Ustawienia i wyszukiwarka
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów
W ramach projektu „Coraz Bliżej Kultury: inicjatywy kulturalne w Gminie Głogów” zrealizowano sześć inicjatyw lokalnych o charakterze kulturalno-integracyjnym dla mieszkańców gminy Głogów.
Inicjatywa nr 1: Kulturalne Ziółko w Gminie Głogów
Inicjator: Grupa nieformalna z Wilkowa i Krzekotowa
Opis Inicjatywy: Seria różnorodnych warsztatów w różnych wsiach na terenie gminy. Warsztaty obejmowały zajęcia ceramiczne, malowanie farbami akrylowymi na drewnie i tworzenie sojowych świec zapachowych. Oferta zawierała też wydarzenia skłaniające do ruchu, jak kulturalny rajd rowerowy i edukacyjna gra terenowa. Finałem Kulturalnego Ziółka był piknik w Krzekotowie, podczas którego uczestnicy mogli podziwiać pokaz średniowiecznego uzbrojenia i walk na miecze w wykonaniu grupy rekonstruktorskiej. Wydarzeniu towarzyszył koncert muzyki relaksacyjnej, dostępny był też kącik artystyczne i dalsze warsztaty – z wypiekania pizzy oraz ceramiczne.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy gminy Głogów.
Inicjatywa nr 2: Odkrywanie skarbów Kluczy
Inicjator: Grupa nieformalna z Kluczy
Opis Inicjatywy: Seria działań kulturowo-integracyjnych dla mieszkańców Kluczy z dużym naciskiem na tworzenie i kolekcjonowanie fotografii z terenów tej miejscowości. Podczas spotkanie międzypokoleniowego „Klucze wczoraj i dziś” zbierano archiwalne zdjęcia wsi, odtwarzano też jej dawną mapę. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w grze terenowej, podczas której poznały historię wsi przez rywalizację, zagadki, szukanie wskazówek i rozwiązywanie krzyżówek. Po spotkaniu z fotografem, mieszkańcy Kluczy zabrali się za fotografowanie swojej miejscowości, które zostały pokazane na integracyjnym wernisażu foto-wystawy. Ostatnim wydarzeniem w ramach inicjatywy były warsztaty rękodzieła uczące makramy.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Kluczy.
Inicjatywa nr 3: Poznajmy się! Kulturalna integracja
Inicjator: Grupa nieformalna z Zaborni i Borku
Opis Inicjatywy: Seria wydarzeń dla mieszkańców Zaborni i Borku integrujące mieszkańców sąsiadujących wsi. Mieszkańcy zostali zaproszeni do przyjacielskiej rywalizacji podczas pikniku integracyjnego a także stworzyli wspólne pamiątkowe banery. Zaprezentowali również dawne zdjęcia miejscowości. Późniejsze atrakcje obejmowały warsztaty rękodzielnicze z szydełkowania i scrapbookingu a także warsztaty kulinarne z tradycyjnego wypieku podpłomyków i chleba.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Zaborni i Borku.
Inicjatywa nr 4: Pszczółka wie, co dobre – mieszkańcy Grodźca Małego też to poznają
Inicjator: Grupa nieformalna z Grodźca Małego
Opis Inicjatywy: Seria spotkań o tematyce przyrodniczej, historycznej i artystycznej dla mieszkańców Grodźca Małego. Pierwsze wydarzenie było o tematyce miodu – chętni mogli degustować różne miody oraz wziąć udział w warsztatach poprowadzonych przez pszczelarza. Następnym wydarzeniem był spacer edukacyjny z przewodnikiem, który opowiedział o historii miejscowości. Podczas kolejnych warsztatów, mieszkańcy mieli okazję na stałe zmienić wygląd swojej miejscowości. Warsztaty stolarsko-techniczne „Biblioteczki plenerowe” zaowocowały montażem i udekorowaniem biblioteczek na zagospodarowanym miejscu spotkań mieszkańców. Ostatnie z cyklu spotkanie „Wspólnie posadźmy sad – wspominamy stare, zostawimy nowe” zaprosiło do wspomnień a także wykreowania zdrowego i zalesionego środowiska w przyszłości.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Grodźca Małego.
Inicjatywa nr 5: Święto Grzybów w Krzekotowie
Inicjator: Grupa nieformalna z Krzekotowa
Opis Inicjatywy: Seria warsztatów o tematyce grzybowej a także wizyta w wytwórni grzybów. W ramach inicjatywy przygotowano dwa rodzaje warsztatów – „Grzybowy string art” oraz „Tajemniczy świat grzybów” dostosowany do dzieci i młodzieży. Głównym wydarzeniem było Święto Grzybów, które pozwoliło uczestnikom na zwiedzenie wytwórni grzybów, udział w konkursach kulturalno-edukacyjnych, a także na zapoznanie się z leśnym savoir-vivre.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Krzekotowa.
Inicjatywa nr 6: Kultura i tradycja Przedmościa wczoraj i dziś
Inicjator: Grupa nieformalna z Przedmościa
Opis Inicjatywy: Seria warsztatów i spotkań skupiających się na promocji historii i kultury Przedmościa. Seria wydarzeń zaczęła się od międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy przygotowywali tradycyjne potrawy kresowe. Kolejną atrakcją, tym razem przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, były warsztaty artystyczne podczas których wykonano makietę barokowej dzwonnicy z miejscowości. Warsztaty „Drugie życie książek” pozwoliły uczestnikom na naukę book foldingu. Kolejne warsztaty skupiły się już na fotografii, a wykonane przez mieszkańców zdjęcia zostały zaprezentowane na wernisażu „Przedmoście ongiś i dziś”. Ostatnie dwa warsztaty skupiły się na manualnym tworzeniu sztuki. Były to warsztaty makramy oraz plener malarski dla dzieci i młodzieży.
Odbiorcy Inicjatywy: Mieszkańcy Przedmościa.