Ustawienia i wyszukiwarka
"Spotkania z Mistrzem" na Kurpiach - "W kadzidlańskiem boru"
Ponad trzydziestu przedstawicieli amatorskich i offowych zespołów artystycznych z całej Polski spotkało się w Kadzidle – sercu Kurpiowszczyzny, żeby poznać pielęgnowane i kultywowane do dziś lokalne tradycje, pieśni, tańce i obrzędy oraz poddać wspólnej analizie sposoby funkcjonowania dziedzictwa niematerialnego w kulturze współczesnej.
Instruktorzy tańca, choreografowie, muzycy, aktorzy i reżyserzy z różnych dziedzin sztuk widowiskowych, nie tylko ze środowiska folklorystycznego, wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów i znawców folkloru kurpiowskiego: Pawła Łaszczycha z Kadzidła oraz Henryka Gadomskiego z Ostrołęki, z Danielem Leżoniem z Katowic reżyserem i aktorem teatru tańca oraz Mariuszem Żwierko choreografem i animatorem kultury z Warszawy, pracownikiem Narodowego Centrum Kultury.
Uczestnicy warsztatów mieli możliwość obejrzenia fragmentów widowiska “Wesele kurpiowskie” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego “Kurpianka”. Zostali również zaproszeni do wspólnego odegrania wybranych scen opartych na przedweselnym obrzędzie rozplecin, poznali tradycyjne kurpiowskie tańce oraz wysłuchali wykładu o specyfice kurpiowskich pieśni weselnych połączonego ze wspólnym śpiewem.
Zajęcia dotyczące folkloru uzupełniały warsztaty z tańca współczesnego, podczas których uczestnicy rozpoznawali frazy i funkcje w kurpiowskich tańcach, analizowali rytm, tempo, relacje interpersonalne i grupowe. Przekładali wybrane elementy tradycyjnego widowiska weselnego na język tańca współczesnego, na bieżąco omawiając efekty wspólnej pracy i procesu twórczego: środki wyrazu, ich dobór, ekspresję artystyczną, elementy kompozycji scenicznej i możliwości łączenia form tradycyjnych ze współczesnymi. Na zakończenie “Spotkań z Mistrzem” w Kadzidle odbyły się warsztaty rękodzieła, a osoby biorące w nich udział otrzymały certyfikaty.
Składamy podziękowania Stowarzyszeniu Kulturalnemu “Kurpianka” z Kadzidła za współpracę i realizację letniej edycji cyklu warsztatów “Spotkania z Mistrzem” pod hasłem „Współczesne widowiska oparte na tradycji | kurpiowskie dziedzictwo”.
Sylwetki prowadzących
Folklor kurpiowski
Paweł Łaszczych – instruktor tańca ludowego, muzykant, znawca kultury, historii i tradycji kurpiowskich oraz kierownik zespołu folklorystycznego "Kurpianka” z Kadzidła, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez wiele lat prowadził zajęcia z tańców kurpiowskich w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.
Pieśńi kurpiowskie
Henryk Gadomski – Kurp, etnomuzykolog, regionalista, kompozytor i nauczyciel muzyki; autor licznych publikacji regionalistycznych, m.in.: "Mówimy po kurpiowsku: elementarz do nauki dialektu kurpiowskiego" czy "Puszcza Kurpiowska w pieśni". Za działalność na rzecz kultury kurpiowskiej oraz za społeczną aktywność otrzymał m. in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.
Taniec współczesny, teatr tańca
Daniel Leżoń - aktor, tancerz, choreograf. Jego spektakle pokazywane były m.in. w Norwegii, Austrii, Chinach oraz w Ukrainie. Studiował teatr i taniec na Uniwersytecie w Derby, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Doskonalił się na warsztatach mistrzowskich m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Deltebre Dansa (Hiszpania), w których wziął udział w ramach stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. W tym roku zrealizował Kurs Wprowadzający do Metody Feldenkraisa (Anglia).
Zapisy na edycją jesienną
Trzecia, jesienna edycja “Spotkań z Mistrzem” pod tytułem “Wodewil, śpiewogra, rewia – warszawskie inspiracje” odbędzie się w dniach 20-22 października w Warszawie. Zapisy ruszą 20 lipca br. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej NCK.