Ustawienia i wyszukiwarka
Świętujemy Dzień Flagi i 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Już wkrótce będziemy obchodzić dwa wyjątkowe święta państwowe: 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej spisanej konstytucji w Europie i drugiej na świecie, przyjętej w 1791 roku. To doskonała okazja, by wspólnie celebrować te symbole naszej niepodległości i jedności.
Narodowe Centrum Kultury, jak co roku, zaprasza do włączenia się w symboliczne działania, które jednoczą, budując poczucie tożsamości narodowej i szacunku dla wspólnych wartości. Zachęcamy do wywieszania biało-czerwonych flag w oknach, na balkonach, przy domach i budynkach publicznych. Flagi pojawią się również na budynkach NCK: przy ul. Płockiej 13 w Warszawie oraz na fasadzie Kordegardy przy Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. W naszych mediach społecznościowych opublikujemy krótką animację, która przypomina o znaczeniu flagi, jej formie i zasadach używania.
Święto polskiej flagi celebrujemy w dniu 2 maja od 21 lat. To również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Warto też przypomnieć, że 1 stycznia br. Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W ramach tego półrocznego przewodnictwa Narodowe Centrum Kultury realizuje krajowy program kulturalny polskiej prezydencji na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym, czym różni się flaga od bandery, jakie ma proporcje, jak poprawnie jej używać i czego robić nie wolno opowiadamy w naszej animacji.
Z okazji Dnia Flagi Narodowe Centrum Kultury zaprasza do twórczego świętowania barw narodowych z wykorzystaniem interaktywnego narzędzia „Nasza Polska – jaką ma twarz?”. To interaktywne narzędzie edukacyjne pozwala użytkownikom tworzyć własne kolaże – symboliczne portrety Polski, bazujące na motywach kulturowych, przyrodniczych i codziennych. Narzędzie łączy zabawę z edukacją, inspirując do rozmowy o wspólnych wartościach, znaczeniu narodowych symboli i różnorodności doświadczeń. Dzięki atrakcyjnej formie graficznej i przemyślanej konstrukcji stanowi świetne uzupełnienie zajęć edukacyjnych i warsztatów z dziećmi i młodzieżą.
Stwórz własny portret Polski - skorzystaj z aplikacji
Przed nami jeszcze dwie wyjątkowo ważne daty. Pierwsza z nich to 1 maja – dzień, w którym obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że 1 stycznia br. Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W ramach tego półrocznego przewodnictwa Narodowe Centrum Kultury realizuje krajowy program kulturalny polskiej prezydencji na zlecenie z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Już wkrótce również drugie ważne święto narodowe: 2343. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja czyli Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisanej konstytucji. Święto zostało ustanowiono w 1919 i zniesione w 1946 r. Komunistyczne władze nie chciały odwoływać się do konstytucyjnej tradycji. Dopiero po przemianach demokratycznych od 1990 r. ponownie to wydarzenie uzyskało status święta narodowego. Konstytucja została uchwalona w Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Polski i Litwy. Od 2007 oficjalnie celebrują ją również nasi sąsiedzi Litwini. Dla uczczenia rocznicy gorąco zachęcamy Was do samodzielnego wykonania kokardy narodowej. To bardzo proste. Potrzebujecie do tego: czerwoną wstążkę, tekturkę, klej i agrafkę.
Do emocjonującej historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja powracamy dzięki obrazowi Jana Matejki pod tym samym tytułem. Monumentalne płótno, namalowane z okazji 100. rocznicy Ustawy Rządowej, było darem artysty dla narodu i miało być eksponowane w Zamku Królewskim w Warszawie – dziś znajduje się w jego zbiorach. Matejko ukazał dramatyczne wydarzenia z 1791 roku oraz ich głównych uczestników – zarówno zwolenników, jak i przeciwników konstytucji. W triumfalnym pochodzie po zaprzysiężeniu widzimy przedstawicieli różnych stanów i religii – symboliczne odniesienie do idei dokumentu.
Wersja filmu z napisami w języku angielskim
2 i 3 maja podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem w Warszawie zapraszamy w godz. 11.00 – 19.00 do galerii Kordegarda (naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego), gdzie można bezpłatnie oglądać wystawę 1+1+1 Blejzyk/ Habiera/ Syruć, która pokazuje, jak współczesna sztuka może ewoluować w dobie technologii i cyfrowego świata. Przemysław Blejzyk, Łukasz Habiera i Krzysztof Syruć eksperymentują z kolorem, przetwarzając bodźce wizualne i obrazy, a w swoich pracach poszukują relacji między malarstwem a matematyką. Wystawę można oglądać od 8 kwietnia do 15 czerwca 2025 roku. Kuratorką projektu jest Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz. Na zwiedzających czekają również oprowadzania kuratorskie, które odbędą się w dniach: 9.05, 16.05, 23.05, 30.05, 6.06 i 13.06 – zawsze o godz. 17:00 i 18:00 (po zebraniu grupy).
Więcej informacji na temat wystawy
Długi weekend majowy to także doskonała okazja i czas na lekturę. Polecamy wybrane nasze publikacje odwołujące się do polskiej tradycji i historii. W sklepie Narodowego Centrum Kultury od 28 kwietnia do 4 maja obowiązywać będzie promocja -30% na wybrane publikacje.