Ustawienia i wyszukiwarka
Trzeba tam być, zobaczyć, doświadczyć. O Wschodzie Kultury na konferencji prasowej poświęconej trzem festiwalom
„Projekt szczególnie interesujący i ciekawy, ponieważ przedstawia różnorodność i wspólnotę kulturową centralno-wschodniej Europy” – tak o cyklu trzech festiwali Wschód Kultury powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego na konferencji prasowej poświęconej tegorocznej edycji.
W konferencji udział wzięli także: dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz przedstawiciele władz samorządowych z miast, w których odbywa się Wschód Kultury: Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa, Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Miasta Lublina i Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Miasta Białegostoku.
Dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK podkreślił, że każdy z trzech festiwali znalazł swój sposób na pokazanie tego, co geograficznie jest bardzo daleko, czyli kultury rosyjskiej, armeńskiej, czy gruzińskiej. „Trzeba tam być, zobaczyć, doświadczyć. A dobre praktyki przełożyć na grunt lokalny” – dodał.
Prezydenci mówili, jak ważnym i wartościowym wydarzeniem jest Wschód Kultury. „Realizacja tego projektu świadczy o świadomym zarządzaniu potencjałem kulturalnym w naszych miastach, na wschodzie Polski. Współczesna myśl zarządzania kulturą opiera się na dobrej współpracy” – mówił Krzysztof Komorski. Z kolei Rafał Rudnicki przekonywał, że udział we Wschodzie Kultury to doskonały sposób, żeby zobaczyć, jak Białystok wyglądał setki lat temu i jak wygląda współcześnie.
Piątą edycję Wschodu Kultury otworzy Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie w dniach 22-25 czerwca. Gwiazdą tegorocznego Koncertu Głównego będzie legenda brytyjskiego indie rocka, zespół The Kooks. Poza tym zaplanowano też silent disco, warsztaty, wystawy i spektakle, m.in. współczesną realizację „Romeo i Julii”.
Od 5 do 9 lipca zapraszamy do Lublina na Inne Brzmienia Art’n’Music Festival. W trakcie pięciu dni wystąpią wykonawcy z aż 14 krajów, m.in. francuska grupa Nouvelle Vague, znana z oryginalnych aranżacji hitów muzycznych z lat 80. oraz zespół Juno Reactor, który stworzył muzykę do filmu „Matrix”. Do Lublina przyjadą także mistrzowie ukulele – The Ukulele Orchestra of Great Britain.
Wschód Kultury 2017 zakończy się festiwalem Inny Wymiar, w dniach 31 sierpnia - 3 września w Białymstoku, który poprzez sztukę i teatr będzie promować ideę dialogu i tolerancji w mieście łączącym wiele kultur. Zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń, m.in. koncerty muzyki elektronicznej w ramach projektu „Taste the East”, wystawę „Uwaga granica” w Galerii Arsenał oraz armeńskie filmy z muzyką na żywo.
Każdy festiwal Wschodu Kultury ma inny program, jednak wszystkie mają wspólny cel - stworzenie wysokiej jakości oferty kulturalnej oraz wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w kulturach wschodniej i zachodniej Europy, a także wymianę artystycznych doświadczeń.
Wschód Kultury odbywa się z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z samorządami Rzeszowa, Lublina, i Białegostoku. Udział w wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny.
Więcej informacji na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury.