Ustawienia i wyszukiwarka
„Święty” – film o kradzieży, która wstrząsnęła Polską
24 marca br. na ekrany kin wchodzi film „Święty” w reż. Sebastiana Buttnego. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historia śledztwa dotyczącego brawurowej kradzieży rzeźby św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej. Narodowe Centrum Kultury jest patronem filmu.
Akcja filmu dzieje się wiosną 1986 roku. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne…
20 marca 1986 r . ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry. Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki... W trakcie śledztwa rozgrywają są trzy równoważne wątki.
„Święty” nie jest filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem
o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny obraz przebiegu pewnego sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, z pewną dozą poczucia humoru i lekkością kina zza oceanu.
Tamta Polska to symboliczny obraz wielkiego, opuszczonego placu budowy pogrążonego w chaosie. Czy tak wiele zmieniło się od tamtego czasu? Współczesny widz przekona się, że cały czas żyjemy
w tym samym kraju, w którym, choć istnieją wielkie podziały, to jeszcze więcej nas łączy.
Zbieżność między przebiegiem włamania oraz śledztwa a obrazami z legend odlanymi w XII wieku na Drzwiach Gnieźnieńskich to zadziwiające zjawisko. Ten historyczny fakt po raz pierwszy odkryty zostaje w scenariuszu filmu ”Święty”. Z tej perspektywy nie spojrzeli na tamte wydarzenia milicjanci prowadzący śledztwo, ludzie Kościoła, a tym bardziej historycy. To rodzaj „archeologicznego" odkrycia, którego miejscem ekspozycji może być jedynie sala kinowa.
Obsada:
Mateusz Kościukiewicz
Lena Góra
Leszek Lichota
Dobromir Dymecki
Michał Włodarczyk
Scenariusz i Reżyseria - Sebastian Buttny
Producentka - Izabela Kiszka-Hoflik,
Koproducenci – Wojciech Widelski, László Kántor, Zsuzsa Kulcsár, Robert Banasiak, Jarosław Perduta
Produkcja - IKH Pictures Production
Koprodukcja - Telewizja Polska S.A., Centrum Technologii Audiowizualnych (Wrocław), Mátrix Film (Saint Film Kft), Dolnośląskie Centrum Filmowe
Współfinansowanie - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego