Ustawienia i wyszukiwarka
Co znaczy człowiek kulturalny – w poszukiwaniu źródeł postaw i umiejętności
– Sesja tematyczna VII Kongresu Obywatelskiego, 10 listopada 2012 roku, Politechnika Warszawska
Człowiek kulturalnym to jakiś czas temu był ktoś, kto wiedział, kim była Gilberta Swann, w jakiej kolejności zajmuje się miejsca przy stole, wiedział, kto namalował „Wolność wiodącą lud na barykady”. Jak jest dzisiaj? Odpowiedzi na to pytanie służy zorganizowana w ramach VII Kongresu Obywatelskiego sesja „Co znaczy człowiek kulturalny – w poszukiwaniu źródeł postaw i umiejętności”.
W ramach Kongresu Obywatelskiego zakładamy, że kompetencje i umiejętności związane z kulturą służą nie tylko czynnemu uczestnictwu w życiu kulturalnym, ale również kształtują postawy oparte na innowacyjności, otwartości, kreatywności. W ten sposób kompetencje kulturowe przyczyniają się do budowania kapitału intelektualnego, społecznego, wzrostu gospodarczego, stają się również mechanizmem przeciwdziałającym wykluczaniu społecznego. Zakładamy, że tym, co stanowić będzie o modernizacyjnym potencjale Polski będą umiejętności i kompetencje związane z kulturą. Stąd potrzeba rozmowy i redefinicji pojęcia „bycia człowiekiem kulturalnym”.
Chcemy na Kongresie Obywatelskim odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób indywidualne pasje, motywacje, przekonania realizowane w obszarze kultury przenoszone są w inne przestrzenie życia społecznego, stając się motorem zmiany, budowania nowych postaw, tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi, zaczynem wspólnotowości, poczucia tożsamości. Stawiając przewrotne
i nieco anachroniczne pytanie, co znaczy dziś być człowiekiem kulturalnym, nie chcemy odpowiadać na pytanie, po co nam kultura. Tym, co chcemy wyraźnie powiedzieć jest to, że we współczesnym świecie nie damy sobie bez niej rady.
W debacie udział wezmą: Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytut Kultury, dr Janusz Korbel, Grzegorz Lewandowski, szef klubokawiarni Chłodna 25, Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Małgorzata Szczurek z wydawnictwa Karakter, Artur Celiński, redaktor pisma „Res publica nowa”.
Rejestracja i szczegółowy program kongresu
Więcej na Facebook’u.
UDZIAŁ W KONGRESIE JEST BEZPŁATNY, WSTĘP WOLNY!