Ustawienia i wyszukiwarka
Centrum Artystyczno-Kulturalne Zamek w Krośnie Odrzańskim
Krośnieński projekt „Podziel się kulturą” zakończył się realizacją pięciu z czternastu oddolnych inicjatyw zgłoszonych po pierwszej części zadania. Wyłoniono projekty zakładające cykliczność wydarzeń, nawiązujące do tradycji regionu i potencjału kulturotwórczego jego mieszkańców. W dalszej perspektywie czasowej planowane jest utworzenie i rozwinięcie grup zrzeszających osoby o konkretnych zainteresowaniach.
Inicjatywa nr 1. Musicalowe wariacje
Inicjator: Marta Dominikowska
W ramach warsztatów przeprowadzonych z grupą dziecięcą i grupą starszą powstały dwa autorskie spektakle – „Dziewczynka z zapałkami” oraz „Babę zesłał Bóg…”, zaprezentowane przed publicznością w Zamku Piastowskim. Uczestnicy mieli udział w opracowywaniu scenariusza, tworzeniu kostiumów, scenografii i choreografii. W czasie trwania warsztatów obydwie instruktorki odbywały konsultacje z ekspertami z dziedziny teatru, muzyki i tańca. Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” deklaruje pomoc w kontynuowaniu pracy grup, począwszy od udostępnienia sali i sprzętu nagłaśniającego, po pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych.
Inicjatywa nr 2. Rockowe zakończenie wakacji
Inicjator: Krystian Forster
Inicjatywa miała odpowiedzieć przede wszystkim na potrzeby mieszkańców gustujących w alternatywnym nurcie muzycznych. Projekt odbył się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego; głównym punktem programu były występy zespołów Nocny Kochanek oraz Mescalero. Podczas wydarzenia odbyła się także projekcja filmów niezależnych, zrealizowanych przez krośnieńskie Foga Studio. Jednym z głównych celów inicjatywy było umożliwienie kontaktu osób nakierowanych na kulturę alternatywną i rozpoczęcie przez nich wspólnego działania pod tym kątem.
Inicjatywa nr 3. Utalentowane Krosno Odrzańskie
Inicjator: Grażyna Myśliwiec, Stowarzyszenie „Raduszczanka”
Celem inicjatywy było zorganizowanie na terenie miejscowości Stary Raduszec „talent show”, w którym mógł wziąć udział każdy zainteresowany. Pomysł narodził się w odpowiedzi na brak infrastruktury kulturalnej – sołectwo jako jedyne na terenie gminy nie posiada świetlicy wiejskiej pozwalającej na zrzeszanie osób o podobnych zainteresowaniach. Do przeglądu lokalnych talentów zgłosiło się kilkanaście osób w różnym wieku – od dzieci po dorosłych. Trzyosobowe grono jurorów nagrodziło pięć osób. Podczas wydarzenia miały miejsce liczne atrakcje dla dzieci. Spotkanie uświetnił występ lokalnej wokalistki i pianistki, Anny Szklarz.
Inicjatywa nr 4. Odra Gaming
Inicjator: Grzegorz Kupis
Z inicjatywą przedsięwzięcia zorientowanego wokół kultury gamingowej wyszła grupa młodych mężczyzn. Wokół przedsięwzięcia powstała grupa nieformalna, która przekształciła się w e-sportowe Stowarzyszenie „Odra Gaming”. Dwudniowe wydarzenie odbyło się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim. Wśród bezpośrednich uczestników znajdowali się nie tylko mieszkańcy regionu, ale także całej Polski. Główną atrakcją projektu był turniej gier komputerowych. Towarzyszyły mu rozmaite atrakcje, między innymi wystawa sprzętu elektronicznego połączona z możliwością stworzenia instalacji oraz konkurs fotograficzny. Przez cały czas obecny był Klub Miłośników Fantastyki „Ad Astra” z Zielonej Góry, prowadzący rozgrywki planszowe, a także gry fabularne w formule makro. Inicjatorzy nawiązali kontakty w środowisku gamingowo-komputerowym, co zaowocowało zyskaniem licznych partnerów i sponsorów. Projekt zwrócił uwagę na fakt, że kultura gamingowa stała się równoprawnym nurtem współczesnej kultury, umożliwiającym interakcję pasjonatów.
Inicjatywa nr 5. W poszukiwaniu Klabunda - Krośnieńska Gra Miejska
Inicjatorzy: Nieformalna Grupa kwARTet - Halina Stefańczyk, Zuzanna Adułło, Anna Mielczarek-Żejmo, Magdalena Struk
Alfred Henschke, pseudonim „Klabund” to niemiecki dramaturg i poeta, żyjący w Krośnie Odrzańskim na przełomie XIX i XX wieku. Jego powieść pod tytułem „Bracke”, której akcja rozgrywa się właśnie w Krośnie, stała się kanwą gry miejskiej zorganizowanej przez nieformalną Grupę kwARTet przy współpracy z Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek”. Fabuła gry miejskiej koncentrowała się wokół odnalezienia zaginionego popiersia Klabunda, które w latach 30. stało w głównym hallu krośnieńskiego liceum, lecz po zakazie rozpowszechniania twórczości Henschkego zostało stamtąd wyniesione i prawdopodobnie ukryte. KwARTet współpracował z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, w budynku którego uczestnicy prowadzili poszukiwania rzeźby. W punkcie rzekomego ukrycia uczestnicy znaleźli glinę – każda z pięciu drużyn dostała zadanie własnoręcznego wykonania nowego popiersia literata. W trakcie gry miejskiej drużyny zorganizowały flash mob, w trakcie którego czytano „Odę do Krosna” autorstwa Klabunda. Ponadto powstał reportaż video dokumentujący przebieg inicjatywy.