do kobiet, młodych kobiet z dziećmi, dziewczyn (choć w warsztatach wzięli udział również mężczyźni), mieszkających w mieście i gminie Połaniec.
Inicjatywa nr 2. Z miłości do tańca – tańczyć każdy może
inicjator: Artistic Dance – grupa nieformalna reprezentowana przez Amandę Szymańską, Dominikę Dąbrowską i Kamilę Gradkowską
opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na organizacji i realizacji trzech warsztatów tanecznych z zakresu hip-hop i salsy. Projekt był odpowiedzią na wskazane w diagnozie potrzeby rozwoju różnych technik tańca, szczególnie tych, których brakuje w ofercie CKiSz i szkół. Warsztaty hip-hop poprowadzili Marcin Mroziński oraz Kamil Rybiński. Warsztaty hip-hop przeznaczone były dla młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem chłopców, dla których brak jest oferty tanecznej. Podczas warsztatów uczestnicy poznali podstawowe ruchy, kroki stosowane w tego rodzaju tańcu oraz przygotowali krótką choreografię, którą zaprezentowali podczas spotkania podsumowującego projekt. Przewidziano również warsztaty z salsy, poprowadził je Łukasz Midura - Mistrz Polski w Salsie, tancerz i choreograf. Warsztaty salsy skierowane były do osób dorosłych, które chcą rozpocząć naukę tańca towarzyskiego, nauczyć się podstawowych kroków, ruchów. Wesprzeć swoją aktywność i poprawić kondycję fizyczną. Celem inicjatywy jest integracja mieszkańców Połańca wokół tańca, uwrażliwienie na taniec oraz pokazanie w jak ciekawy sposób, aktywnie można spędzić czas wolny.
odbiorcy inicjatywy: Projekt adresowany jest do dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów, mieszkańców miasta i gminy Połaniec.
Inicjatywa nr 3. Połaniec bez prądu
inicjator: Połaniecki Klub Miłośników Gier i Fantastyki – grupa nieformalna reprezentowana przez: Piotra Malczyka, Bartłomieja Zabdyra i Łukasza Wójcika
opis inicjatywy: Projekt polega na realizacji serii spotkań, których wspólnym mianownikiem są towarzyskie gry bez prądu. Spotkania odbywać się będą w budynku CKiSz oraz świetlicach wiejskich. Spotkania będą aktywizować uczestników, motywować do współdziałania, zapewniając rozrywkę towarzyską z dala od komputerów, laptopów, telefonów. Realizacja inicjatywy zaspokoi potrzeby mieszkańców szukających alternatywy dla cyfrowej rozrywki. Będzie powrotem do działań realizowanych przez Centrum Kultury i Sztuk kilka lat temu, na które co wynika z diagnozy jest obecnie zapotrzebowanie. Celem projektu jest zwiększenie więzi interpersonalnych, rozbudzenie wyobraźni, kreatywnego myślenia, akceptacji siebie i umiejętności pracy zespołowej. W ramach inicjatywy odbędzie się 13 różnorodnych spotkań między innymi pod hasłem: FANTASTYCZNE MINIATURKI (malowanie figurek fantasy i modeli stworzeń), LOCHY i SMOKI (gry fabularne, RPG), KOSMICZNY WYŚCIG (turniej gier planszowych), KARCIANE POJEDYNKI (turniej w unikalną grę karcianą fantasy „Keyforge”), ROZEGRANA ŚWIETLICA (gry planszowe w świetlicach na terenie gminy Połaniec). W nagrodę za udział w spotkaniach, turniejach i rozgrywkach zaangażowani uczestnicy otrzymają gry i modele, również te wykonane przez siebie podczas warsztatów.
odbiorcy inicjatywy: Projekt adresowany jest do wszystkich: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów; mieszkańców miasta i gminy Połaniec.
Inicjatywa nr 4. Rękodzieło tworzymy i fajnie się bawimy
inicjator: KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RYBITWACH reprezentowane przez Małgorzatę Para, Beatę Mika i Ewę Mazur
opis inicjatywy: W ramach inicjatywy zawiąże się grupa złożona z mieszkańców sołectwa Rybitwy, która weźmie udział we wszystkich planowanych działaniach. Pierwszym elementem inicjatywy będzie wycieczka do Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem i Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej w celu poznania historii wikliniarstwa i ceramiki, technik wyplatania wikliny i produkcji wyrobów ceramicznych. Uczestnicy wycieczki poszukiwać będą inspiracji do pracy warsztatowej z wikliną papierową i gliną samoutwardzalną. Kolejnym elementem inicjatywy będzie realizacja w świetlicy w Rybitwach warsztatów rękodzieła „Wiklinowe wyplatanki” (papierowa wiklina) i „Patera ceramiczna” (glina samoutwardzalna). Ostatnim elementem inicjatywy będzie ognisko połączone z prezentacją prac powarsztatowych.
Dodatkowo wystawa będzie udostępniona w listopadzie w Centrum Kultury i Sztuki podczas spotkania podsumowującego projekt. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz starszych do wyjścia z domu, zintegrowanie się w społeczności wiejskiej, miłego spędzenia czasu. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy będą mieli możliwość poznania dawnych technik rękodzieła, historii wikliniarstwa oraz ceramiki. Będą mogli także spróbować własnoręcznego wyplatania z wikliny i lepienia z gliny. Stworzą prace, które będą początkiem dalszego kształcenia umiejętności w tym zakresie.
odbiorcy inicjatywy: Projekt adresowany jest do osób w każdym wieku w tym dzieci, młodzieży, osób dorosłych, starszych; mieszkańców sołectwa Rybitwy.
