Ustawienia i wyszukiwarka
Sposób na rewitalizację - relacja z konferencji ”Kultura + Rewitalizacja”
4 i 5 grudnia 2014r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja pt.„Kultura + Rewitalizacja” zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury. Kluczowym zagadnieniem spotkania był skuteczny wpływ kultury na procesy rewitalizacji miast.
Główne postulaty
Jak podkreślał jeden z gości, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski: "Miasta mają być dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług publicznych, również tych związanych z kulturą. Jest to wyzwanie szczególne istotne dla obszarów zdegradowanych, które mają w tym zakresie poważne deficyty". Postulował on o włączanie społeczności lokalnej w procesy rewitalizacji i zaznaczał jak ważne w tych działaniach jest zwrócenie uwagi na młodzież.
W toku dyskusji starano się również zdefiniować proces odbudowy miast, podkreślając, że rewitalizacja to sztuka angażowania ludzi, tworząca więzi społeczne i budująca tożsamość miejsca. W rozmowach podkreślano również znaczenie metody małych kroków, opartej na współpracy z mieszkańcami, a także rolę lidera zmian, który potrafi aktywizować i zarażać ideą.
Cele rewitalizacji
W toku dyskusji określono również cele rewitalizacji. Stawiając na pierwszym miejscu poprawę warunków i jakości życia mieszkańców, zwrócono uwagę, by w strategiach działań łączyć grupy interesów, wydobywać wspólne pola historii i pracować nad zmianą postrzegania tych miejsc. Istotnym jest , by w świadomości społecznej zaczęły funkcjonować one jako interesujące. Tutaj spore zadanie przed sobą mają artyści i animatorzy kultury, którzy potrafią docierać do mieszkańców w niekonwencjonalny sposób.
Panel dyskusyjny
Komunikacji w procesie rewitalizacji poświęcony był osobny panel dyskusyjny, poprowadzony przez Bognę Świątkowską (fundacja Bęc Zmiana). Szczególną uwagę zwrócono tu na traktowanie społeczności lokalnej, jako równoprawnego autora zmian. Podkreślano siłę tradycji rewitalizowanych miejsc oraz drzemiący w tym potencjał.
Część warsztatowa
W trakcie konferencji wymieniano doświadczenia, ścierały się poglądy, pojawiło się też wiele istotnych pytań. Odpowiedzi na nie szukano podczas warsztatów, które odbywały się drugiego dnia, w Domu Braci Jabłkowskich. Próba wypracowania spójnych koncepcji procesu rewitalizacji z udziałem kultury, szukanie nowych pomysłów i narzędzi działania zwieńczyły konferencję i były jej podsumowaniem.