Ustawienia i wyszukiwarka
Kultura Dostępna: "Brigitte Bardot cudowna" w kinach Helios 13.07
Film Brigitte Bardot cudowna, w reżyserii Lecha Majewskiego przedstawia historię dziecka, którego ojciec zaginął podczas II wojny światowej. Młody chłopiec nieustannie marzy o jego powrocie. Oglądając w kinie Pogardę Jeana-Luca Godarda, przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot i świata gwiazd filmu i muzyki.
Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą nękają funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama był pilotem w Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej. Słuch o nim zaginął. Nie wiadomo, czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. Nieustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.
Film Pogarda, który chłopiec ogląda w kinie przenosi go w magiczny świat, gdzie oprócz gwiazd filmowych, zamieszkujących pewien hotel, są też postacie zarówno z jego rzeczywistego życia, jak i wewnętrznego świata marzeń. Obok siebie koegzystują tam Liz Taylor i kumple z klasy, Cezanne i ubecy, Beatlesi i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki. Ten hotel, zbudowany z wyobrażeń i snów ma nieskończoną liczbę korytarzy i drzwi. Niektóre z nich prowadzą do Anglii, Wenecji, a nawet na Syberię. Są tam też podziemne rzeki i kanały, tajemniczy ogród i biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli. Zapis pogmatwanej, ironicznie rozbitej świadomości tamtej epoki, pomiędzy cudownym, nieziszczalnym pragnieniem innego życia, a upokarzającą, miałką codziennością.