Ustawienia i wyszukiwarka
RZEKA ŻYWA
Cykl RZEKA ŻYWA wynika z działań naszej instytucji. Brama Poznania ICHOT to centrum interpretacji dziedzictwa i ekomuzeum. Otoczenie siedziby interesuje nas zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym czy społecznym. Zastana rzeczywistość i historia miejsca – w tym odgrywająca ważną rolę Warta - inspirują do tworzenia działań kulturalno-społecznych.
Miejsce: Brama Poznania ICHOT, Poznań
Termin: czerwiec-sierpień 2015
Cele:
- Edukacja w zakresie ekologii i konieczności ochrony rzek i ekosystemów nadrzecznych.
- Uwrażliwienie na potencjał społeczny i kulturalny związany z rzeką.
- Popularyzowanie historii obszarów wodnych i odkrywanie na nowo ich potencjału.
Grupa docelowa:
- Mieszkańcy Poznania, w tym szczególnie mieszkańcy okolicznych dzielnic: Śródki, Ostrowa Tumskiego, Zagórza i Chwaliszewa.
- Osoby interesujące się ekologią i biologią – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
- Artyści – w ramach otwartych rezydencji artystycznych.
Najważniejsze etapy:
Projekt zakładał cykliczne wydarzenia organizowane w weekendy. Były to warsztaty, prelekcje ekologiczne, spacery, koncerty i pokazy filmowe, ale też rezydencje artystyczne czy akcje sprzątania rzeki. Bezpłatne spotkania skierowane były do wszystkich grup wiekowych. W zależności od charakteru wydarzeń uczestnicy mogli brać udział w otwartych warsztatach, bezpośrednio wpływając na charakter ekomuzeum (np. poprzez oczyszczanie dna rzeki ze śmieci), zgłaszać swoje projekty artystyczne w otwartym naborze do rezydencji lub posłuchać koncertu, który łączył w sobie cechy wydarzenia artystycznego, ale jednocześnie odbywał się w przestrzeni cennej przyrodniczo, która oddziaływała na odbiorców. W trakcie RZEKI ŻYWEJ organizowane były też wydarzenia sportowe „Z biegiem rzeki”, takie jak spływy kajakowe dookoła Wyspy Tumskiej czy biegi na orientacje otwarte dla wszystkich uczestników.
Odniesienie do tematu OGP:
Projekt RZEKA ŻYWA w swoim założeniu dokładnie wpasowuje się w temat "animacja+woda". Zwraca już uwagę odwołanie do Freemana Tildena, którego myśli przyświecają Bramie Poznania od momentu jej otwarcia. Instytucja usytuowana bezpośrednio nad wodą nie mogła odwracać od niej wzroku, większość działań podejmowanych w Bramie w jakiś sposób odnosi się do wody - konkretnie Cybiny i zakłada przybliżenie jej fenomenu mieszkańcom, nie tylko jako miejsca, w którym można spędzić czas na wolnym powietrzu. Poprzez program RZEKI ŻYWEJ chcieliśmy zwrócić uwagę mieszkańcom Poznania i turystom na to, że rzeka daje życie, pozwala na rozwój, ale wymaga również poszanowania jej praw. Poprzez działania animacyjne zwracamy uwagę na historię i dziedzictwo wody w mieście. Wskazujemy na role, jakie pełniła w przeszłości, a które obecnie są już zapomniane, w przypadku Poznania szczególnie ze względu na przebudowę koryta Warty w latach 60. XX wieku.