Inicjatywa nr 5. Uwolnij swój głos – kreatywne warsztaty wokalne
inicjator: Do…Re…Mi…MY – grupa nieformalna reprezentowana przez Katarzynę Drożdżowską, Marlenę Zielińską i Klaudię Machniak
opis inicjatywy: Celem inicjatywy jest stworzenie oferty kreatywnych warsztatów wokalnych oraz kulturalne zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży. Inicjatywa skierowana jest do konkretnej grupy odbiorców, ponieważ jak wynika z diagnozy jest to grupa społeczna o dużym potencjale kulturotwórczym, mało zaangażowana w działania kulturalne w Połańcu.
Udział w projekcie to pierwszy krok tej grupy młodych ludzi do aktywnego działania w środowisku lokalnym. Projekt zakłada realizację warsztatów wokalnych pod hasłem „UWOLNIJ SWÓJ GŁOS” skierowanych do osób od 15 roku życia. Do przeprowadzenia warsztatów zaproszono dwie, znane wokalistki Monikę Urlik i Izabelę Mytnik. Monika Urlik – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, RB, soulu i gospel. Wokalistka o charakterystycznym, niepowtarzalnie brzmiącym głosie. Kompozytorka, autorka tekstów, skrzypaczka. Izabela Mytnik – wokalistka, trener wokalny, akordeonistka, pedagog, rehabilitant głosu. Wykładowca Krakowskiego Instytutu Sztuki Wokalnej, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Rożnowie, a także certyfikowany pedagog wokalny NVP. Oferta warsztatów ze znanymi wokalistkami będzie zachętą do udziału w projekcie. Celem warsztatów jest zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu muzyki, emisji głosu, dykcji, technik wokalnych, interpretacji tekstu. Nauka, tworzenie, zabawa głosem, wspólne spędzenie czasu stanowić będzie okazję do wymiany doświadczeń i integracji grupy.
Zajęcia zainspirują do dalszego badania i poszukiwania swoich ukrytych możliwości głosowych, pomogą odbudować wiarę w siebie, nauczą tolerancji i akceptacji siebie, oraz wykorzystywania swoich błędów jako „arcymistrzów” w rozwoju. Zakończeniem warsztatów będzie wspólny występ, miniprezentacja utworów/piosenek które zostały opracowane, przygotowane w ramach spotkań.
odbiorcy inicjatywy: Projekt adresowany jest do młodzieży z gminy Połaniec oraz osób uczących się.
Inicjatywa nr 6. Jubileusz z historią w tle 700- lecie istnienia wsi Rudniki
inicjator: Koło Gospodyń Wiejskich w Rudnikach „RUDNICZANKI” reprezentowane przez Annę Zientarską, Ewę Kiełb, Mirosławę Młodzińską, Urszulę Rodenko, Zbigniewa Rodenko i Patrycję Suchorowską
opis inicjatywy: Realizacja inicjatywy związana jest z obchodami jubileuszu 700-lecia istnienia sołectwa Rudniki. To ważne dla mieszkańców wydarzenie będzie miało kulturalno-historyczny charakter. Celem inicjatywy jest integracja mieszkańców w kontekście historii Rudnik i walorów turystyczno-krajoznawczych sołectwa. Ważnym aspektem będzie zaangażowanie mieszkańców do przygotowania kulturalnej imprezy i wystawy fotograficznej „Stare-nowe Rudniki”. Działanie rozpoczną się od zebrania zdjęć, pamiątek związanych z życiem mieszkańców dawniej i dziś. Na wystawie znajdą się stare i nowe, zrobione podczas jubileuszu zdjęcia. Młodzi poznają historię, a starsi powrócą we wspomnieniach do czasów własnej młodości.
Wystawa zostanie udostępniona odwiedzającym po obchodach jubileuszowych w OSP Rudniki, a następnie w listopadzie w CKiSz podczas spotkania podsumowującego projekt. W czasie obchodów jubileuszowych starsi mieszkańcy sołectwa oraz młodzież przeprowadzi zajęcia integracyjne dla dzieci (dawne gry i zabawy podwórkowe). To ważne by najmłodsi poznali gry i zabawy, które jeszcze 20 czy 30 lat temu królowały na podwórkach wiejskich, że można bawić się bez komputera, pobudzać swoją kreatywność i wyobraźnię. Przedstawiciel miejscowości w skrócie zaprezentuje historię sołectwa Rudniki oraz sylwetki sołtysów piastujących tę funkcję od początku jej ustanowienia. Na pamiątkę tego wydarzenia zostanie odsłonięta tablica zakupiona przez mieszkańców z własnych środków z nadrukowanym napisem. Ciekawym elementem będzie przybliżenie sylwetki najstarszego i najmłodszego mieszkańca sołectwa. W trakcie obchodów zaplanowano artystyczne występy młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz Kapeli „Niecka Połaniecka”. Tego dnia wszyscy wspólnie posadzą pamiątkowe drzewa, na znak że kultura i historia łączy bez względu na status społeczny i wiek, co więcej rozwija tak jak posadzone drzewo. Sadzonki drzew mieszkańcy otrzymają bezpłatnie od Nadleśnictwa Staszów. Ten dzień zakończy potańcówka z zespołem.
odbiorcy inicjatywy: Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców sołectwa Rudniki w gminie Połaniec.