Ustawienia i wyszukiwarka
Prezentacja serii wydawniczej "Biblioteka Katyńska" w Galerii Kordegarda | 17.03
W 2015 roku Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Federacją Rodzin Katyńskich zapoczątkowało wydawanie serii wydawniczej „Biblioteka Katyńska”. Jej prezentacja odbędzie się 17 marca 2016 roku o godz. 17.30 w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda.
Chcemy by „Biblioteka Katyńska” była kompetentnym i zgodnym z najnowszym stanem wiedzy, a jednocześnie przystępnym i mogącym zaciekawić także młodego czytelnika źródłem wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.
Problematyka katyńska traktowana będzie wieloaspektowo. Mowa tu zarówno o okolicznościach tragedii polskich oficerów z 1940 r. i jej wielorakich skutkach, jak i historii dochodzenia do prawdy i odkrywania spuścizny katyńskiej. W ramach serii mają ukazać się zróżnicowane publikacje, w tym dzienniki, wspomnienia, teksty źródłowe i albumy, monografie i opracowania przekrojowe, prace o charakterze naukowym i bardziej popularnym.
Seria „Biblioteka Katyńska” wydawana jest w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940” zapoczątkowanej w 2007 roku w związku z premierą filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. W jej ramach zrealizowano m.in. cieszący się wielką popularnością „guzik katyński” - replikę odnalezionego w Katyniu guzika od wojskowego płaszcza, komiks „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi.”, a także widowisko multimedialne Łukasza L.U.C. Rostkowskiego „Ibidem ‘40”.
Dotąd w ramach „Biblioteki Katyńskiej" ukazały się tytuły:
- Stanisław M. Jankowski „Dzień rozpoczął się szczególnie..."
Wydawnictwo zawierające jedyny zachowany w oryginale katyński pamiętnik autorstwa Zbigniewa Cichobłazińskiego, karykatury autorstwa Mieczysława Seweryna oraz burzliwą i fascynującą historię „spuścizny katyńskiej”.
- Izabella Sariusz-Skąpska (teksty), Tymon Kretschmer (fotografie) „Bykownia. Cień Katynia"
Album, który jest fotograficzną relacją z wizyt na otwartym jako ostatni tzw. „czwartym cmentarzu katyńskim” w Bykowni koło Kijowa.
- Stanisław M. Jankowski (redakcja) „Mój Ojciec. Tom I"
Zbiór wspomnień żon i dzieci zamordowanych oficerów. Są to prace nadesłane na dwie edycje konkursu ogłoszonego w pierwszej poł. lat 90-tych przez Instytut Katyński w Polsce.
- Andrzej Rieger „Zapiski z Kozielska..."
Zachowany w odpisie pamiętnik oficera Andrzeja Riegera w nowej edycji przygotowanej przez jego syna, prof. Janusza Riegera.
Prezentacja Biblioteki Katyńskiej planowana jest w bieżącym roku również:
- 14 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przemyślu
- 28 kwietnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Więcej informacji o książkach znaleźć można na stronie www.sklep.nck.pl.