Ustawienia i wyszukiwarka
Nie ma na tym świecie zwykłych rzeczy
Inspiracją do realizacji projektu była obserwacja małych nadmorskich miejscowości o sezonowym charakterze oraz naturalnych cech plaży i wynikających z nich możliwości jej wykorzystania jako miejsca prowadzenia działań artystycznych, innego niż ośrodki sztuki i kultury. Istotą projektu było zwrócenie uwagi na obecność sztuki w miejscu, gdzie zwykle prym wiodą komercyjne atrakcje turystyczne.
Miejsce: Ustka
Termin: 08.2015 - 05.2016
Cele:
-
Propagowanie sztuki współczesnej
-
Pokazanie odmiennej formy ujęcia ceramiki artystycznej
-
Wyjście ze sztuką poza galerie do odbiorcy niezainteresowanego
Grupa docelowa:
-
Społeczność lokalna
-
Turyści
Najważniejsze etapy:
Projekt składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na wykorzystaniu warsztatu ceramicznego - przygotowaniu modeli muszli morskich, a na ich podstawie odlewniczych form gipsowych. Wykonano odlewy z porcelany, następnie wzbogacone o teksty dotyczące sztuki, nanoszone kalką naszkliwną. Projekt finalizował happening, polegający na wyrzuceniu muszelek na plaży w Ustce, ingerując w ten sposób w przestrzeń ziemi, gdzie spacerujący wypatrują wyrzuconych na brzeg muszli czy bursztynów. Na etapie wykonywania modeli i form gipsowych zostały przeprowadzone warsztaty w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, gdzie każdy uczestnik mógł wykonać model i formę, poznając jednocześnie warsztat. W etapie drugim uczestnikiem projektu stawał się każdy obecny na plaży, mający szansę podnieść znalezioną porcelanową muszlę i poznać treść, którą ona niesie, np. "Nie ma na tym świecie zwykłych rzeczy".
Odniesienie do tematu OGP:
Projekt wpisujący się w koncepcję Land Art zrealizowano w nadbałtyckim kurorcie. Uczestnicy wykonali i umieścili na usteckiej plaży ok. 500 porcelanowych muszli wraz z autorskim tekstem. Projekt miał zwrócić uwagę potencjalnym zbieraczom, że „Sztuka jest”.
www: http://bgsw.pl/portfolio/michal-zeslawski-nie-ma-na-tym-swiecie-zwyklych-rzeczy/