Ustawienia i wyszukiwarka
Festiwal Inny Wymiar na przedłużenie kulturalnego lata!
Gdzie najlepiej spędzić koniec wakacji? Oczywiście w Białymstoku, gdzie festiwalem Inny Wymiar projekt Wschód Kultury zakończy swoją tegoroczną edycję.
Po Rzeszowie i Lublinie przyszedł czas na stolicę Podlasia, gdzie od 1 do 4 września można będzie się przekonać, na czym – według lokalnych artystów i tych zaproszonych z krajów Partnerstwa Wschodniego – polega inny wymiar muzyki, teatru, sztuki, filmu, społeczności i mody. Tematem przewodnim tegorocznego Wschodu Kultury jest Ukraina i rocznica wydarzeń na Majdanie i znajdzie on swoje odbicie w programie Innego Wymiaru. Do tej pory każda edycja Festiwalu poświęcona była innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu, w tym roku taka społeczność nie została wyróżniona. – Tym razem organizatorzy postawili na różnorodność, bo chcieli pokazać, że Białystok jest miejscem, gdzie przecinają się szlaki bardzo różnych kultur – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, zapraszając na wtorkowej konferencji prasowej do udziału w festiwalu. Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, koordynatora festiwalu Inny Wymiar podkreśliła też: - Wschód Kultury to pomost łączący historię i przyszłość, bardzo mocno zarazem osadzony w teraźniejszości.
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Akademii Teatralnej, Auli Magna Pałacu Branickich i Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, głównie na Rynku Kościuszki. W programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów, instalacji, spacerów edukacyjnych, questingów oraz pokazów mody, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z siedmiu krajów. Organizatorami wydarzeń jest ponad 20 podmiotów: miejskich i wojewódzkich instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń i artystów.
Zobacz szczegółowy program festiwalu i opis wszystkich wydarzeń.
Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku jest realizowane po raz czwarty. Projekt stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.
W 2016 roku na trzy festiwale Wschodu Kultury do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaproszonych zostało 550 artystów z 19 krajów, podczas trzech festiwali odbędzie się 140 wydarzeń kulturalnych. Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny - impreza objęta jest patronatem programu NCK Kultura Dostępna.
Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury
Partnerzy:
Białostocki Teatr Lalek
Fundacja Otwarta Edukacja
Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie
Pogotowie Kulturalno Społeczne
Galeria Arsenał w Białymstoku
Małgorzata Wróbel-Kruczenkow i Dominika Sergiej
Fundacja Pro Anima
Fundacja Zmiana Klimatu
Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE
Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK
Teatr Papahema
Pionierska Records
Teatr Latarnia i Teatr Klepisko
Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej
Muzeum Podlaskie w Białysmtoku
Teatr Czrevo
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka"
TV Biełsat
Białostocki Ośrodek Kultury
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku
Patroni medialni:
TVP Info
PAP
Gazeta Wyborcza
TVP Białystok
Polskie Radio Białystok
Wyborcza.pl
BiałystokOnline.pl
Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury