Ustawienia i wyszukiwarka
Akademia Gdańska
Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Projekt powstał w oparciu o sygnalizowaną przez mieszkańców potrzebę dodatkowych wykładów, które podejmą tematykę wodnego Gdańska w niebanalny, nieszablonowy sposób. Nieformalne rozmowy z mieszkańcami odbywały się przy okazji spotkań podobnego typu, organizowanych na gruncie lokalnym.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
Termin: styczeń- grudzień 2017
Cele:
-
popularyzowanie lokalnego dziedzictwa wodnego
-
poszerzenie historycznej świadomości mieszkańców o strukturze wodnej miasta
-
ukazanie wody jako komponentu kompozycji architektonicznych i krajobrazowych
Grupa docelowa:
-
mieszkańcy
-
pasjonaci gdańskiej historii
-
młodzież
-
przewodnicy
Najważniejsze etapy:
Projekt podzielony jest na dziesięć wykładów, podejmujących tematykę wodną w odniesieniu do historii militarnej, społecznej, artystycznej, rekreacyjnej i architektonicznej Gdańska na przestrzeni wieków. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, z pominięciem okresu wakacyjnego, w godzinach popołudniowych, aby umożliwić słuchaczom uczestnictwo w sposób bezkolizyjny z pracą.
Odniesienie do tematu OGP:
Tegoroczna Akademia Gdańska podejmuje tematykę wody w mieście. Realizowana jest pod hasłem: ,,Gdańsk nad wodą- woda w Gdańsku''.
Prowadzący opowiadają o jednej z pierwszych w XVI-wiecznej Europie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, o portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej, a także o gdańskich fontannach, młynach, stoczniach oraz o fortyfikacjach wodnych i archeologii podwodnej. W tematyce ujęto również wykład dotyczący wody w architekturze.