Ustawienia i wyszukiwarka
I wizyta studyjna w ramach Konwersji cyfrowej domów kultury
W dniach 25-27 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbyła się pierwsza z trzech wizyt studyjnych dla grantobiorców projektu Konwersja cyfrowa domów kultury.
Wizyta rozpoczęła się w gmachu Ratuszu Staromiejskiego, gdzie mieści się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury - współorganizatora wizyty. Po krótkiej integracji i wstępnym zapoznaniu Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence Ugwu i Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski powitali uczestników, natomiast Iwona Berent – kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami, oprowadziła nas po Ratuszu, gdzie poznaliśmy historię budynku, zwiedziliśmy Salę Mieszczańską i Gabinet Burmistrza, a także zobaczyliśmy miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.
Po zwiedzaniu przyszła pora na prezentację działań goszczącej nas instytucji. W rolę przewodnika po działalności i projektach Nadbałtyckiego Centrum Kultury wcieliły się Renata Dymarska – Zastępczyni Dyrektora NCK oraz Monika Kostka – Kierowniczka Działu Marketingu i PR i Marta Korga-Bistram – Rzeczniczka Prasowa NCK, które zaprezentowały szeroką działalność Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Następnie przyszedł czas na poznanie tajników projektowania i tworzenia gier miejskich. Swoim doświadczeniem podzieliły się pracowniczki zarówno Nadbałtyckiego Centrum Kultury jaki i Wejherowskiego Centrum Kultury a także Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Kolejny punkt programu zaprowadził nas do Centrum św. Jana – zabytkowego kościoła, który dzięki staraniom Nadbałtyckiego Centrum Kultury stanowi miejsce różnorodnej działalności artystycznej. W jego murach odbywają się liczne wystąpienia, koncerty, wystawy. O skomplikowanej drodze od budynku, w słabym stanie technicznym do „świątyni sztuki”, digitalizacji zbiorów, stworzeniu aplikacji do zwiedzania za pomocą kodów QR oraz o wirtualnym spacerze, opowiedziała Iwona Berent, która czuwała nad procesem renowacji Centrum św. Jana.
W Centrum uczestnicy mieli możliwość posłuchania i przetestowania rozwiązań cyfrowych jakie zastosowano.
Udział w warsztatach i prelekcjach to jednak nie wszystko! Uczestnicy wizyty studyjnej mieli możliwość zwiedzić Stocznię Gdańską szlakiem kobiet z twórczyniami aplikacji „Stocznia jest kobietą” – Martą Tymińską oraz Anną Miler, które poprzedzone było opowieścią o pomyśle i powstawaniu aplikacji, a także „blaskach i cieniach” z jakimi muszą się mierzyć twórcy nie tylko przy tworzeniu, ale również przy utrzymaniu aplikacji.
Drugi dzień wizyty studyjnej rozpoczął się od podróży na Kaszuby do Wejherowskiego Centrum Kultury. . Po instytucji oprowadziła nas Dyrektor Jolanta Różyńska. Przemierzając kolejne piętra i pomieszczenia opowiadała historię o transformacji w nowocześnie działającą instytucję kultury oraz pokazywała przykłady cyfrowych rozwiązań jakie pochodzą z projektu Konwersja cyfrowa domów kultury.
Po inspirującym spacerze przyszedł czas na panel o wprowadzaniu zmian cyfrowych wewnątrz instytucji oraz na dyskusję o szansach i zagrożeniach cyfryzacji. Pracowniczki Nadbałtyckiego Centrum Kultury przygotowały prezentację na temat narzędzi usprawniających pracę zespołu w instytucji kultury, po której uczestnicy mieli możliwość sami przetestować narzędzia wskazane jako dobre praktyki.
Drugi dzień wizyty studyjnej na Pomorzu stał pod znakiem podróży. Kolejnym jej przystankiem po Wejherowie był Sopot i Goyki 3. Art Inkubator. Uczestnicy zapoznali się działaniami instytucji, zwiedzili zabytkową Willę Jünckego, w podziemiach której mieści się archiwum społeczne.
Po uczcie dla ducha i intelektu przyszedł czas na ucztę dla ciała - warsztaty kulinarne z Justyną Warzechą z kolektywu Samo Dobro. Smakowite menu zainspirowane było historią właścicieli Willi Jünckego, w którym znalazła się m.in. aromatyczna zupa z pokrzyw czy smakowity gruszkowy deser.
Ostatni dzień wizyty studyjnej na Pomorzu upłynął pod znakiem archiwizacji zasobów instytucji kultury oraz tworzenia i roli podcastów.
Monika Płuciennik, która na co dzień jest Dyrektorką archiwum na Uniwersytecie Gdańskim przeprowadziła dla uczestników praktyczny warsztat na temat archiwizacji zasobów a Magdalena Świerczyńska – Dolot podzieliła się tajnikami tworzenia podcastów, dobrymi praktykami w tym zakresie a także poprowadziła dyskusje z uczestnikami o roli jaką pełnią podcasty w instytucjach kultury.
To były trzy intensywne, ale i bardzo inspirujące dni. Uczestnicy mieli szansę nie tylko zapoznać się z technikami tworzenia wirtualnych spacerów czy tworzenia archiwów cyfrowych, ale również poznać i zsieciować z pracownikami instytucji kultury z całej Polski.