Ustawienia i wyszukiwarka
Festiwal "Dwa Teatry – Zamość 2023"
Od 16 do 19 czerwca 2023 roku zapraszamy na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - Festiwal "Dwa Teatry – Zamość 2023". W programie tegorocznej, 22. edycji nie zabraknie koncertów, spotkań z twórcami, a także wydarzeń upamiętniających patronów tegorocznej edycji: Aleksandra Fredrę oraz Gustawa Holoubka. O festiwalowe laury będą rywalizować twórcy 28 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych. Narodowe Centrum Kultury jest fundatorem nagrody w kategorii „Scenariusz oryginalny lub adaptacja w słuchowisku”.
Festiwal „Dwa Teatry” to największe święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej. Osią wydarzenia jest konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Jury przyzna łącznie 24 nagrody: dwa Grand Prix oraz 22 nagrody w różnych kategoriach. Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali w Zamojskim Centrum Kultury, w poniedziałek 19 czerwca - w wigilię 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Patronów festiwalu: poetę i komediopisarza oraz wybitnego aktora (w związku z setną rocznicą jego urodzin) przypomną wystawy, inscenizacje, słuchowiska, recytacje, spotkania. Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023” przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
Tegoroczną edycję uświetnią też koncerty Anny Sroki-Hryń, Karoliny Lizer oraz Dizzy Boyz Brass Band.
Podczas festiwalu odbędą się także pokazy specjalne. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć przedpremierowy spektakl „Praski Rejtan” Piotra Zaremby w reżyserii Tomasza Drozdowicza. Pokazane zostaną także kostiumy i fotosy z dwóch najnowszych inscenizacji Teatru Telewizji: „Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a w reżyserii Wojciecha Adamczyka oraz „Kopciuszka” według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza.
Tegoroczna edycja „Dwóch Teatrów” obfitować będzie również w wydarzenia dla dzieci, przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom i TVP ABC. Dziecięca oferta festiwalu obejmuje m. in. dziewięć słuchowisk (m.in. „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Małą nocną muzykę” - inspirującą opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej i jej skrzypcach), warsztaty: pisarskie, teatru lalkowego oraz poświęcone realizacji słuchowisk radiowych, czy wystawę prac konkursowych „Fredro w obrazku”. W programie również specjalne pokazy spektakli Teatru Telewizji kierowanych do familijnej widowni („Misja Lolka Skarpetczaka” oraz „Kopciuszek”), połączone ze spotkaniami z twórcami.