Ustawienia i wyszukiwarka
"Droga Eliasza” do Laponii
Film "Droga Eliasza” stanowi artystyczny zapis trasy Teatru EXIT do Nattavara w Laponii. To poetycka opowieść o podróży niepełnosprawnych aktorów, przekonanych o tym, że poprzez swoją sztukę i postawę niosą światu ważne przesłanie o budowaniu relacji z Bogiem będącej jedynym ratunkiem dla człowieka. Ten poruszający dokument będzie miał swoją premierę 29 sierpnia br. w Szwecji. Polski pokaz premierowy odbył się 17.04. w Warszawie. Narodowe Centrum Kultury jest współproducentem filmu.
Aktorzy z niepełnosprawnościami wyjeżdżają do Szwecji z pokazami swego filmu. Prezentują na spotkaniach z widzami wizję nowego obrazu - „Eliasz”. Celem ich podróży jest leżąca za kołem podbiegunowym, maleńka, lapońska miejscowość Nattavara. Miejsce to w języku szwedzkim oznacza „dolinę mroku”. Czeka tam na nich Szwedka – Eva Dynyssius, której celem jest zbudowanie w swej miejscowości Domu Eliasza - miejsca spotkań chrześcijan. Zespół teatru jest przekonany, że ratunkiem dla człowieka i świata jest pójście drogą Eliasza. W zaufaniu Bogu i relacji z nim widzą ratunek. Eva w pełni podziela diagnozę świata przedstawianą w działaniach i dziełach teatru EXIT. W filmie opowieści Evy splatają się z fragmentami prób do filmu „Eliasz”, spotkaniami ze szwedzką widownią i pięknymi obrazami niezwykłej, surowej przyrody Północy. Kulminacyjnem punktem będzie spotkanie w dalekiej Laponii…
Niezwykli aktorzy - osoby po ludzku bezradne: niewidome, z niepełnosprawnością intelektualną czy cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe stają się przewodnikami w krainie mroku, w którym pogrążył się świat. „Droga Eliasza” to film drogi i mapa ludzkiej wędrówki. Stawia pytania m. in. o sens cierpienia źródło szczęścia. Zorza polarna, która pojawia się na drodze bohaterów filmu w najczarniejszej chwili podróży, staje się dla nich ważnym symbolem.
W warstwie kompozycyjnej „Droga Eliasza” przypomina „Prostą historię” Davida Lyncha. Ważną rolę odgrywa w nim zarówno poruszająca muzyka autorstwa Adama Szewczyka, jak i surowe lapońskie pejzaże. Film relacjonujący tę niezwykłą wyprawę zachęca widzów do rozejrzenia się dokoła w poszukiwaniu światła i piękna ukryte w codziennych widokach za oknem.
„Droga Eliasza”
film dokumentalny, 52 minuty
Scenariusz/reżyseria Maciej Sikorski
Zdjęcia/montaż Emil Książczak
Muzyka Adam Szewczyk
Kierownictwo produkcji Rafał Urbański